Jak pomóc dziecku uczyć się angielskiego

Syn uczy się angielskiego w szkole przez drugi rok. Niedawno dowiedziałem się, że jego wiedza w tej dziedzinie jest po prostu okropna. Problemy znaleziono nawet z alfabetem. Trzeba było coś zrobić.

Metoda zapamiętywania słów z dwukierunkowymi kartami w naszej sytuacji z jakiegoś powodu nie zadziałała. Prawdopodobnie z powodu słabej znajomości alfabetu. Na temat różnych programów dla smartfonów, ja generalnie milczeć: motywacja do nauki języka u dziecka nie jest zero, ale raczej negatywne dla tych programów mogłoby go zainteresować.

Konieczne było, w oparciu o doświadczenia poprzedników, opracowanie i uruchomienie własnej metody. Cóż, osobiście nadzorować proces uczenia się.

Trochę teorii

Pamięć można zredukować do cyklicznego procesu składającego się z trzech komponentów:

  1. Percepcja.
  2. Powtarzanie.
  3. Testowanie.

Gdy chcemy pamiętać informacji o przyznanie dziecku, zadanie jest skomplikowane: nie jest jasne, jak również wziął go, ile razy powtarza się, a badania studentów prowadzi do stresu i negatywnych emocji w przypadku złych wyników.

Rozważ wszystkie trzy elementy procesu zapamiętywania i dowiedz się, jak można je ulepszyć.

Percepcja

W przypadku percepcji jakościowej pożądane jest użycie jak największej liczby rodzajów pamięci: słuchowej, wizualnej, motorycznej. Możesz również dodać odmianę, taką jak pamięć werbalna.

Powtarzanie

Przy powtórzeniu materiału, o dziwo, skuteczną metodą było wielokrotne nagrywanie badanych słów z ich jednoczesną wymową.

Czytałem o tej metodzie w pamiętnikach radzieckiego zwiadowcy. Nazywał tę technikę najbardziej skuteczną w zwiększaniu słownictwa.

Wyjaśnij skuteczność łączenia wielokrotnego przepisywania słów z jednoczesną wymową słów przez fakt, że wszystkie możliwe typy pamięci są zaangażowane w proces.

Przepisanie pozwala zautomatyzować proces zapamiętywania, zdepersonalizować go. Ponadto nagrane słowa dokumentują fakt powtórzenia i pozwalają na sprawdzenie, który materiał jest lepiej zapamiętany, a który gorszy.

Testowanie

Sprawdzając wiedzę, dobrze byłoby ukryć przed dzieckiem sam fakt testowania, ale pozostawić nagrodę, gdy pomyślnie przejdzie. To znaczy, ukryj bicz, ale pod każdym względem wystawiaj ciasto.

Jeśli wiedza zostanie potwierdzona, cykl “percepcja – powtórzenie – testowanie” zostaje przerwany. Jeśli nie, powtórz. Jest więc zachętą do szybszego uczenia się wszystkich materiałów.

W tym przypadku uzyskuje wiedzę i przetestowany w partii w partii, a nie „Siadaj teraz sprawdzić, jak dowiedział się, że zadano dzisiaj.”

Jak działa ta metoda

Ponieważ syn nie znał dobrze alfabetu, zaczęliśmy od niego. Znalazłem w Internecie najprostszy przepis, podobny do tego:

Angielski dla dzieci: alfabet

Najpierw otrzymał od syna pełne skojarzenie wymowy każdej litery z jej pisaniem: będzie to bardzo ważne w przyszłości. Po alfabecie poszedł do słów. W tym celu użyłem i nadal używam zwykłego notatnika ucznia w linijce lub arkuszy z takiego notatnika. Na marginesie piszę rosyjskie znaczenia słów (wyrażeń), których należy się nauczyć.

Angielski dla dzieci: rosyjskie słowa na polach

W odpowiednich wierszach musisz napisać te słowa po angielsku. Ponieważ każde słowo jest nowe, upoważniam go po raz pierwszy do przepisania go z podręcznika. Wtedy syn pisze słowo tyle razy, ile mieści się w linii.

Angielski dla dzieci: słowo musi być napisane tyle razy, ile mieści się w linii

W tym samym czasie nie tylko pisze, ale także za każdym razem, gdy wypowiada słowo na głos.

Angielski dla dzieci: wymowa równoległa

Na końcu arkusza przewraca się i jest niespodzianka! Na marginesie te same rosyjskie słowa i ich angielskie odpowiedniki muszą wypełniać wszystkie wiersze, ale bez zaglądania do podręcznika.

Trzy ważne punkty:

  1. Nie krzyczę na dziecko, nie robię mu wyrzutów za popełnianie błędów.
  2. Jeśli nie pamięta, jak pisze, to to przeliteruję (to jest przydatna dobra znajomość alfabetu).
  3. Jeśli dziecko napisało i wymówiło słowo bez podpowiedzi za pierwszym razem, to między nami jest zgoda, że ​​nie powtarza go na całej linii. W przyszłości słowo z listy zostanie wycofane. Uważa się, że się go uczy, a cykl “percepcja – powtarzanie – testowanie” dobiega końca.

Proces jest powtarzany do momentu wykluczenia wszystkich słów z pierwotnej listy. Na zdjęciu poniżej o czwartej iteracji.

Angielski dla dzieci: czwarta iteracja

W ten sam sposób uczyliśmy alfabetu z moim synem. Napisałam na marginesie w rosyjskiej „Hej”, „B”, „C”, „D”, i tak dalej, a syn został napełniania po angielsku wielkich i małych liter.

Plusy i minusy metody

Metoda ma kilka zalet. Praktycznie wszystkie rodzaje pamięci są zaangażowane: słuchowe, wizualne, werbalne i motoryczne. Trening odbywa się bez stresu, samoocena ucznia nie cierpi.

Zasady gry są proste i uczciwe. Można powiedzieć, że metoda działa automatycznie, a wynik pojawia się jak gdyby sam. Żywy pokaz dialektycznej zasady przejścia od ilości do jakości. Algorytm ma zastosowanie do powtarzania zapomnianego materiału i jest łatwo skalowany dla różnych objętości słów.

Metoda daje uczniowi obiektywne kryteria do osiągnięcia celu. Istnieją prawdziwe bodźce, aby szybko nauczyć się wszystkiego i iść na spacer.

Wady tej metody szkolenia są również oczywiste: potrzebujesz dużo papieru i “nadzorcy”.


Pisanie i wymawianie angielskich nazw dni tygodnia, w których syn dowiedział się wieczorem. Następnego dnia otrzymałem pięć w pracy testowej, pochwałę i niespodziankę nauczyciela. I to nie jedyny sukces.

Interesujące było również obserwowanie, jak materiał zostaje zapomniany, jeśli się go nie powtórzy. Po pierwsze, umiejętność pisania bez błędów znika, a wymowa zaczyna cierpieć, w ostatnim miejscu dźwięk słowa zostaje zapomniany. Ale umiejętność rozpoznawania go w tekście utrzymuje się przez długi czas.

Nie sądzę, że metoda jest idealna, ale używając opisanych mechanizmów pamięciowych, zawsze można wymyślić coś własnego.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 7