Przegląd miniaturowych aplikacji na Androida, które ożywią twój stary smartfon

Większość twórców aplikacji stara się stale rozwijać swoje produkty, dodając do nich wszystkie nowe funkcje, motywy i dodatki. W rezultacie, wczoraj, nawet kompaktowe i zwinne narzędzia przekształcają się w ogromne potwory, które trudno dopasować do pamięci telefonu i zużywają ogromną ilość zasobów systemowych.

Praca z takimi “tuczącymi” programami na słabych urządzeniach zamienia się w prawdziwą mąkę, a ich właściciele mimowolnie zaczynają myśleć o zakupie mocniejszego smartfona lub tabletu. Istnieje jednak inne wyjście – zastąpienie żarłocznych i nieporęcznych programów ich odpowiednikami przy mniej skromnych wymaganiach systemowych.

Launcher

Wybór powłoki musi być traktowany szczególnie poważnie, ponieważ to program uruchamiający w dużej mierze decyduje o użyteczności urządzenia. Powinien natychmiast reagować na działania użytkownika, zajmować mało miejsca w pamięci RAM i mieć przyjemny interfejs.

Wszystkie te wymagania są spełnione Holo Launcher HD, który opiera się na ekranie głównym Android KitKat i waży tylko 1,3 MB. Pomimo tak niewielkiego rozmiaru możliwości tego launchera znacznie przekraczają funkcjonalność standardowego ekranu głównego Android. Można więc utworzyć kilka pulpitów, zmienić siatkę na umieszczanie skrótów, scalać skróty w foldery, zmieniać ikony wszystkich lub poszczególnych programów, zarządzać niektórymi gestami i wykonywać wiele innych czynności.

Kolejny łatwy i szybki program uruchamiający dla Androida Smart Launcher. Jego minimalistyczny design bardzo różni się od zwykłych powłok, więc za pierwszym razem pójdzie uzależnić i opanować. Głównym narzędziem jest tu tzw. “Kwiatek”, który pozwala szybko uruchamiać często używane aplikacje. Istnieje również ogólne menu programów i automatycznie organizuje wszystkie etykiety w kategorie. Funkcje Smart Launcher można rozszerzyć za pomocą specjalnych wtyczek i motywów.

SMS

Niedawno standardową aplikacją do pracy z SMS-em była zaktualizowana wersja Google Hangouts. Ma sto tysięcy funkcji, za które trzeba zapłacić wysokimi wymaganiami systemowymi i niską prędkością pracy. Ci, którzy chcą pamiętać, co naprawdę szybkie wiadomości, zalecamy wypróbować program SMS SMS. Ten program ma niewielki rozmiar, dobrą wydajność i szereg dodatkowych funkcji, w tym obecność powiadomień wyskakujących, możliwość korzystania z ponad 800 emotikonów, wiadomości grupowe, wbudowane motywy i inne funkcje.

Przeglądarka

Bardzo wygodnie jest używać tej samej przeglądarki na smartfonie lub tablecie, jak na pulpicie, wtedy wszystkie dane będą zawsze zsynchronizowane. Ale mobilne wersje przeglądarki Chrome i Firefox stały się ostatnio tak ciężkie, że nie każde urządzenie będzie ciągnąć ten ciężar. Dlatego zalecamy, aby zwracać uwagę na bardziej kompaktowe alternatywy, CM Browser. Ten program ma rozmiar tylko 1,7 MB i jednocześnie ma wszystkie funkcje pełnej przeglądarki internetowej. Więcej szczegółów można znaleźć w naszej recenzji.

Wywoływana jest jeszcze bardziej ekstremalna opcja Naga przeglądarka. Tak, jego interfejs może wydawać się brzydki, ale prędkość na wysokości. Autor starał się pozostawić tylko najbardziej niezbędne funkcje w tym małym programie (115 KB), a sądząc po wysokich ocenach w Google Play, udało mu się to zrobić. Program może natychmiast wyświetlać nawet skomplikowane strony internetowe w kilku zakładkach, obsługuje kontrolę gestów, umożliwia przeglądanie wersji strony na komputerze, funkcję zoomu i wiele innych.

Sieci społecznościowe

Inny rodzaj oprogramowania, bez którego nie ma dziś zaawansowanego użytkownika Internetu. Katalog Google Play ma wystarczającą liczbę alternatywnych klientów na Facebooku i Twitterze, ale większość z nich, aby prześcignąć się w dodatkowych funkcjach i urodzie, jest jeszcze trudniejsza niż aplikacje markowe.

Użytkownicy Facebooka ze słabymi smartfonami powinni przede wszystkim wypróbować specjalną wersję o nazwie Facebook Lite (286 KB). Zwykle jest przeznaczony dla mieszkańców krajów w Azji i Afryce, gdzie nie ma szybkiego dostępu do sieci, ale może być przydatny dla naszych użytkowników, którzy mają urządzenia o małej mocy. Przeczytaj więcej o funkcjach Facebooka Lite i jak go zainstalować w naszej recenzji.

Chociaż sama koncepcja usługi Twittera wymaga minimalizmu, klient korporacyjny tej usługi zdarza się czasem hamować nawet na zaawansowanych urządzeniach. Więc zwróć uwagę na program Tinfoil na Twitterze, który waży tylko około pół megabajta, ale ma wszystkie funkcje mobilnej wersji usługi. A co najważniejsze, nie będzie niepokoić Cię niepotrzebnymi powiadomieniami o każdym tweecie.

Galeria

Wśród wielu programów do oglądania obrazów QuickPic jest najlepszy na wiele sposobów. Aplikacja ma wyjątkową szybkość działania, ma piękny interfejs, integruje się z najpopularniejszymi usługami w chmurze, zawiera wbudowany edytor obrazów. A cały ten blask jest zamknięty w programie, którego wielkość nie przekracza 1 MB! Doskonały zamiennik standardowej galerii Androida.

Mamy nadzieję, że programy oferowane w niniejszym przeglądzie pomogą znaleźć rozsądny kompromis między szybkością i funkcjonalnością przy korzystaniu z urządzeń o słabych parametrach technicznych. A jeśli znasz inne dobre programy z bardzo małymi wymaganiami systemowymi, to mamy nadzieję, że zobaczymy ich nazwiska w komentarzach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 80 = 82