Sztuka oszczędzania pieniędzy: 5 najczęściej popełnianych błędów

Jeśli już zacząłeś oszczędzać pieniądze, gratulacje są rozsądnym krokiem ku bezpiecznej przyszłości. W idealnym przypadku “poduszka powietrzna” gotówki powinna wystarczyć na sześć miesięcy bez dochodów finansowych. Ale nawet jeśli każdego miesiąca osiągasz zysk i zwiększasz swoje oszczędności, nie oznacza to, że twoja strategia jest idealna.

David Blaylock, planista finansowy, przeanalizował szeroko rozpowszechnione strategie akumulacji i podał kilka wskazówek, jak je poprawić.

Numer strategii 1. Odkładam to, co pozostaje

Więc płacisz miesięczne rachunki, może wydajesz trochę na rozrywkę, a wszystko, co pozostaje, jest wysyłane na konto bankowe. Wiedząc, że w zasadzie masz pieniądze, możesz wydać więcej, niż powinnaś, a następnie wydać fundusze przeznaczone na akumulację. Ponadto trudno jest ustalić konkretny cel akumulacji, ponieważ nigdy nie można powiedzieć na pewno, ile pozostanie po wszystkich kosztach. Zamiast tego możesz wypróbować inną metodę.

I jak to jest konieczne?

Pierwsze konto, które musisz zapłacić po wypłacie, to twoje konto oszczędnościowe.

Ustaw jako swoją regułę i potraktuj ją jako obowiązkową i najważniejszą część płatności (oczywiście, jeśli masz dość pieniędzy, aby zapłacić za wszystkie inne konta).

Utwórz automatyczny przelew pieniędzy z karty bankowej na konto oszczędnościowe na początku miesiąca lub z każdego rachunku gotówkowego. Jeśli po prostu umieścisz taki automatyczny transfer pieniędzy i zapomnisz o nim, po pewnym czasie kwota zgromadzonych środków bardzo cię zaskoczy.

Strategia nr 2. Przekazuję pieniądze na konto oszczędnościowe

Więc regularnie oszczędzasz pieniądze – jest cudownie. Tak, i konto oszczędnościowe z plastikową kartą – to bardzo wygodne. Ale nawet tutaj są wady.

Jeśli skończy Ci się pieniądze, ryzykujesz wycofanie swoich oszczędności, a nawet wydatki na nieoczekiwany, ale bardzo pożądany zakup. Najprawdopodobniej zrobisz to, ponieważ bardzo łatwo jest wypłacić pieniądze: zawsze są w granicach dostępności, nie musisz nawet iść do banku, wystarczy skorzystać z bankomatu.

I jak to jest konieczne?

Otwórz depozyt w banku na 6 miesięcy lub na rok. Więc na pewno nie wydasz pieniędzy przeznaczonych na przechowywanie. Po prostu nie inwestuj wszystkiego. Pozostaw trochę kwoty na zwykłym rachunku akumulacyjnym w nagłych wypadkach.

Numer strategii 3. Wszystkie moje oszczędności są na jednym koncie

Kiedy masz tylko jedno konto oszczędnościowe, wydaje się, że pieniądze na nim szybko się gromadzą i wystarczy na wszystko. Jeśli zapiszesz tylko jedną rzecz, na przykład mieszkanie lub wakacje, wszystko będzie w porządku. Ale jeśli masz kilka celów, jedno konto bankowe utrudnia obliczenia i nie widzisz konkretnych postępów. Trudniej jest zrozumieć, na co masz wystarczająco pieniędzy i na co musisz czekać.

W rezultacie okazuje się, że wydając oszczędności, na przykład na wakacje, nie zostawiasz niczego na nowy samochód.

I jak to jest konieczne?

Lepiej jest mieć kilka kont, z których każdy będzie poświęcony konkretnemu celowi, na przykład: “dom”, “urlop”, “edukacja dla dziecka”. Znacznie łatwiej będzie obliczyć swoje finanse i zobaczyć prawdziwy postęp.

Numer strategii 4. Odkładam natychmiast duże sumy, kiedy mogę

Niektórzy ludzie nie oszczędzają regularnie, ale oszczędzają duże sumy natychmiast po wypadnięciu szczęśliwej szansy. Dzięki tej metodzie akumulacji na przemian odczuwa się obfitość i poczucie winy. Ostatni – kiedy musisz wziąć pieniądze ze swoich oszczędności. Rozczarowanie z tego może nawet zniechęcić do chęci ponownego oszczędzania pieniędzy.

I jak to jest konieczne?

Najlepiej jest wyznaczać cele akumulacji i dążyć do nich. Określ konkretną kwotę, którą musisz zaoszczędzić każdego miesiąca. Jeśli uważasz, że można go zwiększyć bez uszczerbku dla jakości życia, zrób to. Ale! Składki powinny pozostać spójne i identyczne.

Numer strategii 5. Odkładam wszystko, co mogę

Pomimo potrzeby posiadania oszczędności, nie bądź zbytnio na tym zawieszony i odmawiaj sobie przyjemności. Pomagają nam zachować szczęście i zachować zdrowie psychiczne.

I jak to jest konieczne?

Jeśli nie masz miesiąca, w którym możesz wpłacić pieniądze do “funduszu nagłych wypadków”, odłóż wszystkie inne płatności i przyjemności, aż będziesz mógł to zrobić.

Kiedy twój sześciomiesięczny “fundusz kryzysowy” zostanie uzupełniony, Blaylock doradza zmianę strategii. Ponieważ niewielkie oszczędności pieniężne przynoszą niewiele pieniędzy, warto pomyśleć o bardziej długoterminowych inwestycjach przy dobrych stopach procentowych.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 4 =