Yurtdışında üniversiteye gitmek için neye ihtiyacın var?

Yurt dışında eğitim görmeyi hayal ediyor musun? Birçok yabancı üniversite, öğrencilerimizle çok ilgileniyor ve internet sayesinde bu süreç daha kolay hale geldi. Belgeleri dosyalamak veya koşulları öğrenmek için ilgili üniversiteye yapılacak bir gezi için para harcamanıza gerek yoktur. Tüm bu süreç uzaktan kullanılabilir.

Önceki yazımda, yurt dışında bir üniversitenin nasıl bulunacağını yazdım ve şimdi girişin nasıl gittiğini ve bunun için ne gerektiğini anlatacağım.

Genel şema oldukça basit ve anlaşılabilir. Programı üniversitenin internet sitesinden seçer, gerekli tüm belgeleri belirlenen zamana göre postalar ve sonuçları beklersiniz. Aslında, bunun için bunun için gerekli olan 7 temel noktayı seçmeyi denemek gereklidir.

1. Sabır ve zaman

Hazırlık hayal ettiğinizden çok daha uzun olabilir. Bu nedenle, belgelerin sunulması için son tarihten en az 6 ay önce çalışmaya başlayın. Aksi halde, bunu yapamazsın.

2. İyi notlar

Yabancı üniversitelerin çoğunda asgari geçme notu 4, hatta 4,5’tir. Bu, diplomanızın veya sertifikanızın üçlü olmaması gerektiği anlamına gelir. Ortalama skor ve skorlar ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla şansınız vardır.

3. Öneriler

Ayrıca, daha önceki bir çalışma yerinden tavsiye mektubu uygulaması yurt dışında yaygındır. Bunlar genellikle öğretmenlerden 2 veya 3 harf olup, bunlar adına e-posta ile gönderilmelidir. Birkaç sene önce üniversiteden mezun olsan bile, tavsiye almak için tekrar bakman gerekecek.

4. Sınavlar

İngilizce bilseniz bile, bu size ayrı bir sınav – TOEFL veya IELTS – almaktan muaf değildir. Sınavlar çok spesifiktir, bu yüzden onlar için ayrı ayrı hazırlanmaları gerekmektedir (yaklaşık 2 ay). Her üniversite gereksinimlerini puan düzeyinde ortaya koymaktadır. En azından 1 puandan daha az puan alırsanız, tüm çabalar israfa gidecek. Bu sınavların sonuçları üniversiteye doğrudan TOEFL veya IELTS merkezinden gönderilmelidir.

5. Belgeler

Bir belge paketi, kayıtlı olduğunuz ya da kaydetmediğiniz temel kriterdir. Ve burada sadece gerekli “kağıt parçalarının” mevcudiyeti değil, aynı zamanda bunların işlenmesi de önemlidir. Bazı üniversiteler diplomaların sadece sertifikalı bir çevirmen tarafından değil aynı zamanda noterlik veya apostil tarafından da tercüme edilmesini gerektirmektedir. Bu hizmetler özel çeviri kurumları tarafından sağlanmaktadır. Bazı üniversiteler, üniversitenin bir zarfında bir damga ile diploma parası göndermeyi gerektirir. Bir önceki çalışma yerine bakmak için başka bir sebep.

6. Burs veya kefil

Genellikle üniversiteler yabancı öğrenciler için burs sağlamak, ancak bir burs olmadan çalışma için başvuruda bulunuyorsanız, size para olduğunu onaylamak istenir. Bu sadece hesaptaki gerekli sayı ile bankadan bir belge olabilir, ama aynı zamanda bir kefil olması – Eğer öğreneceğiz ülkenin vatandaşı.

7. Bir kez daha sabır

Tüm antrenmanları bitirdikten sonra, tekrar sabırlı olmak için huzur içinde nefes alabilirsiniz. Belgeler alıcıya ulaştığında, kabul edilir ve yayınlanırken, yaklaşık bir ay sürebilir. Ve birkaç ay (ya da altı ay), sonuç gelecektir. Sonuç olarak, tüm süreç yaklaşık bir yıl sürebilir. Ama sonuç buna değer. Katılıyor musun?

Fikrinizi paylaşın, yurt dışında eğitim yapın ya da yorumlarda soru sormak.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 5 = 4