Okul ödevi performansındaki 7 tipik hata

Ebeveynlerden baskı ve yankılanma. Çocuğa çaresizlik ve suçluluk duygusu.

Bir kısır döngüdeydik. Her gün zaman derslerinde, hatalarla ilgili sonsuz çalışmalarda ve yeni alıştırmalarda yapılmaz. Yine hatalar, yine uzun, uzun meslekler. Çocuk kaybolur, gözlerinde bitkin ve donuk, ve ben … Artık ne yapacağımı bilmiyorum. Ödevlerde boğuluyoruz. Eller düşüyor.

Üçüncü sınıf öğrencinin annesi

Neyin peşindeyim ve boğucu adama yardım edebilir misin? Neden bazı insanlar hızlı ve kolay bir şekilde ev ödevi ile başa çıkıyorlar, ama diğerleri için bu aşılmaz bir engel mi? Ev ödevi yaparken tipik hataları tartışacağız ve bunları nasıl önleyeceğinizi size anlatacağız.

1. Gecikmeli başlangıç

“Kızım 30 dakika ders kitaplarını değiştirebilir, bir bardak su arkasından mutfağa gidebilir, küçük erkek kardeşi tarafından dikkatini dağıtabilir ve neden ders almak istemediğini açıklayabilir. Ödevden başka bir şey değil.

Uzun bir süre sallanma alışkanlığı, iş erteleme ve dikkati dağıtma alışkanlığı, çoğu okulun belasıdır. Gereksiz ve acımasız bir şekilde zaman harcayan bir alışkanlık.

Ana şey hızlı ve eğlenceli başlamaktır. Nasıl yardım edebilirim? Mezuniyet ya da başka bir ödülün ardından tatlı bir ödül ver, örneğin: “Saat 17’den önce dersler yapacak vaktin olacak – bir antrenmana ya da tiyatro stüdyosuna git”.

2. Defter ve kitaplarla kaplı bir masada dersleri öğretme girişimi

Buna dikkat edemezsiniz, ancak işyerindeki bir karmaşa kafanızda bir karmaşadır.

Çocuğa yardım et. Ona söyle: “Masanın üzerinde bir ders için sadece bir günlük, ders kitabı ve materyaller bırakın. Öğren ve al, sonra bir sonrakini al. ” Bu tavsiyenin zaman kazandırdığı şey inanılmaz.

3. Dersten önce ödev yapma alışkanlığı, sonra değil

Son dakikada dersler al, sürekli erteleme ve geç kalma duygusu ile yaşa. “Başarı” kelimesinin “başarılı” kelimesinden geldiğini hiç düşündünüz mü?

Durumu değiştirin ve çıkış yapan treni yakalamayı bırakın. Ah, saldırı! Tüm görevlerin bugün derslerden hemen sonra yapılmasına izin verin. Özgürlük hissi en iyi ödül olacaktır.

4. Ödev için sınırsız zaman

Her dakika boyanmış olan çocuklar, dersleri hızlı ve verimli bir şekilde yaparlar. İşi sezgisel olarak doğru şekilde organize ederler, özü ayırır ve zamandan tasarruf ederler. Parkinson yasasını hatırlıyor musun? “İş, üzerinde serbest kalan zamanı doldurur.”

Zamanlayıcıya, sesli bir sinyale, kum saatine, çalışma blokları ve kısa dinlenme sürelerinin değişmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocukların yürüyüşlerini, arkadaşlarını ve uykularını süresiz olarak uzatmasına asla izin vermeyin.

5. Çocuğun ev işlerinden çıkarılması

“Sen nesin, Lyubochka her gün on iki veya hatta saat öncesine kadar çalışıyor. O bizden daha sonra uzanır ve daha erken yükselir. Eve gelir gelmez, bir şeyler atıştırır ve hemen dersler alır. Yani oturuyor. “

Çocuğun oturmasına izin vermeyin. Ev sıkıntıları üretken dinlenme vardır. Çocuğu 10-15 dakika boyunca kısa kullanışlı şalterlerle dersleri değiştirmeye öğretin. Odayı süpürsün, zemini yıka, köpekle bir yürüyüş yap ya da buzdolabındaki alımları al. Bunun için yorgun beyinler teşekkür ederim. Ve dersler daha hızlı olacak.

6. Sadece ders kitabında eğitim

Çocuğunuz sadece ders kitaplarında yer alıyorsa, asla kültürlü ve eğitimli bir insan olmayacaktır. Cevap vermeyi ve unutmayı öğrenmek? Evet, zaman kaybediyor!

Nasıl olması gerektiğini görelim. Ders kitabında sadece bilgi bilgisi verilir. Kötü sindiriliyorlar, onları tıkamak işe yaramıyor. Konuyu derinlemesine ve karmaşık bir şekilde incelemek, nesneler arasındaki ilişkileri bulmak, belgeselleri izlemek ve ders konusuyla ilgili sanat kitaplarını okumak daha iyidir.

Ders kitabındaki her bir ifade için resimler, görüntüler, hikayeler, gerçekler bulunmalıdır. Böylece bilgi bir eğitim haline gelir ve bir kişi ile kalır.

Elbette, akademik yılda kaleydoskopik hızı ile, bu gerçekçi değildir. Ama bir çıkış yolu var. YouTube’u açın ve ders için videoyu izleyin. Kural olarak, birçok konuda, ders kitabına göre 10-20 dakika boyunca belgeseller var.

Çocuğunuza hızlandırılmış modda film izlemesini öğretin. 15-20 dakika sonra materyale sahip olacak, örnekler vereceğim. Okulda mükemmel notlar ve ilginç bir kişinin itibarı garanti edilir.

7. Tüm görevleri eksiksiz olarak tamamlayın

Bu birincil sınıflarda en dikkat çekicidir. Çocuğun veliler tarafından bastırılması geleneksel Rus okulu için bir etki kolu olarak gereklidir.

Okul, öğretmenler üzerinde sınavlar, olimpiyatlar, yarışmalar için iyi göstergeler talep eden baskı uygular. Bu nedenle, çoğu zaman öğretmenler konularının tek olduğu gibi davranırlar. Fakat birçok öğretmen var ve çocuğunuz yalnız, kaynakları sınırlı.

Çocuğun gücünü koruyun, yorgunluğa ve egzozlara izin vermeyin. Anahtar öğeleri seçin, onları tercih edin ve diğerleriyle kolaylaştırın.

Öğrencinin ev ödevi ile baş edebilme yeteneği, okul başarısının bir göstergesidir. Ebeveynler çocuğun bu süreci düzenlemesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda, dersleri bir çocuk için değil, bilgiyi pekiştirmek için derslere ihtiyaç olduğunu unutmayın. İlgi alanlarının yanında ol.

Beşinci sınıf öğrencinin annesi şöyle diyor: “Okulda mükemmel bir öğrenciydim ve her zaman bütün dersleri yaptım. Bu tüm zamanımı aldı. Arkadaşlarımla yürümek, kitap okumak ya da hiçbir şey yapmamak için zamanım olmadı. Kuzenim, aynı yaşta, iyi çalışma isteğinde bulunmadı. Annesiyle çok okumuş, seyahat etmiş, konuşmuş, arkadaşlarıyla oynadı. Ders bakiye prensip üzerinde yaptı.

Büyüdüm, muhasebeci oldum ve hayattan çok memnun kaldım. Ablam başarılı bir insan. Aile, iş, iş yerlerinde gerçekleşti. Kendisine saygı duyuyor, kendi fikri var, kendi ilginç hayatı. Oğlumun ödevini kontrol ettiğimde bu örnek gözlerimin önünde. “

Belki ev ödevi ile ilgili sebep? Belki de yaşamdaki başarı için, sadece dersler için her zaman harcamanıza gerek yok mu?


Hataları analiz edin ve çocuğunuzun okul derslerine daha etkin bir şekilde yaklaşmasına yardımcı olun. Onlarla ne kadar hızlı başa çıkacağını ve hayatının nasıl değişeceğini onunla birlikte yaşa.

Başarıyı pekiştirmek için, önceden dersten arınmış bir zamanda nasıl bir hayattan keyif alacağınızı düşünün.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

26 − = 20