Dondurulabilecek 20 ürün

Dondurucu sadece et, balık ve meyvelerle doldurulabilir. Tadı kaybetmeden dondurulabilen birçok ürün var. Donmuş yiyecekler sessizce sırasını bekleyecek ve onları dışarı atmak ya da çabuk yemenize gerek kalmayacak, böylece kötü gitmeyecek. İşte donabileceğiniz 20 ürün ve bunu yapmanın yolları.

1. Peynir

Büyük bir peynir parçasını dondurabilirsiniz ve buz çözdükten sonra parçalanmayacaktır. Dondurmadan önce peyniri kesmeyi tercih ederseniz, tepsiye bir çay kaşığı mısır nişastası veya un ekleyin, böylece buz çözme sırasında dilimler birbirine yapışmaz.

Yemeklere rendelenmiş peynir eklemek isterseniz, büyük bir Parmesan parçası satın alabilir, bir mutfak robotunda doğrayıp, özel dondurucu torbalarda bir dondurucuya koyabilirsiniz. Birkaç ay boyunca dondurucuda saklanabilir ve pişirme sırasında bir kap veya poşeti dondurmak ve birkaç çay kaşığı peynir almak için yeterli olacaktır.

2. Ev yapımı krep, waffle ve Fransız tostu

Ev yapımı krep, waffle ve tostlarla daha sık kahvaltı yapmak isterseniz, sadece bir gün daha fazla fırında pişirebilir, bir kurabiye tepsisinde dondurup dondurucu torbalarda saklayabilirsiniz.

Her zaman onları dondurucudan alabilir, mikrodalgada ısınabilir ve kahvaltı edebilirsiniz. Her durumda, mağazada dondurulmuş hamur işleri satın almaktan daha ucuz ve lezzetli olacak.

3. Meyveler

Meyveler parşömen kağıdında dondurulmalı ve daha sonra donma için paketlere konulmalıdır. Kıyılmış parçaların derhal dondurulması ve gerektiğinde tatlılar ve tatlılar elde edilmesi daha iyidir.

Smoothies hayranı iseniz, kendinizi hemen donmuş meyve karışımı yapabilirsiniz. Ayrı ayrı, sevdiğiniz elma, armut, şeftali, muz ve diğer meyvelerdeki parçaları dondurun. Herhangi bir zamanda, kendine özgü yeni bir meyve yapıp, farklı meyve türlerini karıştırabilirsin.

Eğer bir parça çözülmüş muz yemek yapmayı sevmiyorsanız, cildinizle birlikte bütün bunları dondurun. Bir muz ile bir şeyler yapmaya karar verdiğinizde, bunu dondurucudan almanız, mikrodalgada erimeniz, üstünü kesmeniz ve içeriği pişirmek için içeriğe karıştırmanız gerekir.

4. Pirinç

Pilav pişirilinceye kadar uzun süre bekletmemek için (özellikle yaklaşık 50 dakika pişen kahverengi pirinç), bunu dondurabilirsiniz. İlk olarak, pirinç bir tepsi veya parşömen üzerine dondurulur ve daha sonra donmak için bir torbaya konulur.

Çözünmüş pirinç, çorba veya güveç için kullanılan, kızartılmış olabilir. Pişirme süresi yaklaşık bir saat azaltılacaktır (sadece pişirme değil, aynı zamanda yıkama ve ıslatma dahil).

5. Turtalar

Daha fazla elmalı turta yapabilir ve birkaç ay boyunca tadını çıkarabilirsiniz. Dondurmak, bir torbaya ve dondurucuya yerleştirmek için kağıda sarın. Bir turta denemek istediğinizde, 2 saat önceden ısıtılmış fırına (yaklaşık 150 derece) gönderin.

6. Mısır

Mısır’ı dondurmanın en kolay yolu, onu yapraklardan elde etmemek, ancak sadece dondurucuya yerleştirmektir. Mısır istediğinde, al ve mikrodalgada 5 dakika ısıt. Yapraklar mısır tahılı korur, böylece tadı taze olur.

7. Domates salçası

Yaklaşık 4-5 saat sarımsak, taze otlar ve zeytinyağı ilavesi ile küçük bir ateşte domates romanı “rom” Stew. Karışım soğuduktan sonra, dondurucu torbalarına koyun. Bu karışımı chili veya domates sosları bazında kullanabilirsiniz.

8. Yapıştır

Daha fazla makarna pişirin ve farklı paketlerde küçük bölümleri dondurun – çorbalar ve güveçler için küçük bir paket kullanabilirsiniz.

Donmadan önce, poşeti havaya bıraktığınızdan emin olun – mümkün olduğunca düz olmalıdır. Buz çözme için, kapalı poşeti birkaç dakika sıcak suya indirin.

9. Patates püresi

Dondurma için bir kaşık kullanarak, patates püresi bir kısmını alın ve pişirme için parşömen üzerine topu koyun.

Toplar sertleşene kadar dondurun ve daha sonra dondurucu torbalarda saklayın. Püre en az iki ay boyunca dondurucuda saklanacaktır.

10. Bisküvi için hamur

Çerezin hamuru parşömen üzerine dondurulur ve dondurulacak bir torbada saklanır. Tek tek bölümlere ayırabilir veya hemen doğru biçimde yapabilirsiniz.

Bu hamuru kullanarak, kurabiyeler ve sofralar olmadan 1-2 dakika boyunca kurabiyeler pişirebilirsiniz.

11. Patates cipsi

Yeterince fiş aldığınızda ve bunları satıldıkları paketlerde dondurursanız, her zaman bir atıştırmalık olacak.

Ayrıca, donmuş yongalar normalden daha lezzetlidir, bu yüzden kullanımdan önce çözülmeleri gerekmez.

12. Süt

Eğer süt çok yavaş tüketilirse ve artıklar ekşitir ve dökülürse, bir dahaki sefere kadar tamamen dondurabilirsiniz.

Donmuş sıvılar genişledikçe odanın yer alacağı şişeyi toplayın. Çözülen süt iyice karıştırılmalı ve kullanılabilir (sadece mikrodalga fırında çözülmemelidir).

13. Suyu

Meyve suyunun dondurulmasının yanı sıra dondurmanın tek ölçüsü de dondurulmuş içeceğin genişlemesine izin verecek kadar büyük bir şişedir.

14. Ekmek

Kuru ekmeği fırlatmamak için birkaç somun kesebilir ve dondurulabilirsin. Gerekirse, gerekli parçaları alın ve bunları fırında veya mikrodalgada çözün. Ekmeğe kadar sabaha kadar kurumaz, kapalı, sıkıca kapalı bir mikrodalgada gece için bırakabilirsiniz.

15. sebze parçaları

Dondurulmuş torbalarda doğranmış soğanı, tatlı biberleri veya kırmızı biberleri dondurabilirsiniz. Yeterince donmuş olduklarında, bir seferde ne kadar alacağını bilmek için “bölüm çizgileri” paketini işaretleyebilirsiniz.

16. Limon ve limon suyu, limon kabuğu

Limon ve kireçleri buz kalıplarına sıkın ve dondurucuya yerleştirin. Şimdi her zaman taze narenciye suyu olacak. Zedra da dondurulabilir ve farklı yemekler pişirmek için kullanılabilir.

17. Otlar

Çorbalar, güveler veya güveçler için tüm yıl boyunca kullanmak için küçük bir miktar su veya et suyu ile buz kalıpları içinde donmuş otlar donabilir.

18. Salamuralanmış et

Eti dondurmak için bir torbaya koyun, turşuyu dökün ve dondurucuya gönderin. Aldığınızda, zaten marine edilecek ve hemen hazırlayabilirsiniz.

19. Ev güveçleri

Bir güveç, örneğin lazanya pişirirken, neden daha fazla ve yarı dondurmayın, böylece iş günü boyunca, ev yapımı yemek yiyebilirsiniz.

Donmak için birkaç seçenek kullanabilirsiniz:

  1. Bir tabak içinde dondurulmuş bütün güveç, alt kısmı dondurma için kağıt ile kaplı. Güveç yeterince donmuşsa, kabı çıkarın, gübreyi dondurucu kağıda yeniden paketleyin ve dondurucuya geri gönderin. Ayrıca, tencereyi dondurucuda saklarken çanağı kullanabilirsiniz. Tekrar ihtiyacın olduğunda, aynı yemeğe koy ve pişir.
  2. Parçaları dondurun. Güveç hazırlayın, soğumaya bırakın, parçalara ayırın ve dondurun. Mikrodalgada ısınabilirsiniz.

20. Balık çubukları

Mağazalarda satılan yarı mamul ürünler, lezzetli aramak zor, bu yüzden neden ev yapımı balık çubukları yapmıyorsunuz?

Bunu yapmak için, taze balık satın almanız, küçük parçalara ayırmanız, yumurta, un veya ekmek kırıntıları içmeniz, tepsiye koymanız ve dondurmanız gerekir.

Bundan sonra, evdeki balık çubuklarını dondurmak için paketler içinde saklayabilirsiniz. Bunlar, içinde balık yerine anlaşılmaz bir minibüs olan mağazadan çok daha lezzetlidir.

Herhangi bir yemeği dondurmaya çalıştın mı?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

74 − = 68