Unikátne miesta v Rusku, o ktorých ste sotva počuli: Ruskeala

Mramorová spíž

V polovici 18. storočia. Novo vyhlásené hlavné mesto ruského štátu sa rýchlo rozvíja. Budujú paláce, mostské námestia, prelomové parky. Petrohrad potrebuje mramor. Naliehavé a veľa. Výhodne domáce, lacné a blízke.

Kateřina II. Nariadil vykonať “geografický výskum v celom Rusku”. Čoskoro sa našli bohaté vklady bieleho dymu, ako letné noci v Petrohrade.

Ruskeala (z Karelian reskea – “hnedá, hnedá”) je malá obec v severnej oblasti Ladoga. Na mape by sa ľahko stratilo, ak nie pre jedinečnú povahu a slávnu históriu.

V priebehu stáročí boli tieto krajiny predmetom vojenských sporov medzi tromi štátmi a postúpené Švédom, potom Fínom, potom Ruskom. Preto boli prvými vývojármi ruských mramorových lomov Švédov. Prvé kameňolomy tam postavili koncom 17. storočia.

Po skončení severnej vojny zostalo jazero Ladoga za Ruskom a ruské kaňony boli prevzaté poľným maršalom Buturlinom. Mramor bol dočasne opustený.

Ale v roku 1768, keď sa predstavil miestny pastor Samuel Alopeus v Ruskeale, začala sa opäť začať variť. Zo všetkých strán sa zhromaždili majstri kamenného obchodu, architekti a banskí inžinieri. Nenápadná pohraničná dedina sa za pár rokov stala priemyselným centrom. Počas nasledujúcich 50 rokov bolo vyťažených viac ako 200 tisíc ton mramoru. Kamenné balvany boli naložené na saniach, ktoré používali 80 koní a odviezli k móle. Tam sa preniesli na malé plachetnice a plavali pozdĺž Ladogaského jazera do Petrohradu.

Druhej polovici XVIII. A začiatku XIX. Storočia možno bez nadsázky nazývať epocha mramoru Ruskeala. Tento ušľachtilý kameň zdobil interiéry mnohých metropolitných objektov:

  • Orelská brána (Tsarskoe Selo);
  • Rímske fontány (Peterhof);
  • stĺpy paláca Gatchina;
  • Chesme Obelisk (Gatchina);
  • fasáda Michajlovského zámku a ďalšie.

Ale najslávnejšia budova, ktorú zdobili mramor Ruskeal, je katedrála svätého Izáka. Architekt Auguste Montferrand osobne prišiel do Ruskealy, aby ovládal prelomenie kameňa. Výsledkom je, že steny katedrály sv. Izáka sú lemované krásnym bielym mramorom s hrúbkou asi 50 centimetrov.

V druhej polovici 19. storočia začal mramor vychádzať z módy (mestskí architekti prešli na žulu). Aktívne ťažby mramoru v Ruskeale prestali. V roku 1896, baňa najal Fínmi: postavený z mramoru a vápenca elektrárne a vyrábať mramorové čipy, a to v poradí, omietnuté steny a zaplavila podlahy.

Výroba sa uzavrela začiatkom sovietsko-fínskej vojny v rokoch 1939-1940. Mramorové lomy boli zaplavené. Podľa jednej verzie – Fínmi na druhej strane – sovietskou leteckou dopravou.

Foto: Tatiana Dorokhová / Shutterstock.com, Anton_Ivanov / Shutterstock.com, 3

Po Veľkej vlasteneckej vojne začala závod Ruskeala pokračovať v práci. Jeho výrobky (vápno, drvina, drvený kameň) boli dodané do 10 republík a 17 regiónov Sovietskeho zväzu. Celý mramor nebol ťažený. Posledne spomínali lži “Ladoga” a “Seaside” stanice metra Petrohradu.

V roku 1998 bol mramorový lom Ruskeala zaradený do zoznamu kultúrno-historického dedičstva Ruska ako pamiatka baníctva XVIII-XX. Zaplavované lomy sa stali krásnymi smaragdovými jazerami. V roku 2005 tu bol otvorený turistický park.

Čo vidieť v Ruskeala?

V 4 kilometroch od obce Ruskeala je miesto, ktoré nemôžete prejsť tým, že pôjdete do mramorovej kariéry. Jedná sa o Ruskeal kaskádu – reťaz štyroch malých, ale malebných vodopádov.

Rieka Tohmajoki (“bláznivá rieka”) prúdi do jazera Ladoga a má mnoho rýchlostí a rýchlostí, z ktorých najväčší tvoria vodopády. Najväčší sa nazýva Akhvenkoski, čo vo fínčine znamená “prah boka”. Povedať, že miesto je krásne, je nič povedať. Čo stojí za to len to, že tu bola natočená jedna zo scén filmu “A Dawns Here Are Quiet”.

Tento vodopád je jasne viditeľný z diaľnice vedúcej k Ruskeale. Vedľa nej je parkovisko, altánok a obchod so suvenírmi. Ruské vodopády sú skvelým miestom na odpočinok na ceste do horského parku Ruskeala a niekoľko fotografií.

Foto: Sergey_S / Shutterstock.com, 2, 3

Ale perle Ruskeala je samozrejme mramorový kaňon. Je to súčasť horského parku “Ruskeala” (viac o tom neskôr) a je obrovská kamenná misa naplnená namodralou a smaragdovou vodou.

Dĺžka mramorového kaňonu je 460 metrov, šírka je až 100 metrov, hĺbka v miestach dosahuje 50 metrov. Toto je miesto, odkiaľ bol mramor odvezený do katedrály sv. Izáka a ďalších architektonických pamiatok sv. Petrohradu.

Canyon vytvára obrovský dojem! Naprostý striebristé mramor skaly, odchádzajúci hlboko do čistej vody, jaskýň a tunelov – to všetko vytvára pocit, že ste v ríši snov, a chystá sa pozerať von z bane trpaslík s krompáčom v pohotovosti.

Foto: Maslov Dmitry / Shutterstock.com, Anton_Ivanov / Shutterstock.com, Anton_Ivanov / Shutterstock.com, Anton_Ivanov / Shutterstock.com, Shchipkova Elena / Shutterstock.com, Veronika Galkina / Shutterstock.com

Voda je obzvlášť nápadná. Kameň sa živí čistou podzemnou vodou, na dne nie sú žiadne morské riasy. Preto jeho priehľadnosť dosahuje 15-18 metrov, tu a tam môžete dokonca vidieť techniku, ktorá zostala v spodnej časti jamy.

Mramorový kaňon bol zaplavený do horného podzemného horizontu (celkom bolo sedem: tri podzemné a štyri nadzemné).

Horizont – vrstva, ktorá je umiestnená vo vnútri skaly.

Väčšina z nich je pod vodou. Len jedna z nich, v severozápadnej časti horského parku, zostala nad hladinou a je otvorená na návštevu. Predpokladá sa, že udrel Fíni v roku 1930 pre dopravu kamióny naložené s mramorom z počtu bane 2. bane sám je zaplavený asi o tretinu, na jeho spodnej strane môžete vidieť ľad, ktorý nie je ani v lete taveniny.

Jednotka je horizontálna alebo šikmá baňa s výstupom na zemský povrch.

Ďalšia atrakcia horského parku “Ruskeala” – Ruskealsky. Toto je zrútený oblúk podzemných prác. Podľa spomienok miestnych obyvateľov vznikla v šesťdesiatych rokoch po prudkom výbuchu v kariére. V dôsledku toho sa na povrchu zeme vytvorila obrovská vrt približne 30 metrov široká.

Zvláštnosťou zlyhania je jeho mikroklima. V odľahlých častiach ľadu sa ľad nikdy neroztopí, tam visia fantastické rakety z múrov. Ale priamo v mieste neúspechu v teplej sezóne vzniká malé jazero. Preto, aby ste sa dostali do hĺbky vývoja, musíte najprv zostúpiť na loď na lane a potom na ňu, aby ste sa dostali do ľadovej “podlahy”. V zime je všetko jednoduchšie: keď zostúpite na tvrdý ľad.

Foto Vladimíra Kirichenka

Na týchto zaujímavých miestach v horskom parku “Ruskeala” nekončí. Na jeho území sa nachádza takzvaný taliansky kameňolom. Až do sedemdesiatych rokov minulého storočia sa tam vyrábal mramor s použitím talianskej technológie (odtiaľ názov) pomocou cudzích strojov. Tu je farba a štruktúra mramoru zreteľne viditeľná a vysledovateľný spôsob jej extrakcie. Ako chlieb bol rozrezaný do veľkých vrstiev pomocou káblových píli, vrstvou po vrstve.

Talianska lom
Volga / Shutterstock.com

Ruskeal pamiatky sú vzácnou symbiózou prirodzeného objektu a priemyselného múzea na otvorenom priestranstve. Pri pohľade na všetky tieto krásy si nedobrovoľne myslíte: “Ako je naša planéta bohatá, koľko nám to môže dať.”

Čo robiť v Ruskeala?

Ako už bolo spomenuté, v roku 2005 sa stal mramorovým kaňonom, Ruskym neúspechom a talianskym lomom, súčasťou horského parku Ruskeala.

Schéma horského parku
Schéma horského parku “Ruskeala”

Park bol vytvorený silami súkromných spoločností, ktoré zjednotili, prideľovali peniaze a priniesli tieto objekty do poriadku. Zobrali odpadky a kovový šrot, položili pohodlné koľaje, postavili pozorovacie plošiny. Osvetlené pozdĺž obvodu kaňonu – teraz v noci mramorové skaly žiaria s viacfarebnými prepadmi. Je škoda, že umelecké osvetlenie funguje iba v zime (od novembra do marca) a až v piatok a sobotu.

Vytvorené a infraštruktúry. Majú postavené parkovisko pre autá, kaviarne, toalety, obchody so suvenírmi a mólo, kde si môžete prenajať loď. Vodná prechádzka cez mramorový kaňon je považovaná za najzaujímavejšiu: môžete plávať v jaskyni, plávať do galérií a kŕmiť kačice.

Foto: 1, Vitaly Ilyasov / Shutterstock.com, Vitaly Ilyasov / Shutterstock.com

Park je otvorený celoročne, iba režim sa mení zo sezóny na sezónu. Po tom, ako boli Ruskealove zaujímavosti obohatené, vstup do parku bol samozrejme zaplatený – 150 rubľov na osobu. Požičovňa lodí, sprievodca a ďalšie služby stojí aj za peniaze (podrobný cenník tu nájdete).

Ale park ponúka svojim návštevníkom veľa zábavy. Fanúšikovia, ktorí si potiahnu nervy, ich ocenia:

  1. Skok z 24 metrového útesu mramorového kaňonu. Samozrejme, s poistením. Výška voľného pádu je 8 metrov.
  2. Prechod na lanovom mostíku: cez kaňon v nadmorskej výške 24 metrov sú roztiahnuté tri laná – jedna prešla, jedna pre dve.
  3. Trol je vysokorýchlostný zostup na valčeku na šikmo pretiahnutom lane priamo na povrch mramorového jazera.

Ďalším obľúbeným spôsobom trávenia času v parku je potápanie. Ako si spomínate, Ruskeal mramorový kaňon má tri podmorské obzory. Zaplavené bane, prepojené galériami, ako tajomný labyrint. Fanúšikovia potápania sa môžu cítiť ako skutoční prieskumníci a vidia, čo je skryté v dávnych lomoch.

Potápanie v Ruskeala
illucesco / Shutterstock.com

Ale možno najzaujímavejšie dobrodružstvo v horskom parku je zostup do neúspechu. K tomu musíte mať špeciálne vybavenie a povolenie od riaditeľstva inštitúcie. Okrem toho, zostup na lano do 16 metrov hĺbka – povolanie je veľmi riskantné, tak to urobte za prítomnosti odborníkov. Existujú chlapci, ktorí zorganizujú zostup do ruských neúspechov. Dokonca aj keď nie ste fanúšik extrémnych športov, druhy, ktoré sa otvárajú vnútri medzery stojí za to prekonať vaše obavy. V zime je to ako sídlo kráľovnej snehu! Pozrite sa na túto virtuálnu prehliadku a všetko pochopíte sami.

Z tichšej zimnej zábavy – jazdy na Huskách (tie veľmi plyšové milaha) a fotografovanie s nimi. Aj v parku av jeho okolí sa z času na čas konajú rôzne zábavné podujatia: koncerty, folklórne festivaly, historické inštalácie, súťaže atď.

Foto Andreja Kirnova

Je lepšie prísť na Ruskeal na pár dní. Zvlášť s umiestnením problémov nebude. V blízkosti parku sa nachádzajú dve rekreačné centrá a turistický komplex. Navyše v lete mnohí radšej rozdelia táborisko a odpočívajú na kempingu.

Ale v turistických centrách budete mať nielen pohodlné postele, grilovanie a vybavené kúpele, ale aj ďalšie zábavy. Takže si môžete prenajať štvorkolku a ísť na jazdu po okolí, môžete si zakúpiť jazdu na džípe alebo ísť na rafting.

Rafting je športový rafting na horskej rieke na šesť-, štyroch alebo dvojmiestnych nafukovacích člnoch.

Rafting prebieha pozdĺž rieky Tohmajoki – nielenže vidíte Ruské vodopády, ale aj ich silu.

Jedným slovom, nebudete musieť vynechať Ruskeala. Z tohto miesta odnášate veľa malebných fotografií a nie menej ako jasné dojmy.

Ako sa dostať do Ruskeala?

Obec Ruskeala sa nachádza v okrese Sortavala v republike Karelia, 37 km od okresného centra a 20 km od rusko-fínskej hranice. K mramorovému kaňonu a ďalším pamiatkam sa môžete dostať tromi spôsobmi.

V súkromnom aute

Z Petrohradu trasa prechádza pozdĺž diaľnice A129 cez mestá Priozersk a Sortavala. Po dosiahnutí posledného je potrebné prejsť na diaľnicu A130. Vzdialenosť od Petra k Ruskeale je asi 300 kilometrov.

Z Petrozavodska do Ruskeale vedie prvá trasa M18 (iný názov – P-21), ktorý sa v oblasti mesta Priadze musí obrátiť na dediny Lyaskel a Heluli (cesta M130).

Mapa polohy
Mapa polohy

Autobusom

Od Petrozavodsk po Sortavala prebiehajú medzimestské autobusy každý deň. Rozvrh môžete nájsť tu. Na druhej strane sa z obce Sortavala do Ruskealy dostanete kyvadlovou dopravou. Aj z Sortavala do mramorového kaňonu sa dá dostať taxíkom za niekoľko stoviek rubľov. S taxikárom sa môžete dohodnúť na dni a čase, kedy sa vám vráti.

Vlakom

Vlak 350A “Petrohrad – Kostomuksha” beží od Petrohradu po mesto Sortavala. 23 hodín – a vy ste tam. Škoda, že vlak nechodí každý deň. Pozrite si rozvrh. Ako sa dostať z Sortavala do Ruskealy – pozri vyššie.

Taktiež je tu príležitosť dostať sa do vlaku, ale bude musieť vykonať niekoľko transplantácií.

Železničná trasa je považovaná za najviac nepohodlnú a časovo náročnú.

Prečo stojí za videnie Ruskealy?

Pretože Ruskeala je krásny horský park so systémom podzemných jaskýň, mramorovým kaňonom, vodopádmi a rekreačnými centrami. Jedná sa o turistický komplex, kde môžete kedykoľvek stráviť aktívny víkend s celou rodinou.

Mramorový kaňon je taký krásny, že dokonca aj nórske fjordy zblednú. Strieborné strieborné steny obklopujú priehľadné smaragdové jazero, viditeľné sú jaskyne galérií. Zdá sa, že je v rozprávke a všetko okolo má špeciálne magické vlastnosti.

Ale najdôležitejšie je, že Ruskeala je priemyselná pamiatka, pozdĺž ktorej môžete sledovať históriu ťažby z XVIII. Až XX. Storočia. Po stáročia robotníci pracovali tvrdo s tvrdou prácou z mramoru, ktorá zdobila nádherné paláce v Petrohrade.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

49 − 42 =