Bellek ve dikkat nasıl geliştirilir

Tabii ki, zor bir eğitim bile 30 basamaklı sayıları bir bakışta ezberlemeyi öğretmek için olası değildir, ancak belleği geliştirmek mümkündür. Ve bunun için oldukça çalışan araçlar var. Bir benzetme yapacağım: herkes harika opera sanatçısı olamaz, ama eğer ses sınıflarına katılırsanız, nasıl daha iyi şarkı söyleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bellek, bilimsel açıdan, bilgiyi edinme, saklama, tutma ve çoğaltma ile ilgili zihinsel bir süreçtir.

Beynimizde ezberlemek üç önemli süreçler gelince: (o an gelirse) daha sonra öncelikle, biz bilgiyi kodlamak ve sonra depoya gönderilir, ihtiyacınız olduğunda geri dönmek için, ve oynamaya çalışıyoruz. Aynı prensipte, tüm bilgisayarların çalışması düzenlenir. Sadece burada, insanın içsel süreçleri yoktur – unutmak. Unutma unutulmamalıdır, doğal bir fenomendir. Beyin, sahipsiz bilgileri kaldırmalıdır. Asıl önemli olan, gerçekten önemli şeyleri unutmamaktır.

Bellek türleri

Her biri kendi eğitimini gerektiren çeşitli bellek türleri vardır.

  1. Dokunmatik. Doğrudan duyulardan alınan bilgileri korur. Bu görsel, işitsel hafızadır. Bilgi uzun, sadece 0.1-3 saniye tutulmaz.
  2. kısa vadeli. Sınırlı bir süre için bilgi (30 saniyeye kadar) tutar ve çok sayıda nesne hakkında veri depolayamaz. Bir şeyi hatırlamak için, kanıtlanmış bir yol var – tekrarlama. Tekrarlama olmadan, bilgi sadece zamanla kaybolur.
  3. uzun vadeli. Bilgileri uzun bir süre (saat, yıl, bazen tüm hayatım boyunca) saklar. Ve basit ezberci öğrenme güvenilir çalışmak şey hatırlamaz – gerekli zihinsel yorumunu ve işleme malzemesinin yanı sıra mevcut bilgilerle kuran bağlantıları. Bilgiyi saklamak bir şeydir ve onu yeniden üretmek başka bir şeydir. Bazen doğru bilginin yüzeye çıkması kolaydır, bazen bunun için ciddi çabalar gereklidir.

Uzun süreli bellek genellikle iki türe ayrılır:

  • Bildirge (dünya hakkında ve belirli olaylar hakkında bilgi);
  • prosedürel (vücut hareketlerinin anıları ve çevrede nesnelerin nasıl kullanıldığı).

Hafıza gelişimi için alıştırmalar

1. Schulte tabloları

Schulte tabloları sadece hız okuma tekniğine hakim değildir. Ayrıca periferik görüş, dikkat ve gözlem eğitiyorlar – genel olarak görsel belleğin gelişimi için gerekli olan set.

2. Aivazovsky’nin fotoğrafik hafıza geliştirme metodu

Eğer Aivazovski’nin resimlerini gördüyseniz, onun yönteminin işe yaradığını anlayacaksınız: dalganın hareketini durdurmak ve bunu resme aktarmak, bakım ve hafıza gereklidir. Yani, yapmanız gereken şey: 5 dakika boyunca, hatırlamanız gereken nesneye dikkatlice bakın, en küçük ayrıntıları görün. Ardından gözlerinizi kapatın ve nesnenin görüntüsünü olabildiğince doğru şekilde çoğaltmaya çalışın. Bu beceriyi geliştirebileceğiniz düzenli eğitim.

3. Kalpten öğrenin

Spor salonunda ne kadar çok şey yaparsanız, kaslarınız daha iyi gelişir. Aynı prensip hafıza ile çalışır. Kalbe göre öğrenin: şiirler, yapılacaklar listesi ve satın almalar, düzyazılardan alıntılar, film kahramanlarının monoginleri, ilaçların dozu. Evde sıkılıyorsanız – pencereden dışarı bakıp geçen arabaların sayısını hatırlayın. Her şeyi ezberleyin ve sadece mekanik olarak ezberlemeyi değil, dernekleri düşünün. Sonuçlar sizi beklemeye almayacak.

4. Saçak

İşitsel hafıza geliştirmek ister misiniz? Kulak misafiri olur. Evet, biliyoruz, annem sana uygunsuz olduğunu söyledi. Ama kendi hafızan için ne yapmayacaksın? Tramvay veya metroyla gittiğinizde, çevrenizdeki insanların ne dediğini dinleyin. Ve, Aivazovski’nin yönteminde olduğu gibi, gözlerinizi kapatın ve duyduğunuz her şeyi yeniden üretin – hassas tonlamalarla, insanların yüzlerini hatırlayın. Böylece sadece kulaktan daha iyi bilgi almayacaksınız, aynı zamanda sesinizdeki duyguları kolayca yakalayacaksınız.

5. Farklı rotaları yürüyün

Sadece sıkıcı değil, aynı zamanda hafıza için de işe yaramaz, yırtılmış yol boyunca yürümeye. Beyninize yeni izlenimler verin. Eve gittiğinizde dikkatli olun: tabelaları, evleri, mağazaları unutmayın. Genel olarak, yeni aktiviteler beyin aktivitesini güçlendirir, bu yüzden kendinizi hiçbir şeyden mahrum etmeyin ve müzeleri, tiyatroları, kafeleri, filmleri, festivalleri ve festivalleri ziyaret edin.

6. Hikayeleri yaz

Bu yöntem listeleri hatırlamak için uygundur: vakaların listesi, alımlar, olaylar. Sadece her şeyi tek bir hikayeye bağla. Arsa tutarlı ve mantıklı bir şekilde gelişmelidir, ancak hayal gücü tam olarak dahil edilebilir. Daha canlı görüntüler hatırlamak daha kolaydır. Bir peri masalı olabilir, belki de anımsatıcı bir ifade olabilir (iyi bilinen bir örnek “Her avcı sülün nerede oturduğunu bilmek ister”). Bu yöntem hem yetişkinleri hem de çocukları hatırlamaya yardımcı olacaktır.

Bellek eğitimi uygulamaları

iOS

android

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 5 = 3