Chronophags ile tanışın

Belki de “chronophags” kelimesini hiç duymadınız, ama inanın, günlük hayatımızda var olduklarına inanıyorsunuz.

Chronophags – zaman yönetiminden gelen terimdir – zamanın ya da başka bir deyişle sizi gerekli ve planlı şeylerden uzaklaştıran her şeydir.

Çeşitler chronofagov sayısız, ve hepimiz farklı ve her biri kendi zamorochki var, o zaman bizde chronophags tamamen farklı olabilir. Ama yine de, zamanımızın en yaygın lavabolarını ayırabiliriz.

Uzun bir süredir onlardan bahsetmek için oldukça yaygın olan her yerde bulunan chronophags (sosyal ağlar, TV, vb.) Yanında saatlerce ve dakikalarımızda dikkat çeken diğer yiyenler de var. Onlarla tanışalım.

Hobilerinizi düşünün

Hobileriniz elbette hayatınıza neşe ve çeşitlilik getiren şeydir. Ama hobilerinizin ne kadar sürdüğünü hiç düşündünüz mü?

Chronophags’ımı hesaplamaya çalıştığımda, en aktif kronografım favori müziğimdi. Onun yüzünden, birkaç düzine kez arkadaşlarla toplantılar yapmak için geç kaldım ve bir gün trene geç kaldım, bu yüzden en sevdiğim besteleri dinledim, böylece durakta durdum.

İkincisi, kronografim yeterince garip, okuma gibi yararlı bir ders olduğu ortaya çıktı. Erken çocukluktan, okulda ve üniversitede “okuyabiliyorum” saatlerini sıkıcı dersler ve çiftler için düzenlediğim okumayı seviyorum. Şimdi, bu harika zaman geçtiğinde, okuma saatlerinin uykudan çalınması gerekiyor. Çoğunlukla sabah saat dördüne kadar kitapla oturabileceğimi fark ettim, saat sekizde kalkmalıyım.

Hobilerinizin kullanışlı bir hobisi olup olmadığını ya da daha az zaman harcayacağınız bir kronofagus olup olmadığını öğrenelim.

Bir parça kağıt alın ve dört sütuna bölün.

İlk sütunda tüm hobilerinizi ve hobilerinizi yazın.

İkinci sütunda, bu aktivitelerin size sağladığı tüm faydaları ekleyin (rahatlayın, kendi kendine eğitiminize yardımcı olun, böylece ruh haliniz yükselir, vb.).

Üçüncü sütunda, (ortalama) günlük, hafta, ay harcadığınız zamanı not edin.

Ortaya çıkan fotoğrafa hayran kalın. Eğer hobilerinizin iş ve diğer önemli şeylere müdahale etmediğini anlarsanız, hobileriniz chronophags olmadığı için mutlu bir insansınız. Aksine, hobilerinizin çok fazla zaman aldığını görürseniz (ve sadece serbest olanları değil), dördüncü sütuna gidin.

Dördüncüsü, en önemlisi sütununda, hobilerinizi belirli zaman aralıklarına nasıl süreceğiniz konusunu ertelemeniz gerekecek. Kendinizi net sınırlar belirleyin: örneğin, hafta içi, örneğin yatmadan iki saat önce, okumak (TV şovlarını izlemek, video oyunları oynamak vb.). Zaman sınırından her sapma için, “kendinize para cezaları yazın”: Eğer bilgisayar oyunlarını 30 dakika daha uzun bir süre oynadıysanız, yarın bir saat daha az oynayacaksınız. Bilindiği gibi bir havuç ve bir havuç yöntemi, bir kişi üzerinde çok etkili bir şekilde hareket eder.

Anla, “hayır” demeyi biliyor musun?

“Hayır” dememe, en düşmanca chronophags’lardan biridir. Sadece ne kadar zaman harcadığınızı hatırlayın, çünkü bir şeylere abone olmaktan ve bir şeye abone olmaktan korkmadınız, ne zaman ne de arzunun olmadığı şeyleri yapın.

Bu kronofrustan kurtulmak ilk bakışta göründüğünden daha kolaydır. Bunun için, kendiniz için efsanevi acil şeyler icat etmenize ya da rahatsız edici arkadaşlarınızdan, tanıdıklarınızdan ve meslektaşlarınızdan saklanmanıza gerek yoktur.

Bir parça kağıt al ve gününü çiz. Evet, evet, şunu çiz: Bu sekiz saat iş için harcayacaksın. Renkli keçeli bir kalemle boyayın ve büyük harflerle “iş” kelimesini yazın. Ama bu sekiz saat (ideal olarak) uyumak için harcayacaksınız. Rezervde, kendi başına harcayabileceğiniz sekiz saat kaldı. Ama oradaydı: sabah buluşmalarını hatırlayın, yolun zaman maliyeti hakkında … liste uzun süre devam edebilir.

Bütün gününü çizdiğinde, sadece bir saat kadar boş zamanın kalmasına sebep olabilir. Bu 60 dakikayı kendinize değil, başka bir kişinin işlerine harcayacağınız için çok mutlu değilsiniz.

Bir dahaki sefere, birileri size işlerini yüklemeye karar verdiğinde, ona sanatını cesurca göster. Çoğu durumda, başka bir kişiye “hayat fotoğrafınızdaki” bir bakışta her şey netleşir ve isteği üzerine ısrar etmeyecektir.

Her şeyi, her yerde ve şimdi yakalamak için aspirasyon

… en iyi takip değil. Hepimiz bir ölçüde mükemmeliyetçileriz ve hepimiz önem, önem ve vazgeçilmezliğimizi başkalarına göstermek istiyoruz. Bir kerede birkaç vakayı ele alarak, olanaklarımızın sınırsız olmadığını unutuyoruz. Bunu yapmanın çok güzel olduğunu düşünüyoruz, ama aslında çok büyük bir zayıflığı – planlayamama ve öncelik vermemeyi – gösteriyoruz.

Tabii ki, her zaman kendiliğindenlik ve hayattaki sürprizlere yer olmalı, işte çalışma durumları – açıkça ve önceden planlanması gereken bir şey. Sizin için neyin önemli olduğunu ve neyin önemli olmadığını belirleyin. Görevleri başlattığınızda planınızdan sapmayın.

Sen en önemli kronofagusun

Zamanını boşuna boşa harcadığını fark ettin mi? Bu raporu yazmanız ve yazmanız gerekiyor, ancak bunun yerine başka “acil” vakalarla karşılaşıyorsunuz. Evet, hepimizden procrastinators çok, çok iyi. Herşeyi sonsuza kadar bırakan doğuştan gelen insani yetenekleri frenleyin, sonra yedi basit ipucu size yardımcı olacaktır.

Chronophags kurtulmak mümkün değil

Bu türden yiyiciler, örneğin, trafik sıkışıklıkları ve kuyrukları içerir. Hayatımızda kaçınılmazdır ve onları hiçbir şekilde etkileyemeyiz. Ama bu chronophags’a harcanan zamandan yararlanabiliriz.

Trafik sıkışıklığında mısınız? Daha önce iki hafta boyunca bakılmayan ebeveynleri arayın. Bölge kliniğinde mi oturuyorsunuz? Birine otur ve biraz temiz hava almak için dışarı çık. Birçok seçenek var.

Zaman, en paha biçilmez insan kaynaklarından biridir. Kendinize daha fazla fayda sağlamaya çalışın.

Ve hangi chronophags ve onlarla başa çıkma yolları sizin için bilinir? Yorumlarda paylaş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 14 = 16