Kodėl baltas triukšmas padeda mums užmigti

Idėja pakeisti vieną triukšmą į kitą geriau miegoti, atrodo juokinga. Koks yra dalykas? “Aš negaliu užmigti dėl svetimų garsų, todėl aš įjungsiu kitą keistą garsą”. Tai keista. Tačiau daugelis žmonių teigia, kad jie negali miegoti be baltos spalvos triukšmo. Kai kurios kompanijos netgi parduos jums įrenginį, kuris atkuria optimizuotą triukšmą geresniam miegui. Kas negerai su mūsų smegenimis ir ausimis?

Trumpas atsakymas: baltas triukšmas skamba geriau. Bent jau kai kuriems iš mūsų.

Ir dabar ilgai atsakau. Baltas triukšmas yra stacionarus triukšmas, kurio spektriniai komponentai yra tolygiai paskirstyti visame dalyvaujančių dažnių diapazone.

Nieko nėra aišku? Įsivaizduokite orkestrą su daugybe muzikų, kurių kiekviena žaisdavo pastabą. Šis orkestras tuo pačiu metu apima visus visus žmogaus ausyje esančius garsus. Štai koks baltos spalvos triukšmas.

Kai atsibundai nuo kokio nors garsinio signalo, tai kaltas ne pats garsas. Jūs pažadinote garso foną, atsirado nenuoseklumas. Baltas triukas blokuoja tokius dramatiškus pokyčius, tarsi apsaugotų jus nuo netikėtų garsų.

“Paprasčiausias variantas yra tai, kad klausymas nuolat veikia, net ir tuomet, kai miegi”, – aiškina neurologas ir rašytojas Setas Horowitzas. Štai kodėl dauguma žmonių nori klausytis balto triukšmo, kurį sukelia tam tikras įrenginys, o ne vyro kruvinėjimo crescendo-decrescendo.

Na, atrodo, kad tiesa. Jei jums nepatinka baltos spalvos triukšmo, pabandykite išgirsti kitų spalvų triukšmą.

Pavyzdžiui, yra rožinis triukšmas. Jis taip pat vadinamas ciliaru. Tai atrodo baltos spalvos, tačiau jo dažniai yra didesni. Tai naudinga tiems, kurie kenčia nuo triukšmo ausyse. Rožinis triukšmas gali padėti užmigti tiems žmonėms, kuriems baltas triukšmas yra nemalonus.

Raudona (Brown, Brownian) triukšmas jie vadina girtuoto vaikščiojimo triukšmą. Išgirdęs, tai atrodo labiau “šilta”, palyginti su balta. Beje, spalvų maišymo įstatymai neveikia, kai kalbama apie triukšmą.

Yra mėlynas triukšmas.

Ir dar daugiau violetinis triukšmas.

Jei sumaišykite rudą ir violetinį triukšmą, jūs gaunate pilka. Žmogaus ausis tai suvokia kaip vienodą, tačiau iš esmės jo spektras yra didelis panardinimas į vidutinį dažnį.

Žinoma, ne visiems patinka tokie triukšmai. Priešingai, kai kurie žmonės jautrina foninius garsus. Akivaizdu, kad vienas iš mūsų linkęs atsikratyti atskirų pastabų nuo begalinio triukšmo, ir kas nors jį girdi kaip ramią srautą.

Koks maloniausias triukus ausyje? Ar užmigau po vienu iš šių triukšmų?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 2 =