Bir tripod nasıl seçilir: tam bir rehber

Bu kılavuzu oluşturmak için Kanadalı bir fotoğrafçı olan Gavin Hardcastle, bir üzücü olaydan sonra karar verdi. O zaten Bangkok’tan Kamboçya’ya kısa bir uçuştaydı ve hostes, tripodları hatırladığında ona bir havlu verdi. Bir tripod, bir topu kafa ile mükemmel bir karbon tripod, gümrük kontrolünü geçmeden önce şeyler katlamak için gerekli olan havaalanı depolama odasında kaldı. Gece yarısı fotoğrafçısı Bangkok’ta otelini aramak için harcadı ve işte sonuç bu. Uçuşa iniş için bekleyen en değerli ekipmanı unuttu. Gavin, en sevdiği tripodu bir daha asla göremeyeceğini fark etti.

Bu nedenle, Kamboçya’da, yazar yeni bir tane aramak zorunda kaldı. Tabii ki ülke gelişiyor, ama bir tripod seçmeye geldiğinde Siem Reap bir kara delik kalıyor. Bulmayı başardığımız tek şey, uzun bir saplı kameralar için plastik bir tripod, bu da çekim sırasında göze çarpıyor.

Bir tripod nasıl seçilir: tam bir rehber
Gavin Hardcastle / digital-photography-school.com

Sonraki dört gün Gavin öfkeyle baş etmeye çalışıyordu. Geçmişin geri döndüğü görülüyordu ve şimdi, tecrübesine güvenmeden ilk tripodu ile çalışmaya zorlandı. Satın alınan tripod, kayıp olanın beş katı kadar ayarlanma süresi gerektirdi. Ve eğer sessiz bir autorickshaw’un etkisi için olmasaydı, fotoğrafçı ona dayanamazdı, diz hakkında plastik bir tripod kırdı ve otobüsün tekerlekleri altına attı.

Acemi fotoğrafçıların filme çekmek için tripod kullanmayı sevmemesi hiç de şaşırtıcı değil.

İyi bir tripod tamamen davayı değiştirir

Bir tripod satın alırsanız, ucuzluk peşinden koşarsanız, o zaman sizinle birlikte iki şey olur:

  1. Kameranın pozisyonunu ayarlamak için bu kadar uzun zaman alıyorsunuz, bir fotoğraf çekmeye hazır olduğunuzda, hayata olan ilginiz azalır.
  2. Satın almaya harcadığınız 45 doların, şimdi satın almanız gereken normal bir tripod satın alınmasına yatırım yapacağını anlayacaksınız.

Doğal olarak, yeni başlayanlar için bir tripod için 400 $ ödemek zor, ama usta fotoğrafçıların kendi tripodlarını ayarlayarak nasıl acı çeken gördüklerinde ustaların kalbi kanlar. Karanlık krallıkta bir ışık ışını gördüğü için normal bir tripod ile çalışmak için böyle bir “çaydanlık” değerinde. Ve ucuz tripodun depolama için bir dolgu olduğu sonucuna varıyor.

Kamerayı tutmak için bir sehpa kullandıktan sonra çerçevenin odağını bulmak için bolca zamanınız olduğunu varsayabilirsiniz. Bazen, bazen değil. Manzara, özellikle doğayı çekerseniz hızlıca değişir. Hava koşulları ve fauna temsilcileri, tripodu ayarlayana kadar beklemez.

Tripod ve aksesuar satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Tripodun bacakları ne kadar hızlı ortaya konulur?

Tripodun gevşemiş ve sıkılması gereken dişli ayaklara dayanamıyorum. Hızlı açılan ve bir tripodun bacaklarının uzunluğunu hızlıca değiştirmenize izin veren kilit mandallarını tercih ederim. Teleskopik yapının açılmamış formda sabitlenmesi başparmağın bir hareketi ile yapılır. Dolayısıyla, tripodunuzda dişli klipsli dört bacak parçası varsa, başka bir yere taşındığımda resim için bir tripod yükleyeceksiniz.

Tripod Nasıl Seçilir: Tripod Bacak Tutucular
digital-photography-school.com

Top başı ne kadar hızlı ayarlanır?

Tripod kurulduktan ve sabitlendikten sonra, kameranın konumunu seçme zamanı. Kamerayı kilitlemek için bir vidanın kullanılmasını tercih ederim. Bu, kolu iki kez çevirerek kamerayı istenen konuma sabitleyebileceğim anlamına gelir.

Bir tripod nasıl seçilir: top kafa
flickr.com

Fotoğraf çekmekten portre fotoğrafçılığına hızla geçmenize izin verecek bir kafa almak da önemlidir. Birçok ucuz kafa modeli, kamerayı döndürmek ve sonra tekrar sabitlemek için gevşetilmesi gereken tutacaklarla donatılmıştır. Kamerayı çektiğinizde, doğru pozisyonu bulmaya çalışırken ve mandalınız kameranın pozisyonunu esintinin hafif hareketinden değiştirdiğinde korkunç bir his.

Cihazın tripod üzerinde basit sabitlenmesi

Ucuz tripodlarda beyaz ısıya kadar, kameranın kafasına takılı olduğu bir tripod platformu getiriyorum.

Kamerayı bir tripoda monte etmek kolay ve hızlı olmalıdır. Tripod satın alırken, bir mağaza danışmanına kamera kurulum sürecini göstermesini isteyin ve bu modelin size uygun olduğundan emin oluncaya kadar birkaç kez kendiniz yapmaya çalışın.

Tripod ne kadar zor olabilir

Bu sadece kişisel bir seçimdir, bu da sizin ihtiyaçlarınızı ve ağırlıkları taşıma yeteneklerine bağlıdır. Her zaman taşınabilirlik ve istikrar arasında bir uzlaşma aramak zorunda. Ağır tripodlar rüzgarın karşısında gülecek, karbon fiberden yapılan süper hafif tripodlar ise gözle görülür bir titreşim sağlayacaktır. Ancak stabiliteyi arttırmak için torbayı yük için kancadaki taşlarla asabilirsiniz.

Tripod ne kadar büyük olmalı

Burada yine her şey senin planlarına bağlı. Havaalanında kaybeden acı deneyimiyle öğretilen bir kamera çantası içine katlanabilen bir tripod satın almayı tercih ediyorum. Tabii ki, küçük bir tripod herkes için uygun değildir, ancak aşırı hava koşullarında çekim yapmazsanız, boyut ve kütleçekimi kovalamayın, o zaman …

Bir tripod nasıl seçilir: boyutlar
flickr.com

Bir tripodda harcamanın maliyeti ne kadar

Ne için hazırlandığınıza karar vermek önemlidir. Eğer siz de benim gibi tripodu çok dikkatli kullanmıyorsanız, alabileceğiniz her şeyi mağazaya koymayın. Okyanuslarda, nehirlerde, çöllerde ve dağlarda üçayak çekiminde koşuyorum. Şanslıysanız (ve depoda unutmayacağım), üçayak iki yıl sürecek. 400 $ ‘ın içinde iyi bir top başı ile kabul edilebilir bir tripod satın alabilirseniz, büyük para ödemek için bir anlam ifade etmiyor.

Seviye almam gerek mi

Bu isteğe bağlı bir durumdur, ancak tripodun kendisinde ve kafasında bir seviyeye sahip olmak iyidir. Dijital seviyeli bir kameranız varsa, tripod üzerindeki kabarcık seviyesi nadiren gerekli olacaktır. Ancak, seviye olmayan tüm ekipmanlara sahipseniz, bir tane satın alın ve flaş konektörüne takın.

Ve neden tripodlara ihtiyacımız var?

Büyük alan derinliği ve mümkün olan en yüksek görüntü kalitesiyle fotoğraf çekmek isteyin, üçayakın anatominizin bir parçası olacağı fikrine alışın. Uzun pozlanmış fotoğraflar için bir tripod gereklidir. Ama düğünler, etkinlikler, portreler çekerseniz, tripodlar harekete engel olabilir.

Hangi markaları tercih etmeliyim?

Herhangi bir üreticiye tavsiyede bulunamıyorum, ancak farklı markalardan maksimum sayıda tripod ve kafa kullanmayı deneyeceğim. Okuma değerlendirmeleri bir seçim yapmanıza yardımcı olur, ancak bir tripod ve başın mükemmel kombinasyonunu bulmak için bunları elinizde tutmanız gerekir. Amatör ve profesyonel tripodların geniş bir yelpazesi olan özel fotoğraf mağazalarına bakın.

Ucuz tripodların savunmasında

Kamboçya’da aldığım 45 dolarlık stand ile dürüst olmak gerekirse, paraya değdiğini söylemek gerekir. Kırılmadı, kolaydı. Video çekmek için yapıldı, statik çalışma için değil.

Bir tripod nasıl seçilir: ucuz tripodların savunmasında
flickr.com

Şimdi 45 $ ve 400 için tripodlar arasındaki farklılıkları göstermek için benim stüdyomda saklanır.

Ve hangi tripod fonksiyonları sizin için önemli? Önerilerimizi ve deneyimlerimizi okuyucularımızla paylaşın.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70 + = 73