Jak się uczyć uczyć

Ostatnio napisałem artykuł o tym, jak studiowałem w Coursera i co z tego wyniknęło. Ta usługa ponownie dała mi miłość do edukacji i postanowiłem dowiedzieć się, co się do niej przyczyniło.

Jestem zwolenniczką następującej wypowiedzi: wszyscy lubimy się uczyć, a jeśli wszystko robimy dobrze, trening może stać się najbardziej ukochanym zajęciem w życiu. Ale “robienie wszystkiego dobrze” jest raczej niejasnym pojęciem i nie zaszkodzi, aby było to trochę bardziej szczegółowe.

Myślałem o tej sytuacji i być może zrozumiałem, że przyczyniłem się do tego, że po raz kolejny zakochałem się w nauce. A oto kilka wskazówek, które pomogą absolutnie każdemu z was nauczyć się go uczyć i kochać.

Wybierz swój ulubiony zawód

Wiem, że jeśli uczysz się czegoś, czego nie lubisz, nic dobrego z tego nie wyniknie. Po raz pierwszy poczułem to na uniwersytecie, a po raz drugi – kiedy próbowałem zmusić się do nauki programowania. Nie porzucam teraz tego pomysłu, ale trudno to zrobić. Powód dla wszystkiego jest bardzo prosty: nie podoba mi się to działanie.

Jeśli znajdziesz zawód, który ci się podoba, nowa wiedza będzie czymś w rodzaju małego święta i naprawdę chcesz się uczyć.

Zrób plan

Chaotyczny ruch nie zawsze jest złą rzeczą. Jeśli jesteś geniuszem lub osobą kreatywną, możesz nie czytać tego artykułu dalej. Jedynym problemem jest to, że jeśli uważasz się za geniusza lub osobę kreatywną, to żaden z was.

Bez planu prawie niemożliwe jest właściwe zbudowanie procesu uczenia się. Co powinno zawierać się w planie? Po pierwsze, czas, który chcesz spędzić każdego dnia na treningu. Nie trzeba dodawać, że prawie nie ma sensu uczyć się przez 5 minut dziennie? Zazwyczaj szkolenie trwa co najmniej godzinę i sam musisz określić bardziej precyzyjne warunki.

Po drugie, program nauczania. Jeśli uczysz się online, zrób listę źródeł, książek, stron, blogów, które będziesz studiować. Najważniejsze – postępuj zgodnie z planem. Nie przegap jednego dnia, a kiedy nauka stanie się nawykiem, zrozumiesz, dlaczego było to konieczne.

Zachowaj streszczenie

Nie wiedziałem nawet, że zapisywanie notatek może być miłe. Jeśli słuchasz wykładów, zapisz w nim krótkie omówienie podstawowych pojęć. Jeśli czytasz książki, zapisz cytaty, stwierdzenia i definicje, które uważasz za konieczne.

Zrób plan
Zrób plan

Nie jest konieczne ręczne pisanie podsumowania. Używam Evernote, a on absolutnie mi odpowiada. Przy wyborze narzędzi musisz sam podjąć decyzję. Moja rada: wypróbuj obie metody. Przez kilka dni spisuj podsumowanie ręcznie, a następnie poprowadź je w jakiejś aplikacji. Która metoda pozwala lepiej zapamiętać materiał, wygodniej, praktyczniej i szybciej? Odpowiadając na te pytania, możesz dokonać wyboru.

Dodaj praktykę

Czy chcesz nauczyć się programować? Zaprogramuj to.

Niezależnie od tego, jaki zawód zdecydujesz się studiować, będziesz w stanie znaleźć sposób, aby to przećwiczyć, nawet jeśli nie masz możliwości zdobycia pracy. Na przykład w marketingu – studium przypadku marketingu, strategii znanych firm, zastanów się, w jaki sposób możesz ulepszyć marketing konkretnej firmy. W projekcie – narysuj strony, logo, przeprojektuj wygląd dobrze znanych usług i stron. Jeśli wiesz, jak możesz zrobić to lepiej, zrób to!

Przytoczyłem jako przykład zawodu ze sfery IT, ale myślę, że cokolwiek robisz, będziesz w stanie znaleźć sposób na praktykę w tej dziedzinie.

Znajdź profesjonalistów

Po znalezieniu osoby, która lepiej rozumie ten zawód, możesz znacznie przyspieszyć swój trening. A ty masz Internet, co oznacza, że ​​nie musisz nawet wychodzić z domu, by szukać.

Napisz e-maile do znanych i wybitnych specjalistów i zadaj im pytania. Nie bądź zbyt nachalny, ponieważ tacy ludzie w większości są bardzo zajęci. Ale często są otwarci na dialog i chętnie doradzą.

Ustaw cele

Zostań projektantem.

Ale nie taki cel. Twój cel powinien ci w tym pomóc. Nie wyznaczaj celów globalnych, zacznij od małych. Osiągając je, będziesz coraz bardziej pragnął angażować się i osiągać nowe cele.

Nie przesadzaj.

Całkiem sprzeczna rada, ale nie mogłem o tym nie wspominać. Znam wiele historii o wybitnych osobach, które były zaangażowane w 8 godzin dziennie. Nie wiem, jak udało im się to zrobić, mimo wszystko, spędzając tak dużo czasu, łatwo jest rozwinąć niechęć do uczenia się i do tego, czego się uczysz.

Spróbuj znaleźć tę cienką linię, która pozwoli ci zrobić tyle, aby być produktywnym i nie nudnym.

Jaką radę dałbyś osobie, która chce się uczyć? Udostępnij je w komentarzach!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 69 = 76