Beyin nasıl pompalanır: hafıza, dikkat ve düşüncenin gelişimi için egzersizler

Bilişsel yeteneğin geliştirilmesi mümkün mü?

Beynimiz nöronlar ve sinapslar sayesinde çalışır. Dış dünyadan ilk algı ve süreç bilgisi, iç organlara iletir. İkincisi nöronlar arasında bir bağlantı sağlar.

Beynimizin ne kadar geliştiği, sinapsların sayısına ve çeşitliliğine bağlıdır.

Yaklaşık 25 yıla kadar insan beynindeki sinaps sayısı artar ve kognitif fonksiyonlar zirveye ulaşır. Bundan sonra kademeli bozunma meydana gelir. Bu normaldir: zamanla, sadece vücut büyümez, aynı zamanda beyin de büyür.

Yine de, spor salonunu düzenli olarak ziyaret ederek figürümüzü takip ediyoruz, yaşlanma karşıtı kremler kullanıyoruz, ancak beynin yaşlanmasını unutuyoruz. Ve boşuna: hafıza, dikkat, düşünme, bedenle aynı şekilde bir tonda eğitilebilir, geliştirilebilir ve tutulabilir.

Bu, modern bilimsel araştırmalarla doğrulanmaktadır. 2009 yılında Oxford Üniversitesi Beyin İşlevsel Manyetik Rezonans Tomografisi Merkezi’nden bilim adamları kanıtladıPozitif-negatif popülasyon kovaryasyonu modu beyin bağlantısı, demografik ve davranışları birbirine bağlar. , Beynimizde yaşam boyunca yeni sinapslar oluşturulduğu ve ayrıca nöronal bağlantılar ve insan yaşamının kalitesi arasındaki ilişki ortaya çıkmıştır.

Kural olarak, çok sayıda nöron ve sinapsları olan insanlar, yüksek bir yaşam standardına, yüksek eğitime sahip olmuşlar, sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmeye çalışmışlar ve genel olarak tatmin olmuşlardır.

Beyin nasıl eğitilir

Beynini eğitmenin farklı yolları vardır: şiir öğrenebilir, çapraz bulmacaları çözebilir, kitap okuyabilirsiniz. Tetris’i oynamak bile bilişsel yetenekler geliştirir, ancak sadece belli bir seviyeye kadar. Bununla birlikte, nöropsikologlar tarafından yapılan son çalışmalar, beyni geliştirmenin en etkili yolunun bilişsel eğitim olduğunu – dikkat, bellek ve düşünmeyi pompalayan basit egzersizler olduğunu göstermektedir.

Nöropsikoloji alanında bilimsel araştırmalara dayanarak, beyin için bir çevrimiçi eğitmen – “Vicium” yaratıldı. Dikkat, hafıza ve tepki hızı için basit görevler sunar.

Alıştırmalar, daha da keyifli hale getirmek için bir oyun formuna sahiptir. Oyunlar eğlencelidir, ancak zevk veren şey, bu eylemi tekrarlamak için bir kişi gerektirir.

“Wikium” ile ilgili görevler ilkel gibi görünüyor, ancak seviyelerin karmaşıklığı arttıkça artar. Böylece, yavaş yavaş herhangi bir özel çaba harcamadan beyin pompalamak.

Egzersizler Nasıl Çalışır?

Eğitimden önce bir giriş testi geçmeniz gerekir. Bilişsel yeteneklerinin mevcut seviyesini değerlendirir ve kişiselleştirilmiş bir çalışma programı seçer.

Eğitim yaklaşık 15 dakika sürer ve ısınma ve temel egzersizlerden oluşur.

Eğitmenler, beynin belirli yeteneklerini pompalamak için çiftler halinde gruplandırılır. Örneğin, hafıza eğitimi 7 alıştırma içerir: ısınma (dikkatinizi “açmak” için) ve hacminin, hızının ve ezberlerin doğruluğunun geliştirilmesi için oyunlar. Her oyun bir öncekini tamamlar ve egzersizlerden daha iyi etki için kesin olarak tanımlanmış bir yer alır.

Bu, “Nesne Bul” gibi dikkatin gelişmesi için nasıl eğitim görüyor. Çerçevede gördüğünüz nesneyi raflarda bulmanız ve üzerine tıklamanız gerekiyor. 60 saniyede maksimum puan sayısını elde etmelisiniz.

Hafıza gelişimi için başka bir egzersiz – “Sinyal ampuller.” Lambaların yanması sırasını hatırlamak ve çoğaltmak gerekir.

Hizmet, bir freemium-model üzerinde çalışır: 9 simülatör ücretsiz olarak mevcuttur – 2 hafıza, 4 düşünme ve 3 ilgi için. Premium bir hesap sahipleri tüm alıştırmalara erişebilir. Sitede 41 egzersiz var.

İlerlemenizin istatistiklerini izleyebilir ve diğer kullanıcılarla (örneğin, arkadaşlarla) rekabet edebilirsiniz. Alıştırmalara ek olarak, özel kurslar da vardır: hedef belirleme, dikkatin geliştirilmesi, yaratıcı düşünme üzerine bir ders.

Bunu hem bilgisayardan hem de akıllı telefondan yapabilirsiniz – servis, mobil cihazların web versiyonunun uyarlanabilir düzenini destekler.

sonuçlar

“Vikium” bilişsel yeteneklerin gelişimi için ilginç ve kullanışlı bir hizmettir. Derslere günde sadece 15 dakika ayırarak, beyninizi tonda tutabilirsiniz. Servis her yaştan insanlar için yararlıdır. Okul çocukları için – bilgi edinmek için daha dikkatli ve daha iyi olmak, orta yaşlı insanlara – daha üretken olmak, yaşlılara – zihnin keskinliğini ve açıklığını daha uzun tutmak.

Bu arada, şu anda “Vicium” Yeni Yıl kampanyası: Kendinize veya bir hediye olarak prim erişimi karlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Eğitime başla

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

91 − 83 =