Mobil tarayıcılarda otomatik çeviri nasıl kurulur?

android

Cihazınızda Google Translator yüklüyse, tarayıcılar dahil olmak üzere herhangi bir uygulamada seçilen metni çevirme işlevini kullanabilirsiniz.

Google Chrome

Chrome’da, varsayılan olarak, siteleri Google hizmetini kullanarak otomatik olarak arayüz diline çevirme seçeneği vardır. Devre dışı ise, Ayarlar → Gelişmiş → Site Ayarları → Google Translate’e gidin ve çeviriyi etkinleştirin. Yabancı dillerdeki sayfaların alt kısmında bir istek görüntülenecektir. Chrome’un siteleri her zaman belirli bir dilde çevirebilmesi için “Her zaman çeviri …” seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Google Çevirmen 103 dili destekliyor.

yandex.browser

Android cihazlarda, bu mobil tarayıcı siteyi kullanıcının komutuna göre arayüz diline çevirir. Bunu yapmak için menüye gidin ve “Sayfayı çevir” i tıklayın. Çeviri sırasında sol panelde başka bir dil seçebilirsiniz. Yandex.Translator’da 94 dil seçeneği mevcuttur.

Firefox

Bu mobil tarayıcıyı kullanırsanız, sayfaları çevirmek için bir uzantı yüklemeniz gerekir, örneğin Çevir’e dokunun. Seçilen metni mevcut dillerden birine çevirecektir (Rusça desteklenmektedir).

iOS

safari

Bu tarayıcıda, sayfaları çevirmek için yerleşik bir işlev yoktur, ancak özel uzantıları yükleyebilirsiniz.

Yandex.Translate

Bu eklentiyi Safari içinde kullanmak için önce Yandex.Translator uygulamasını indirmeli ve tarayıcıdaki Share → More menüsünde eklentiyi etkinleştirmelisiniz. Kolaylık için, yukarıdaki “Çevirici” yi eylem listesinde sürükleyebilirsiniz.

Safari için çevir

Bu eklentinin “Paylaş” → “Daha Fazla” – “Yandex. Tercüman” ile aynı şekilde indirilmesi ve etkinleştirilmesi gerekir. Safari için çeviri, bir çeviri yapmanın veya İnternet sayfalarını yüksek sesle okumayı önerir. Her iki eylem de tarayıcıda değil, uygulamanın kendisinde çok uygun olmayabilir. Ama 100’den fazla dili destekliyor.

Microsoft Tercüman

Aynı Microsoft’tan uygulama ile yapılabilir. Ayarlarda, hangi dili Safari’ye çevireceğinizi seçmeniz gerekecektir. Toplamda, uygulama 60’tan fazla dili desteklemektedir. Çevrilen sayfadaki metni seçerek orijinal halini göreceksiniz.

Google Chrome

Siteleri otomatik olarak çevirme yeteneği iOS için bir Chrome tarayıcısı sunar. Google Çevirmeni 103 dil kullanıyor. Varsayılan olarak tarayıcı, sayfaları arayüz diline çevirmeyi önerir. Bu olmazsa, Ayarlar menüsünde → Gelişmiş → İçerik ayarları → Google Çeviri işlevini etkinleştirmeniz gerekir. Sorgulama yapılmadan belirli bir dilden çeviri yapmak için “Her zaman çeviri …” yi tıklayın.

Oryon

Bu tarayıcı özellikle çeviri siteleri için tasarlanmıştır ve örneğin yabancı bir dil öğrencilerine uygundur. İçinde yerleşik sözlüklerde kelimelerin anlamını arayabilir ve telaffuz öğrenmek için metni oynayabilirsiniz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 4 =