Jedinečné miesta v Rusku, o ktorých ste sa sotva počuli: Ivolginsky datsan

Rusko, ako mantinelová deka, je tkané z desiatok kultúr. 142 905 200 odlišných ľudí (podľa sčítania obyvateľov v roku 2010). Každý kútik našej krajiny je jedinečný kvôli ľuďom, ktorí tam žijú. Na juhu vytvárajú obyvatelia Kaukazu farbu, Tatary, Mordvins a Chuvashe v regióne Volga, av Yakut, Khanty a ďalších severných obyvateľov na Sibíri.
Dnes ideme do Buryatie, centra ruského budhizmu.

Ivolginsky datsan

Ivolginsky datsan je budhistický kláštor, oficiálne považovaný za centrum budhizmu v Rusku. Jeho príbeh sa nevráti do zabudnutia. O ňom nie sú uložené krásne legendy. Ale každý, kto tam bol, hovorí, že miesto je magické.

Datsan – Buryat je budhistický kláštor, ktorý okrem chrámov zahŕňa aj univerzitu.

Budhizmus prišiel do Ruska v 17. storočí. Pred revolúciou bolo v krajine 35 datasov. Ale pre bolševikov bolo náboženstvo, ako je známe, “opium” – všetky denominácie boli zdiskreditované.

Situácia bola prerušená vojnou. Ak sa pýtate, ako sa objavil Ivolginsky datsan, miestni obyvatelia odpovedia: “Stalin ma predstavil.” Na začiatku vojny bola situácia na fronte taká ťažká, že vojaci a ich velitelia boli spokojní s akoukoľvek pomocou. Budhisti Buryat zhromaždili 350 tisíc rubľov (v čase, keď ich množstvo neslýchali) a poskytli ich potrebám armády. Hovorí sa, že vďaka tomuto veľkému gestu bolo vďačnosti, že sovietske vedenie dovoľovalo veriacim postaviť datsan.

Foto: Mikhail Markovskiy / Shutterstock.com, Oleg Golovnev / Shutterstock.com, Michail Markovskiy / Shutterstock.com

Pravá alebo miestna beletria – to nie je známe. Ale skutočnosť, že v máji 1945 vydala vyhlášku ľudových komisárov Buryat-mongolskej ASSR “o otvorení budhistického chrámu …” zostáva faktom.

… Kláštor v Ulan-Ude, hlavnom meste Buryatí, je jednou z najväčších pamiatok, ktoré som v SSSR videl. Bol postavený, keď Stalin bol na vrchole moci, ja nechápem, ako sa to mohlo stať, ale táto skutočnosť mi pomohol si uvedomiť, že duchovnosť je tak hlboko zakorenené v ľudskej mysli, je veľmi ťažké, ak nie nemožné, aby ju vykoreniť … Dalajláma XIV

Ivolginsky datsan začal stavať na otvorenom poli. Spočiatku tam bol jednoduchý drevený dom, ale postupne cez úsilie veriacich sa kláštor rástol a premenil. V roku 1951 úrad formálne pridelil pozemok pre neho av rokoch 1970 a 1976, boli postavené katedrálne chrámy (dugans).

Dugan je budhistický chrám.

Dnes Ivilginski chrám – to je 10 kostolov s neobvyklou architektúrou, 5-suburgans stúp, univerzity, konzervatóriá posvätný Bodhi strom, zábradlie s jeleňmi, lamy domov a jedna z hlavných budhistických svätýň – neporušiteľnosť telo Itigelov Lama … Ale poporiadku.

Čo vidieť v Ivolginsky datsan?

Sogchen arc (hlavná katedrála), Choyra Dugan Dugan Devazhen Jude Dugan, Sahyuusan šumom, Maidari šumom, Maanin Dugan, Nogoon Dari Ehen šumom, Gunrik Dugan Dugan Green Tara – tzv 10 chrámy Ivolginsky kláštor. Líšia sa veľkosťou, rokom výstavby a účelom. Takže Gunrik Dugan – chrám zasvätený Budha vairóčana, Jude Dugan je tantrický chrám.

Chrámy sú postavené v čínsko-tibetskom štýle: svetlé, viacfarebné, s ohnutými rohmi strechy. Ale súčasne Ivolginsky budovy majú jedinečné architektonické prvky.

Foto: 1, 2 a 3 – Michail Semahin

Po prvé, v Buryatísku je hlavným stavebným materiálom strom. To rozlišuje Buryat dugans z Tibetu, ktoré sú zvyčajne postavené z kameňa. Po druhé, takmer všetky chrámy v kláštore Ivolginsky majú “chodbu”: v Tibete sa vstup do chrámu vykonáva priamo z ulice. Je to preto, lebo zimy v Buryatia sú vážne a také predsieň chráni dugany pred chladom.

Zvláštnym miestom medzi budovou kláštora je palác s nesmrteľným telom veľkého Učiteľa. Je to otázka náboženskej osobnosti Buryatu, jedného z popredných budhistických asketikov dvadsiateho storočia, hambo-lamy Dashi-Dorzho Itigelove.

Itigelov sa narodil v roku 1852 v meste Buryatia. Chlapec bol sirota skoro a vo veku 15 rokov prešiel 300 km, aby sa dostal do Anin Datsan a stal sa nováčikom. Itigelov strávil v kláštore 23 rokov, chápal duchovné a filozofické pravdy. Po ukončení štúdia sa aktívne zapájal do náboženských aktivít, získal titul hlavného učiteľa všetkých budhistov na východnej Sibíri.

Hambo-Lama Itigelov
Hambo-Lama Itigelov

V lete roku 1927 sedel Itigelov v lotosu a volal svojich učeníkov. Dal im poslednú inštrukciu (navštíviť ho za 30 rokov) a padol do nirvány. Takže bol “pochovaný” a umiestnil telo do cédrového suda.

Po tridsiatich rokoch, ako to bolo odkázané, prichádzali začiatočníci navštíviť Itigelov a zistili, že počas troch desaťročí zostalo učiteľovo telo nezničiteľné. Následne bol niekoľkokrát odstránený z hlavne – výsledok zostal rovnaký. V roku 2002 bola Itigelova konečne odstránená zo zeme.

Pri exhumácii boli prítomní vedci. Vzali vzorky vlasov, nechtov a kožu Itigelova. Výsledky laboratórnych štúdií šokovali: tkanivá neboli uhynuté. Navyše 75 rokov telo humbo-lamy nebolo vôbec deformované. Itigelov stále sedí v lotosové pozícii, lamy, starostlivosť o neho, tvrdí, že je zmena telesnej teploty, a to aj v dňoch konania bohoslužieb prichádza skrze potenie.

Ktokoľvek môže vidieť nehybné. Ale iba osemkrát za rok – počas veľkých budhistických sviatkov. Vo zvyšku času majú k nemu prístup len mnísi a (vo výnimočných prípadoch) oficiálne delegácie.

Palác Itigelova
Palác Itigelova

Ďalšou dôležitou budovou na území kláštora Ivolginsky je budhistická univerzita (“Dashi Choinhorlin” – v preklade z Buryatu “Krajina šťastného učenia”). Bol otvorený v roku 1991. Vonkajšie je univerzita veľmi skromná – veľký drevený dom.

V súčasnosti je vo vzdelávacej inštitúcii vyškolených asi 100 mníchov – nováčikov – huvarakov. Deň huvaraka je dosť prísny a život je asketický. V 6.00 hod. Od 7.00 do 21.00 hurály a štúdium filozofie, tibetského jazyka, orientálnej medicíny, ikonografie, ako aj množstvo sekulárnych predmetov (logika, história a ďalšie).

Chural je uctievanie.

V prestávkach medzi triedami si nováčikovia pripravujú svoje vlastné jedlo, čistia svoje obydlia (obyčajné drevené chaty priamo na území kláštora) a vykonávajú ekonomické práce na datsanu. O päť rokov neskôr sa huvaraki stali lámami a tiež získali sekulárny diplom o vzdelaní.

Lama je učiteľ náboženstva, mních.

Pridajte sa k životnej khuvaraks môže každá cez soboty a nedele učiteľov Ivolga Datsan (medzi ktorými mimochodom, tam sú duchovní vodcovia Tibetu, Mongolska a Indii) prednášok pre každého.

Čo robiť v Ivolginsky datsan?

Zoznámenie sa s Ivolginsky datsanom by malo začínať s horou.

Goro – v budhistickej tradícii je to čestná prehliadka svätých miest.

Územie kláštora Ivolginsky je prístupné cez hlavnú bránu (sú na južnej strane kláštora) alebo malé sekundárne. Hlavný vchod je otvorený len pre veľké prázdniny, v ostatných dňoch turisti a pútnici používajú “náhradné” brány. Na obvode komplexu chrámu je špeciálna cesta na dosiahnutie hory.

brána
brána

Obchádzanie dátasan by malo byť vykonané v priebehu slnka (v smere hodinových ručičiek). Goro sa môže vykonávať nezávisle aj sprevádzané lamymi. Títo sú vždy priateľskí a radi prehliadajú hostí. Najdôležitejšie je urobiť horo nepárny počet prípadov.

Na území datsanu je každá socha, každá pamiatka a dokonca prvok dekorácie plný hlbokého významu. Preto sa počas hory nesmiete ponáhľať. Takže počas kôl sa stretnú nielen dugáni, ale aj modlitebné bubny (khurde). Musia byť skrútené (aj v smere hodinových ručičiek). Vo vnútri sú zvitky s mantrami. V najväčšom bubne Ivolginského Datsanu je zvitok, kde podľa lámov je napísaných 100 tisíc mantr – jedno otočenie, ako keby 100 tisíc modlitieb prečítalo.

Foto: 1, 2, Mikhail Markovskiy / Shutterstock.com

Taktiež na ceste bude kuriózny kameň. Podľa legendy zanechal odtlačok dlaždice Zelenej Tary (bohyne, ktorá rýchlo prichádza na záchranu). Predpokladá sa, že ak sa vzdiali od kameňa niekoľko krokov, aby si prial (nutne dobrý), vytiahol dopredu ruku a zavrel oči, prišiel ku kameňu a pokúsiť sa ho dotknúť, potom sa jeho plán bude určite splní. Ak sa dostanete z cesty a dotknete sa niečoho iného, ​​nie kameňa, túžba nie je určená, aby sa stala realitou.

Foto: 1, 2 a 3 – Michail Semahin

Počas hory je možné vstúpiť do otvorených duganov, navštevovať modlitebné služby. Hlavnou vecou je dodržiavať miestne etikety. Takže sa nemôžete obrátiť chrbtom na sochy Budhu, nemôžete na ne ukazovať prstom. Aj na území kláštora nemôžete fajčiť, prisahať, nerozprávať nahlas.

Mali by ste sa tiež pozrieť do skleníka, kde rastú posvätné bódhy. Toto je jeden z hlavných symbolov budhizmu. Podľa legendy, meditujúcich pod týmto stromom, Buddha dosiahol osvietenie. Orangery z Ivolginsky datsan viac ako 30 rokov, prvý proces bol prinesený raz z Indie, postupne strom stúpal do malého háje.

Po hore môžete ísť do pustatiny za datsanom, kde rastú suché kefy, visia s farebnými handry. Tieto látky sú nazývané chemotherm.

Himmorin je tkanina s modlitbou; farba Himorinu závisí od roka, v ktorom sa človek modlí.

Zistite, čo potrebujete, nasmerujte ho a tiež sa opýtajte, kde by mal byť lepšie zavesený, môžete na lamách. Klapka by mala byť viazaná na strom alebo kefu a každý poryv vetra “prečíta” modlitbu za vás. Himmorin symbolizuje psychickú energiu človeka. Preto sa tento rituál odporúča vykonať, keď sa túžba prekoná oživenie vnútornej energie.

Foto: 1, 2, 3

Na rozdiel od chrámov a náboženských pamiatok (ako stúp, suburgans), na území Ivolga Datsan je múzeum pamiatok budhistického umenia, knižnica, kaviareň, letná hotelom a maloobchodných predajní. V niektorých z nich sa predávajú budhistické suveníry, zatiaľ čo v iných stavajú miestne firmy. Predajú šály, vlnené rukavice a ponožky. Po rozhovore s nimi môžete nielen znížiť cenu, ale aj naučiť veľa zaujímavých vecí o ľuďoch Buryatu. Kaviareň ponúka národnú kuchyňu (pózy, pilaf atď.) – to je ďalší spôsob, ako sa pripojiť k kultúre Buryat. Okrem toho sú miesta na rozdiel od takého rozlišovania, na rozdiel od európskeho Ruska, že ruky sa nedobrovoľne dostanú do kamery. Jedným slovom, aj ľudia, ktorí sú ďaleko od buddhizmu, nájdu to, čo robiť v Ivolginsky datsan.

Ako sa dostať na Ivolginsky datsan?

Datsan sa nachádza v okrese Ivolginsky v republike Buryatia v obci Verkhnyaya Ivolga, ktorá je vzdialená 8 km od okresného centra (osada Ivolginsk) a 35 km od Ulan-Ude. Preto, ak ste sa rozhodli navštíviť Ivolginsky datsan, najprv sa musíte dostať do hlavného mesta Buryatia a odtiaľ už sa musíte dostať na cestu do Hornej Oriole. Tu sú dve možnosti.

Verejná doprava

Od Ulan-Ude až po Ivolginsk sa nachádza pravidelné autobusové číslo 130, ktoré vás zaberie 30-40 minút do regionálneho centra. Z Ivolginsk do dediny Verkhnyaya Ivolga sa dá dostať taxi s pevnou trasou, ktorá pravidelne prebieha tam.

Na veľkých budhistických sviatkoch autobus z Ulan-Ude prechádza priamo do datsan.

Osobné auto

Autom od Ulan-Ude až po Ivolginsky datsan sa môžete dostať na diaľnicu A-340 (predtým nazývanú A-165) – “Kyakhta trakt”. Cesta prechádza cez okresy Ivolginsky, Selenginsky a Kyakhta. Trasa je približne nasledovná: Ulan-Ude-Suzha-Nur-Seleniye-Dolné Ivolga-Ivolginsk-Horná Ivolga.

Foto: verevkin / Shutterstock.com, 2, 3, 4, 5, 6

Prečo by som mal vidieť Ivolginsky datsan?

Ivolginsky datsan je skvelé miesto na štúdium budhizmu (najstaršie svetové náboženstvo) a kultúry Buryatu. Napriek tomu, že kláštor je pomerne mladý, má originálnu architektúru a jedinečnú atmosféru. Toto je miesto, kde môžete nájsť harmóniu.

V kláštore pokojne a pokojne. Lamas, z ktorých každý má svoju špecializáciu, sú spokojní s hosťami: astronómovia lama zostavia horoskop a povedia o budúcnosti; lámoví liečitelia budú hovoriť, že máte bolesť a ako ju vyliečiť. Okrem toho môžete s nimi jednoducho hovoriť, hovoriť o ich problémoch a získať radu.

Lama zájazdy
Lama zájazdy

V preklade z Buryatu, meno Ivolginsky datsan (“Gandan Dashi Choinhorlin”) znamená “kláštor, kde je Kolo výučby plné radosti a šťastia”. Tí, ktorí navštívia datsan – bez ohľadu na to, či budhisti alebo nie – si všimnú, že to je presne také pocity a skúsenosti – šťastie a radosť.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

46 − = 38