Pułapki hipotek: jak nie popełniać błędów przy zaciąganiu pożyczki

Błąd 1. Przyjęcie hipoteki z maksymalną obowiązkową zapłatą

Żelazka logiczna: im więcej miesięcznej płatności, tym szybciej spłacany jest kredyt hipoteczny, tym mniej otrzymuje się nadpłatę. To jest bezpośrednie oszczędności.

W praktyce trochę się nie udaje. Załóżmy, że dochód wynosi 30 000 rubli, a spłata kredytu hipotecznego to 17 000. Jest to nawet ponad połowa, ale pożyczkobiorca przeczytał setkę artykułów o tym, jak żyć za 5000 rubli miesięcznie, aby mógł także zaoszczędzić pieniądze.

Nie powiemy, że szkodliwe jest ciągłe życie w reżimie katastrofalnej gospodarki i możliwe jest rozbicie – to już zależy od siły woli. Ale w takich przypadkach nawet małe siły ciężkie spóźniają się.

Jak to zrobić

Pożycz pożyczkę przez co najmniej 30 lat, ale przy takich warunkach możesz wykonywać pracę bez wysiłku.

Nawet jeśli spodziewasz się, że dochody wzrosną, weź kredyt hipoteczny, który teraz będziesz narysować. Będą pieniądze – zamkniesz hipotekę przed terminem lub znajdziesz inną aplikację.

Aby to zrobić, musisz przejrzeć wszystkie możliwe opcje i propozycje banków: ktoś oferuje dochodowe programy młodym kredytobiorcom, rodzinom, klientom banku, ktoś zmniejsza stawkę z dodatkowym ubezpieczeniem lub pod warunkiem, że zbierzesz wiele dokumentów potwierdzających wiarygodność.

Błąd 2. Zbyt długi czas, aby wynająć dom i nie wziąć kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny
Dawn Huczek / Flickr.com

Strasznie jest wziąć kredyt hipoteczny, zwłaszcza gdy wynajmujesz dom. Kiedy wynajem nie rani twojej głowy z powodu podatków, napraw i usług komunalnych, możesz porzucić wszystko i wyjechać do Himalajów bez obawy, że pracownicy banku przyjadą za nimi. A pieniądze idą na kredyt i wygląda na to, że nigdy się nie skończy. Ale aby upewnić się, że nadszedł czas na kredyt hipoteczny, wystarczy wziąć kalkulator i to policzyć.

Zaciągnąłem pożyczkę z banku 1 550 000 rubli na 10 lat. Miesięczna opłata wynosi 21 700 rubli. Jeśli zapłacisz zgodnie z harmonogramem, nadpłata wyniesie 1 054 000 rubli. Ale staram się spłacić dług przed czasem, a jeśli utrzymam wymagane tempo, nie przepłacę 600,000.

Jeśli przez cały ten czas wynajmę to samo mieszkanie, dam minimum 1 800 000 rubli, a to, jeśli cena czynszu nie wzrośnie.

Jak to zrobić

Znajdź bank, usiądź i policz, jaki apartament możesz teraz kupić. Jeśli nie ma wystarczającej ilości mieszkań, w których możesz się natychmiast przenieść, weź kredyt hipoteczny w domu w budowie. Tak samo jest możliwe, jeśli spojrzeć i przeanalizować oferty banków.

DeltaCredit Bank ma “Wakacje hipoteczne” – jest to program, w którym pierwszy rok lub dwa miesięczne płatności są zmniejszane o połowę, tyle tylko, że zarówno na wynajem, jak i na kredyt hipoteczny, podczas budowy domu.

A kiedy dom jest wynajmowany i nie ma potrzeby wynajmować niczego, ta część budżetu zacznie się spłacać. Ale musimy pamiętać, że żaden bank nie rozprowadzi bułeczek dla pięknych oczu. Zwykle stawka kredytu z odpustami jest wyższa niż zwykłej pożyczki.

Błąd 3. Zapomnij o przeprowadzce

Ten przedmiot jest generalnie wyrzucany z twojej głowy. Ale wyobraź sobie, że jesteś młody, masz ciekawy zawód. Masz propozycję przeprowadzki, ale jest jedna rzecz: kredyt hipoteczny na 30 lat. Lub Twoja rodzina rośnie, potrzebujesz mieszkania więcej, ale masz już hipotekę operacyjną dla dwóch osób.

Jak to zrobić

Dlaczego nie zrezygnować z innego miasta lub na północy za wysokie płace, aby wynająć tam mieszkanie i zwiększyć spłatę kredytu hipotecznego? Dlaczego nie spróbować sprzedać mieszkania z kaucją?

Kredyt hipoteczny nie wiąże się z miejscem. Jeśli chcesz, możesz wynająć mieszkanie hipoteczne i je sprzedać, jeśli zgodzisz się na to z bankiem. Tak, są to zawsze dodatkowe komplikacje, ale jeśli plany się zmieniły, wszystkie trudności można przezwyciężyć.

I nie bój się wziąć pożyczkę na nieruchomości, w której mieszkasz, wybierz mieszkanie z marginesem metrów. Nawiasem mówiąc, bardzo niewiele osób myśli o tym, ale można wziąć kredyt hipoteczny, nie tylko na mieszkanie, ale także na dom.

Błąd 4. Zapomnij o naprawach

Kredyty hipoteczne
Irene Mei / Flickr.com

Zakup mieszkania, gdy budowniczy ledwo zdoła uzyskać pozwolenie na budowę, jest opłacalny. Cena za metr kwadratowy w jamie jest znacznie niższa niż w gotowej obudowie. Zwłaszcza, jeśli mieszkanie jest wynajęte w opcji budowy – to jest wtedy, gdy masz puste pole i przestrzeń dla kreatywności. Tylko tutaj w tej pracy trzeba zainwestować dużą kwotę.

Nawet jeśli kupujesz dom na rynku wtórnym, po przeprowadzce bez naprawy nie jest kompletna: gdzieś musisz przenieść rozetę, gdzieś tapeta jest obrzydliwa. Jeśli zapomnisz o tym, to parapet może być opóźniony (lub musisz wziąć kolejną pożyczkę na naprawy).

Jak to zrobić

Istnieją trzy opcje:

  • Kiedy weźmiesz kredyt hipoteczny, zapłać mniejszą początkową ratę, ale natychmiast odłóż pieniądze “naprawcze”. Lepiej je zainteresować.
  • Odłóż ją na czas naprawy, gdy zapłacisz kredyt hipoteczny. Te same wakacje hipoteczne, o których rozmawialiśmy, mogą pomóc.
  • Poszukaj budowniczego, który natychmiast wynajmie mieszkanie z naprawą. W tym przynajmniej możesz żyć, to znaczy kończyć się hipoteką, a potem coś naprawić.

Błąd 5. Nie twórz funduszu rezerwowego

Zwykle, jeśli dokonasz pierwszej płatności więcej, warunki kredytu hipotecznego będą bardziej miękkie. Jest logiczne, że chcesz dać wszystko, co jest nabyte przez nadmierną pracę, ale w końcu musisz żyć z wynagrodzenia do wynagrodzenia.

Jak to zrobić

Odłóż niewielką kwotę, która pokryje obowiązkowe płatności przez co najmniej dwa miesiące, a co najważniejsze – przez sześć miesięcy. To jest ubezpieczenie na wypadek, gdy nagle stracisz pracę lub coś się stanie.

Błąd 6. Nie czytaj umowy

Jak wziąć kredyt hipoteczny
Barbara Krawcowicz / Flickr.com

Nawet jeśli już omawiałeś wszystko z menedżerem, nawet jeśli konsultant odpowiedział na sto twoich pytań, przeczytaj i wyjaśnij wszystko, czego nie rozumiesz. Pozwól zadać oczywiste bzdury, po prostu to zrób.

Jak to zrobić

Przeczytaj umowę i wszystkie dokumenty, do których się odnoszą (na przykład ogólne warunki kredytowania w banku). Sporządź podsumowanie głównych punktów: kiedy zapłacić, które dokumenty zaktualizować, które firmy ubezpieczyć, gdzie zadzwonić, czy są problemy.

Błąd 7. Zapomnij o odliczeniu podatku

Czy wiesz, że hipotekę można odliczyć od podatku? I kupić mieszkanie i odsetki od kredytu hipotecznego. Odliczenie to może zaokrąglić sumę – do 650 000 rubli.

Jak to zrobić

Zbierz informacje o dochodach i płatnościach, zastosuj się do podatku (jeśli nie wiesz jak, a następnie do usług wiele firm, które wydadzą ci 20 minut), zdobądź pieniądze. Przy okazji, jeśli jesteś w związku małżeńskim lub żonatym, druga połowa może otrzymać odliczenie. Małżonek ma prawo do odszkodowania, nawet jeśli nie jest właścicielem mieszkania, a wielu z nich o tym zapomina.

Błąd 8. Pomyśleć, że w jakiś sposób minie samo

Załóżmy, że wystąpiło uciążliwe: straciłeś płatność. Nie ma znaczenia z jakiego powodu: przypomnienie nie zadziałało, nie było nastroju, pieniądze się skończyły. Nie ma sensu ukrywać głowy w piasku i nadal płacić kredyt hipoteczny, jakby nic się nie stało. Nawet z jednym dniem opóźnienia bank może napisać karę pieniężną lub naliczoną, a następnie przelać ją na rundy.

Jak to zrobić

Idealną opcją jest ubezpieczenie się, ale jest kosztowne (a jeśli ubezpieczenie jest dobre, to jest bardzo drogie). Niezależnie od tego, czy masz ubezpieczenie, czy nie, w jakiejkolwiek niezrozumiałej sytuacji zadzwoń do banku. Drobne trudności można rozwiązać natychmiast, w przypadku poważnych problemów – negocjować, a nawet zmieniać warunki kredytu hipotecznego. Najważniejsze jest, aby nie zniknąć i nie ponosić odpowiedzialności w sposób odpowiedzialny.


Jeśli rozumiesz, że jesteś moralnie gotowy na kredyt hipoteczny, dowiedz się, jakich warunków możesz się spodziewać. Skorzystaj z usługi zatwierdzania online DeltaCredit: pomoże ci uzyskać wstępne zatwierdzenie pożyczki bez wizyty w banku. Zarejestruj się, aplikuj, uzyskaj zatwierdzenie i pobierz niezbędne dokumenty – wszystko szybko i bez komplikacji.

Dowiedz się wszystkiego o hipotece

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

53 + = 54