Jak zwolnić miejsce na smartfonie lub tablecie z Androidem

Bez względu na to, ile pamięci ma tablet lub smartfon z Androidem, nadal będziesz mieć problem z brakiem wolnego miejsca na urządzeniach pamięci urządzenia. Nowoczesne trójwymiarowe gry, zdjęcia w rozdzielczości megapikseli, wysokiej jakości muzyka i filmy potrafią gryźć gigabajty tak szybko, że już wkrótce po zakupie systemu Android zaczną wyświetlać ostrzeżenia o braku miejsca i błędów podczas instalowania programów. Dlatego konieczne jest podjęcie pilnych działań w celu ogólnego oczyszczenia. W tym artykule znajdziesz szczegółowy plan działania, który pomoże Ci odzyskać gigabajty.

1. Oszacowanie użycia pamięci

Przed przystąpieniem do pierwszych kroków należy przeprowadzić rozpoznanie terenu i oszacować stopień wypełnienia dysku. Dowiesz się, ile miejsca zajmują różne dane, łatwiej będzie Ci decydować o potrzebie określonych działań. Jednym z najlepszych narzędzi do tego celu jest DiskUsage, co pozwala zobaczyć pełny obraz rozmieszczenia danych w prostej i wizualnej formie. Wystarczy rzut oka na schemat, aby odkryć najbardziej złośliwych użytkowników przestrzeni na mapie. Przy okazji możesz rozpocząć czyszczenie na tym etapie, ponieważ bezpośrednio z aplikacji możesz usunąć niektóre pliki, których nie potrzebujesz.

Innym tego rodzaju narzędziem jest “Dyski, pamięć masowa i karty SD“. Ta interaktywna aplikacja służy do wizualizacji pamięci i urządzenia pamięci masowej. Pomoże Ci zwolnić miejsce na karcie pamięci, szybko znaleźć i usunąć duże i niepotrzebne pliki w pamięci wewnętrznej.

2. Przesyłanie programów na zewnętrzną kartę pamięci

Praktycznie wszystkie urządzenia z Androidem umożliwiają korzystanie z dodatkowej karty SD, która jest znacznie większa niż ilość pamięci wewnętrznej. Dlatego zdecydowanie powinieneś spróbować przenieść zainstalowane programy na swoją zewnętrzną kartę. Możesz to zrobić zarówno wewnętrznie za pomocą narzędzi, jak i za pomocą specjalnych narzędzi, co jest znacznie wygodniejsze. Na przykład AppMgr III (wcześniej App 2 SD) może nie tylko przenosić aplikacje do wewnętrznej lub zewnętrznej pamięci masowej, aby zwolnić dodatkowe miejsce, ale może również ukryć wbudowane programy systemowe, a także może korzystać z partii programów dezinstalacyjnych.

3. Usuwanie zaprogramowanych programów

Wielu producentów stara się wypchać swoje urządzenia maksymalną liczbą aplikacji, nie martwiąc się o to, czy cię potrzebują, czy nie. I, aby usunąć je w zwykły sposób, z reguły jest to niemożliwe, więc musisz znosić te śmieci, na próżno zajmując przestrzeń i zasoby urządzenia.

Jednakże, jeśli masz zrootowane urządzenie, sytuacja jest całkowicie naprawialna. Korzystanie z programu Usuwanie aplikacji root możesz całkowicie wykorzenić dodatkowe programy i po prostu je wyłączyć. Jest to przydatne w przypadku, gdy nie masz pewności co do bezpieczeństwa usunięcia aplikacji systemowej. Po prostu zamroź je na chwilę, a następnie, jeśli wszystko działa tak, jak powinno, możesz je trwale usunąć.

4. Czyszczenie śmieci

W trakcie pracy system operacyjny i poszczególne aplikacje tworzą wiele plików tymczasowych i pomocniczych, które, gromadząc się z biegiem czasu, zaczynają zajmować całkiem sporą ilość. Dlatego okresowo zaleca się czyszczenie pamięci podręcznej aplikacji, pozostałości programów zdalnych, pustych folderów i innych śmieci. Za pomocą tego zadania program Clean Master, o których pisaliśmy w tym artykule. Zwróć uwagę, że od niedawna autorom tej aplikacji udało się wypchnąć go całym zestawem dodatkowych funkcji, więc nie zapomnij wyłączyć wszystkich modułów pomocniczych w ustawieniach, aby program nie przeszkadzał ci zbytnio.

5. Zapisz dane na zewnętrznej karcie

Istnieje wiele programów, które pobierają z sieci i przechowują swoje dane w urządzeniu. Mogą to być podcasty, odtwarzacze muzyki online, czytelnicy i tak dalej. Zazwyczaj umożliwiają one wybór katalogu do przechowywania swoich plików. Jeśli zobaczysz, że pamięć wewnętrzna gadżetu jest pełna pobranej muzyki, filmów i dokumentów, nie musisz się lenić, aby zagłębić się w ustawienia odpowiednich programów i określić odpowiednie katalogi na zewnętrznej mapie.

6. Korzystaj z usług w chmurze

Nie zapominajmy, że Internet jest dwukierunkową ulicą, przez którą można nie tylko pobierać dane do urządzenia, ale także przesyłać je do sieci. Ze względu na istnienie usług w chmurze i stale rosnący zasięg łączy szerokopasmowych, nie ma już potrzeby przechowywania danych na wszystkich telefonach komórkowych w telefonie komórkowym lub tablecie, wystarczy mieć tylko to, czego potrzebujesz w tej chwili.

Na przykład Google Music pozwala zapisać bogatą kolekcję muzyki (20 000 ścieżek) na serwerze zdalnym i ładować tylko to, czego chcesz słuchać, gdy nie łączysz się z siecią. Nie mniej skutecznie można poradzić sobie z depozytami zdjęć i nakręconych reklam. Wystarczy zainstalować Dropbox lub na przykład klienta sieci społecznościowej Google+ z opcją automatycznego pobierania zdjęć, jak zostaną one przekazane, aby zabezpieczyć miejsce w chmurze, i możesz je usunąć z urządzenia, uwalniając tak potrzebną przestrzeń.

Istnieją inne sposoby na zwolnienie dodatkowej przestrzeni na smartfonie lub tablecie z Androidem, ale są one zbyt skomplikowane lub nie mają znaczącego wpływu. Dlatego postanowiliśmy ograniczyć się do tych pozycji, które gwarantują, że zwrócą ci niezbędną przestrzeń. A jeśli masz swój własny tajny sekret walki z niepotrzebnymi gigabajtami, to nie zapomnij o tym pisać w komentarzach.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

77 − 71 =