Bilgisayarınızın performansını minimum para için nasıl geliştirirsiniz

Bilgisayarınızın çok yavaşlaştığını düşünüyorsanız ve sistemin temizlenmesi ve hızlandırılması işe yaramıyorsa, performans sorunlarına çok fazla maddi harcama yapmadan kabul edilebilir bir çözüm bulabilirsiniz. Yeni bir bilgisayar almak yerine, mevcut küçük yükseltmeyi “neşelendirmek” yeterlidir.

Her şeyden önce, sisteminizde darboğazı bulmak için Görev Yöneticisi’ni çalıştırın. Sistem bileşenlerinden hangisinin en çok vurgulandığına dikkat edin – işlemci, bellek veya sabit disk. Böylece sistemde neyin yerine geçeceğine karar verebilirsiniz.

SSD’yi yükle

Bu en bariz çözümdür. İşletim sisteminiz HDD’ye takılıysa, bunu bir katı hal sürücüsüne aktarın ve etkileyici bir performans artışı elde edersiniz. SSD indirme süresini kısaltır ve genellikle sisteme “yanıt verebilirlik” katar.

SSD’nin fiyatı son zamanlarda artmasına rağmen, sistem güncellemesiyle hala en karlı yatırımdır.

 • Samsung 850 EVO 250 GB (~ 5 500 ruble).
 • Transcend MTS420 120 GB (~ 2,800 ruble).

Geleneksel katı hal disklerinin kapasitesi çok büyük olmadığından ve özellikle büyük SSD’ler çok yüksek fiyatlara sahip olduğundan, SSD’yi işletim sistemi ve en sık kullanılan uygulamalar için bir sistem diski olarak kullanmak daha iyidir. Kullanıcı verileri için yavaş, ama geniş HDD’ler bırakmak en iyisidir.

RAM’i artır

Windows 10 ve tarayıcılar gibi modern uygulamalar, RAM açısından çok çekicidir. Sisteminizin dönmesi zorsa, Chrome’da birçok sekmeyi açtığınızda ve disk belleği dosyasıyla ilgili bir şey olduğunda, RAM satın alma zamanı gelmiştir.

Maalesef, RAM de fiyat olarak yükseldi. Ama yine de mevcut seçeneklerden daha ucuz bir şey seçebilirsiniz.

 • Kingston HyperX Fury 8 GB Kiti (2 × 4 GB) 2 133 MHz DDR4 (~ 6,300 ruble).
 • Corsair Vengeance Blue 8 GB (2 × 4 GB) DDR3 / 1 600 MHz Bellek (~ 5,300 ruble).

Sisteminiz için uygun bellek kitini seçtiğinizden emin olun. Anakartınızla hangi tür belleklerin uyumlu olduğunu öğrenmenin en basit yolu CPU-Z’dir. Uygulamayı başlatın ve Bellek sekmesini açın.

 • CPU-Z’yi indir →

İşlemciyi değiştirin (eğer mümkünse)

Bilgisayarın yavaşlığı, işlemcinin kaynak eksikliğine bağlı olabilir. Tabii ki, işlemcinin çoğu durumda değiştirilmesi, ucuz bir zevk olarak adlandırılamayacak yeni bir anakartın satın alınması anlamına gelir. Ancak, özellikle AMD tabanlı bir sistem kullanıyorsanız, mevcut bir anakart üzerinde daha verimli bir işlemci kurabilirsiniz.

AMD’nin yeterince ucuz, ancak oldukça verimli işlemcileri var.

 • AMD Athlon X4 860K Kaveri FM2 + (~ 3 180 ruble).
 • AMD A10-7870K Godavari FM2 + (~ 5 300 ruble).
 • AMD FX-6300 Vishera AM3 + (~ 4000 ruble).
 • AMD FX-8320E Vishera AM3 + (~ 5 400 ruble).

Intel, AMD’den daha sık olarak soketlerini değiştiriyor, bu yüzden Intel sistemindeki işlemcinin yerini alması, anakartı da güncellemeniz gerekeceğinden, gerekçeli olarak daha az.

Yeni bir işlemci satın almadan önce, anakartınızın soketine uyduğundan emin olun. Bunu yapmak için, CPU-Z’de CPU sekmesindeki Paket bölümüne bakın.

Bilgisayarı tozdan temizle

Toz PC’nizin ciddi şekilde ısınmasına neden olabilir. Bilgisayar aşırı ısındığında, daha yavaş çalışmaya başlar. Bu, CPU daraltma nedeniyle. Aşırı ısınmış işlemci termal hasarı önlemek için otomatik olarak çalışma hızını düşürür.

SpeedFan’ı çalıştırın ve CPU ve grafik kartınızın sıcaklığını kontrol edin.

 • İndir SpeedFan →

Sıcaklık normalden yüksekse, sıkıştırılmış bir hava silindiri alın ve bilgisayarınızı dikkatli bir şekilde üfleyin.

 • Toz Giderme Sıkıştırılmış Gaz Silindiri (~ 500 ruble).

Soğutmak geliştirmek

Bazı zamanlar termal yağları hiç değiştirmediyseniz, bazen basit bir toz temizleme yeterli değildir. SpeedFan’da öğrenin, tam olarak ne ısınır: işlemci, video kartı veya her ikisi de. Ardından termal yağı değiştirin.

Termo-hamur ucuzdur ve satın almayla ilgili zorluk çekmezsiniz.

 • Arctic Silver 5 (~ 500 ruble).

Termal macunu değiştirdikten sonra sıcaklık düşmelidir. Hala yüksek kalırsa, birkaç fan ekleyerek soğutmayı geliştirebilirsiniz.

PC’ler için fanlar da oldukça ucuz ve hızlı ve kolay bir şekilde monte ediliyor.

 • Soğutucu Master SickleFlow 120 – Kollu Yatak (~ 400 ruble).
 • NZXT Teknolojileri FN V2 140 mm Performans Vaka Fanı (~ 430 ruble).

Hız aşımı yapmak

Overclock ile önemli bir performans artışı elde edilebilir. Overclock veya overclock, bir CPU veya GPU’nun standart olmayan, zorlanmış bir hıza aktarılmasıdır.

İnternette, işlemci ve video bağdaştırıcısının hız aşırtması için ayrıntılı yönergeleri bulmak kolaydır. Bu, hem Intel’den hem de AMD’den gelen çözümlerle yapılabilir.

Bununla birlikte, bileşenlerin hızlanması ısı salınımlarında bir artışa yol açar. Bu nedenle, sistemde iyi soğutma olmadan bir şey overclock etmeyin.


Belki de PC’nizin bütçe yükseltmesi için tavsiyeleriniz var mı? Yorumlarda paylaş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =