Hayatını uzatmak için pili dizüstü bilgisayardan çıkarmam gerekiyor mu?

Laptop bataryası nasıl çalışır?

İki ana pil türü vardır – lityum-iyon ve lityum-polimer. Nikel-kadmiyum ve nikel-metal hidrit pilleri artık çok güvenilir ve etkili olmadığından artık kullanılmamaktadır. Lityum-iyon ve lityum-polimer piller yaklaşık olarak aynı şekilde çalışır, ancak avantaj ve dezavantajlarına sahiptir.

Örneğin, eski, daha yüksek bir özgül güce sahiptir, ancak içinde bulunan sıvının aşınmasından muzdariptirler. İkincisi genellikle daha güvenilir, ancak daha az enerji verimli.

Aşağıdaki iki ifade her iki tip için de geçerlidir:

 1. Pil, ölçünün ötesinde şarj edilemez. Dizüstü bilgisayarı prize takılı kalırsanız,% 100’e ulaştığında şarj işlemi durur.
 2. Tam deşarj, aküye kalıcı hasar verebilir. Bunun nedeni, lityum pillerin, nikel kadmiyum akülerden farklı olarak, bir şarj profiline sahip olmamasıdır.

Pil nasıl enerji üretir?

Lityum pillerde, lityum iyonları gözenekli bir anotta (negatif elektrot) serbest durumdadır. Gücü açtığınızda, elektrolit aracılığıyla iyonlar anottan katoda (pozitif elektrot) hareket eder.

Bu işlem sonucunda batarya boşalır. Şarj sırasında iyonlar tüm süreci tersine çevirerek ters yönde hareket eder. Yani iyonlar tekrar kullanıma hazır anotta.

Pili çıkarmam gerekiyor mu?

Modern piller eski meslektaşlarını çok aşmaktadır. Aşırı şarja maruz kalmazlar, şarj profilleri ile ilgili problemleri yoktur. Yine de, onlarla bazı zorluklar ortaya çıkabilir.

Yoğun bir çalışma sırasında, şebekeye bağlanan dizüstü bilgisayar daha fazla ısı sağlar. Aşırı ısınma, pil ömrünü kısaltmanın başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenle, uzun bir süre video oynatır veya düzenlerseniz, pil daha iyi çıkarılmalıdır.

Dizüstü bilgisayarı uzun bir süre kullanmayacaksanız, örneğin birkaç hafta boyunca pili çıkarmak da mantıklıdır. Bu durumda, uzmanlar% 40’a kadar şarj edilmesini ve bataryayı cihazdan çıkarmanızı tavsiye eder. Böylece lityum hücrenin kimyasal bileşimi bozulmadan kalacaktır.

Lityum-iyon piller eski olabilir

Bu tür pillerin neredeyse her portatif cihazda kurulmasına rağmen, bunlar ideal değildir ve imhaya tabidir. Zamanla, enerji üreten iyonlar daha az etkili olurlar.

Pilin sınırlı bir servis ömrü vardır. Iyonlar sıkışır ve artık anottan katoda etkili bir şekilde geçmez, bu da bataryanın kapasitesini azaltır. Lityum piller, ilk şarj ile serbest bırakıldıktan hemen sonra başlar. Yaşlanma nedenleri şunlar olabilir:

 • Yüksek voltaj. Aküyü sürekli şarj etmeyin. Her zaman boşaltın ve şarj edin, ancak derin deşarj olmasına izin vermeyin.
 • Yüksek sıcaklık. 21 ° C’nin üzerinde ise, bataryada kimyasal reaksiyonlar oluşmaya başlar, bu da kapasitesini kaybetmesine neden olur.
 • Düşük sıcaklık 0-5 ° C ise, akü bileşenleri hasar görebilir ve kapasite azaltılabilir. Ayrıca, pili şarj etmeye çalışırken önemli sorunların yüksek olasılığı vardır.
 • Uzun süreli hareketsizlik. Lityum iyon pil 21 ° C’de saklandığında ayda yaklaşık% 8 oranında boşalır. Sıcaklık daha yüksekse, deşarj oranı artar. Bütün bunlar derin bir akıntıya yol açar.
 • Fiziksel şok Pil, banal düşüşünü zemine zarar verebilir.

Pil ömrünü uzatabilir miyim

Tam anlamıyla, bunu yapamazsınız. Ancak, pilin uzun ve verimli çalışacağı bir dizi kural vardır:

 • Asla onu derin bir deşarja getirmeyin.
 • Bataryayı her zaman kısmen boşaltın ve tekrar şarj edin.
 • Yüksek sıcaklıklardan kaçının.
 • Mümkünse düşük voltajda şarj edin.
 • Dizüstü bilgisayar uzun süre prize takılıysa pili çıkarın.
 • Pili kısmen şarj edin ve boşaltır – ideal olarak% 20 ile% 80-85 arasında.
 • Uzun süreli hareketsizlik durumunda, bataryayı% 40 oranında şarj edin ve periyodik olarak yeniden şarj edin.

Ayrıca okuyun:

 • Dizüstü bilgisayarınız nasıl şarj edilir →
 • Dizüstü bilgisayar neden sıcak ve ne yapmalı →
 • Bir dizüstü bilgisayar nasıl seçilir →

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 3 =