Kodėl žmonės neseniai nematė mėlynos spalvos

Iki neseniai žmonijos istorijoje tokia mėlyna spalva tiesiog nebuvo. Nėra tokio žodžio, kuris apibrėžtų šią spalvą tokiomis senovinėmis kalbomis kaip graikų, kinų, japonų, hebrajų. Ne tik tai, kad nėra žodžio, yra įrodymų, kad senovės žmonės nematė šios spalvos.

Kaip mes žinome, kad nėra pakankamai mėlynos?

Viskas prasidėjo senoviniais darbais. “Odisėjoje” Homeris palygina jūros spalvą su tamsaus vyno spalva, bet kodėl ji nemini mėlyna ar žalia spalva?

1858 m. Mokslininkas Williamas Gladstonas pastebėjo, kad tai nėra vienintelis keistas šio darbo spalvos aprašymas. Homeris taip pat apibūdina drabužių, ginklų, šarvų, veido savybių, gyvūnų ir spalvų detales, kurias jis priskiria daugeliui dalykų, labai keista. Pavyzdžiui, geležis ir avys yra violetinės, o medus – žalia.

Gladstonas nusprendė apskaičiuoti, kiek kartų yra Odisėjoje gėlių paminėjimas. Juoda apie 200 kartų, balta apie 100, raudona 15 kartų, o geltona ir žalia mažiau nei 10 kartų.

Tada jis pradėjo studijuoti kitus senovės graikų kūrinius ir pastebėjo įdomų reguliarumą: niekur nebuvo paminėta mėlyna spalva. Nėra jo užuominos. Atrodo, kad graikai gyveno tamsioje ir purvinoje aplinkoje, neturinčio ryškių spalvų. Buvo tik baltos, juodos spalvos ir metalo spalvos, retos įtrauktos raudonos ir geltonos spalvos.

Gladstone manyti, jis buvo kai kurie iš bendro bruožo būdingo tik graikams natūra, bet filologas Geigerio Lozorius (Lozorius Geigerio) tęsė savo darbą ir priėjo prie išvados, kad tai taip pat pasakytina apie kitų senovės kultūrų.

Jis mokėsi Islandijos sagų, Korano, senovės Kinijos istorijos ir hebrajų Biblijos versijos. Čia, pavyzdžiui, apie tai, ką jis parašė apie induistų Vedų giesmes:

Šios giesmės sudaro daugiau kaip 10 tūkstančių eilučių, kur daug kartų yra dangaus aprašymas. Vargu ar kas nors yra apibūdinamas dažniau nei dangaus. Saulė, saulėlydis, diena ir naktis, debesys ir žaibai ir dar daugiau. Tačiau yra vienas dalykas, kurio negalima išmokti iš šių aprašymų. Tai dangus yra mėlynas.

Lazarusas Geigeris

Senovės laikais nebuvo mėlynos spalvos, ji nesiskyrė nuo žaliųjų ir tamsių atspalvių.

Tada Geigeras pradėjo kasti toliau ir sužinojo, kada pasirodė mėlyna spalva. Ir atskleidė dar įdomų modelį. Kiekvienoje kalboje buvo pirmieji tamsių ir šviesių atspalvių apibrėžimai, tada pasirodė žodis “raudona” – kraujo ir vyno spalva, bet tik tada geltona ir žalia. Ir pačioje pabaigoje po daugelio metų galiausiai pasirodė mėlynas.

Vienintelė senoji kultūra, išskirusi mėlyną spalvą, buvo egiptietiška. Egiptiečiai netgi turėjo mėlynus dažus.

Jei taip manote, tada mėlyna yra ne tiek gamtos. Žinoma, yra dangus. Bet ar tai tikrai mėlyna? Kaip mes matome iš Geigerio darbų, net šventosios raštai, kurie dažnai apibūdina dangų, nebūtinai mato jį kaip tokį.

Kodėl žmonės neseniai nematė mėlynos spalvos
djgis / Shutterstock.com

Vienas tyrėjas Guy Deutscher, autorius “Per veidrodžio kalbą”, atliko įdomų eksperimentą. Jis žinojo, kad vienas iš pirmųjų daugelio vaikų užduodamų klausimų yra “Kodėl yra dangaus mėlynas?”. Taigi jis pakėlė savo dukterį, bandydamas nepaaiškinti jam dvelkto dangaus spalvos ir vieną kartą paprašė jos, kokią spalvą ji mato, kai ji žiūri į dangų.

Mergaitė negalėjo atsakyti. Dangus buvo pirmasis bespalvis. Tada ji nusprendė, kad ji yra balta. Ir tik po kurio laiko priėjo prie išvados, kad ji buvo mėlyna.

Mėlyna spalva jai nebuvo pirmoji, kurią ji matė. Jis buvo paskutinis.

Ar žmonės mato spalvas, dar neturinčias apibrėžimo?

Atsakymą į šį klausimą sunku pateikti, nes mes nežinome, kas nutiko Homero galvoje, kai jis apibūdino tamsaus vyno jūrą ir violetines avis. Bet mes žinome, kad senovės graikai ir atstovai kitų senovės kultūrų turėjo tą pačią biologinę struktūrą ir gebėjimą suvokti spalvą, kaip ir mes.

Bet ar tikrai galite pamatyti, kas dar nebuvo apibūdinta?

Mokslininkas Julie Davidoff (Jules Davidoff) specialiai keliavo į Namibiją, kad sužinotų. Čia jis atliko eksperimentą vietinėje gentis Himba, kuris kalba kalba, kur nėra mėlynos spalvos ir nėra skirtumo tarp mėlynos ir žalios.

spalvinis eksperimentas
Eksperimentuokite su Himba genties

Jis parodė jiems apskritimą su 11 žaliomis kvadrato formomis ir vienu mėlynu. Tribūnos nariai negalėjo parodyti, kuris iš jų buvo kitoks.

Bet hemb turi daugiau žodžių, apibūdinančių žalios spalvos rezervą, nei mes. Kai jie žiūrėjo į žaliųjų aikščių ratą, kur buvo šiek tiek atspalvio, jie iškart nurodė jį.

Ar tu gali

Eksperimentuokite su Hibma genties
Eksperimentuokite su Himba genties

Daugumai iš mūsų sunku.

Čia yra dar viena aikštė.

Eksperimentuokite su Hibma genties
Eksperimentuokite su Himba genties

Julie Davidoff išvadą, kad be žodžio, kuris apibrėžia, spalvą, su jokiu būdu jį būtų galima identifikuoti, tai yra labai sunku pastebėti jokio skirtumo, nors mūsų akys suvokia juos fiziškai.

Taigi, kol mėlyna spalva tapo bendru standartu, žmonės tai galėjo pamatyti, tačiau nesuprato, ką matė.

Pasirodo, mūsų pasaulyje pasireiškia naujos spalvos. Ne iš tikrųjų (jie jau egzistuoja gamtoje), tiesiog laikui bėgant žmonės ugdo gebėjimą juos pamatyti ir atskirti.

Įdomu, ar jūs dabar matote ką nors, ko dar nematote? Ar tai tikrai egzistuoja?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

63 − = 60