Disiplin neden motivasyondan iyidir?

Yavaş olan, cesurdan daha iyidir ve kendini şehrin fethinden daha iyidir.

Atasözleri Kitabı, 16:32.

Bugün, internet ve kitapçıların rafları, yeni bir hayata ve büyük başarılara ilham vermek için tasarlanmış, motivasyonel bir ürünle dolu. Teorik olarak, iyilik getirmesi gereken durum neden pek çok kişi için bir lanet haline gelmiş, pek çok tatminsiz insana yol açmış, sürekli bir yolculuğa çıkmış, bir rota planlamış, fakat hiç hareket etmemiştir?

Birçok kişi için, motivasyon başka kısmının absorpsiyon çekilme gerçekleşir ve hayatta her şey giderek artmaktadır çaresizlik ve değersizlik hissi dışında aynı kalır, bundan sonra bir bağımlının dozu, benimsenmesine benzerdi. Ve kırılmak için, bir şekilde hareket etmek için, kısır döngüyü kapatarak başka bir motivasyon dozu getiriyoruz.

Motivasyon – duyguların tepesinde

Motivasyon görevi, içimizdeki duyguları aydınlatmak, bizi aziz hedefe taşıyacak bir duygu dalgasını yükseltmektir. Bir dalganın tepesinde geziniyor, ama küreklerin zor işi değil. Güzel, heyecan verici, kolay.

Sadece birkaç kişi, sıradanlık kıyılarından çıkarılır.

Fakat okyanus kıyısındaki dalgalar duramazsa, o zaman hayatımızın gerçekliğinde, duygular en kırılgan, geçici ve tutarsız olaylardan biridir. Kıyıda haftalarca ve aylarca oturabilir, ama dalga için asla beklemezsiniz.

Aslında, hayatımız sörfçülerle noktalanmış bir kumsal, tek mesleği böyle bir beklenti. Sadece birkaçı yavaşça kürek ve kürek çeker, ama sıra dışı bir şekilde sıradanlığın ve boşluğun kıyılarından uzaklaşır.

Yanılsamaların popülaritesi ve gücü

Motivasyon popüler, ancak sonuçlara yol açtığı için değil. Motivasyon diğer herhangi bir kolay yol gibi popülerdir. Ne yazık ki, bir kişi o kadar kolay değil, doğru bir yol aradığı düzenlenmiştir. Ve eğer en azından doğru seçimin görünürlüğünü yaratırsa, o zaman büyük olasılıkla seçilecektir.

Motivasyon sadece her şeyin kolaylaşacağı yanılsamasını yaratır. Bu nedenle, en küçük zorluk bir geri çekilmeye yol açabilir.

Ancak motivasyon yolu kolaylaştırmaz, sadece vaatler verir ve her şeyin kolayca ve duygusal olarak yükseleceği yanılsamasını yaratır.

Bu yanılsamaların merhametinde olan kişi, ne zihinsel ne de fiziksel olarak tamamen hazırlıksızdır; her zaman karşılaşılan zorluklar ve engeller için, az çok değerli amaçlarla karşılaşır ve karşılaşır. Bu nedenle, en küçük zorluk kıyıda bir sonraki geçiş dalgasını beklemek için geri çekilmeye yol açabilir.

Tabii ki hepimiz olumlu duygular seviyoruz: sevinç, duygusal yükselme, zevk – ve bununla ilgili yanlış bir şey yok. Kötü olan şey onlara bağımlı hale gelmemiz, bizden değil. Alkol infüzyonu olmadan çalışamayan ve çalışmak istemeyen bir sarhoş gibi oluruz.

Tembel insanlar için gerekçe

Tabii ki, bir mason ya da şoför ilham eksikliğinden bahsetmeyecek, ama yaratıcı meslek sahiplerinin temsilcileri, düşündükleri gibi, temkinli bir mazeret için tembelliğe sahipler. Şimdi çürümüş domateslerin bana uçacağını biliyorum, ama yaratıcı bir insanın yaratmaya başlamak için ilham alması gerekmediğinden eminim.

Ünlü Chuck Close’u tekrar söyleyerek, kişisel deneyimle söyleyebilirim ve onaylayabilirim:

İlham tembel insanlar içindir, gerisi sadece işe yarar.

Bu yüzden bugün size ilham hizmetinden vazgeçmenizi ve gerçek başarı kraliçesini kabul etmenizi öneriyorum. Onunla tanış: Majesteleri disiplin!

Disiplin: dalgaların arasından küreklerde

Motivasyonun aksine, disiplin uygun hava ve uygun bir dalga için beklemez. Duygu ve hisleri umursamıyor, onlara ihtiyacı yok ve belli bir deneyimle onları yaratıyor ve amaçlarına hizmet etmeye zorluyor.

Evet, disiplin o kadar kolay değil. Bir video, film, seminer veya podcast sonrasında ortaya çıkmaz.

Küçük ve zayıf olmakla, tembellik, korku ve “istemiyorum” ile zorlukla mücadele eder. Ama eğer onu besler ve eğitirseniz, o zaman, büyüyen ve artan bir ivme kazanırsanız, başarı ve kendini gerçekleştirme yolundaki engelleri kaldırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, her gün sizden daha az ve daha az çaba ve dikkat gerektirecektir.

Disiplinin sadece bir dezavantajı vardır: emin, ama zor bir yoldur. Bu nedenle, popüler değil ve bu nedenle mümkün olan en kısa zamanda aldatıldı.

Mitler ve disiplinle ilgili yalanlar

Efsane 1. Disiplin ve yaratıcılık uyumsuz

Bunu duyduğumda, ünlü sanatçıların, bestecilerin, yazarların ve diğer yaratıcıların gerçek biyografilerinin gizemli olduğunu anlıyorum. Daha yakın bir anlayışla, dahilerin çoğunun çok çalıştığı ortaya çıktı ve birçoğu ilham almak için beklemiyordu.

İlham denen hiçbir şey yoktur. Hesaplamaya dahil olan tek şey zor iştir.

Somerset Maugham

Elbette, disiplinin ilhamın düşmanı olduğu izlenimini edinebiliriz. Belki de ilham, disiplinin düşmanıdır, ancak disiplin, ilhamın en iyi dostudur.

İlhamın en iyi arkadaşı disiplindir.

Öncelikle, biz toplanan disiplin sayesinde, mali ya da sosyal borçları herhangi bir baskı suçluluk, yaratıcılık ve ilham kullanabileceğimiz çok enerji salınır yerli iş (olmasa bile basit ama tümü) tamamladı.

İkincisi, araştırmalar, hiçbir yerde ortaya çıkmayan içgörü anlarının önceki yoğun beyin çalışmasının sonucu olduğunu göstermiştir. Kevin Ashton (Kevin Ashton) adlı kitabında Nasıl At Atacak (At nasıl uçurulacak?) Oldukça somut ve açık bir şekilde ifade edilmiştir:

Zaman yaratım için hammaddedir. Sihri ve yaratılış mitlerini atın ve sadece iş kalmaya devam edecek: araştırma ve uygulama, deneme ve hata çalışması, düşünme ve mükemmelleştirme çalışmaları yoluyla deneyim kazanma işi.

Hatta krizin üstesinden gelmenin ve ilham bulmanın meşhur “90 kanıtlanmış yolu” (kağıt kitap ya da PDF) bile bize sadece gerçek beklentiden değil, yalnızca beklentiden başka bir şey sunmuyor.

Ancak, paragraftan veya felçten sonra felçten geçerseniz bile, en sonunda ilham gelecektir. Ve beklerseniz daha sık ve daha hızlı olur. Daha kesin olmak gerekirse, her zaman olur. Disiplinli bir yaratıcı ve ilham perisi disiplinlidir.

Disiplini esinlendiren yaratıcı bir kişinin canlı bir örneği benim için Yana Frank. “Muse ve Canavar” adlı kitabını okumadan önce bana sadece ben ve Somerset Maugham’ın yukarıdakilerin hepsine katılmış gibi geldiğini düşündüm. Ama – Yana’dan başlayarak – disiplinin ve organizasyonun ilham ve yaratıcılık için en iyi arkadaşlar olduğunu iddia eden yaratıcı insanlarla giderek daha fazla karşılaşıyorum. İlham almayı ve savaşa girmeden nasıl yaratılacağını öğrenin!

Efsane 2. Disiplin köleliktir

Çoğu zaman, benim hayatımı öğrendikten sonra, bu tür epitetleri uygularlar: kölelik, cezaevi, ceza köleliği. Diyabet hastası bir arkadaşım, onun iştah ve nikotin bağımlılığı ile başa çıkamaz kilo ve çok daha çok tatsız rahatsızlıkları vardır, ama bir köle diyor ve gerçekten hayatımı pişmanım.

Bu insanların felsefesi açıktır. Henüz Voltaire’i ifade etti: özgürlük istediğini yapmak ve istediğin zaman yapmaktır. Fakat başka bir Fransız düşünür olan Jean-Jacques Rousseau, gerçek özgürlüğün gerekli ve doğru olanı yapma fırsatı olduğunu söyledi.

Mantıksal bakış açısından Rousseau’nun hakları. Sonuçta, ne tür bir özgürlük budur, eğer programa göre işe giderseniz, başkalarının size söylediği şeyi yapın, devletin kanunlarına uyun, ama kendinizi kontrol edemezsiniz?

Disiplin ve öz denetim gerçek özgürlüktür.

Ama bu sadece özgürlüğün ilk aşaması. Sonraki – sadece doğru ve gerekli olanı yapmak değil, aynı zamanda zevk almak için de sevmektir. Ve burada aşağıdaki efsane ile karşı karşıyayız.

Efsane 3. Disiplin ve mutluluk uyumsuz

Bu mit sağlıklı gıda mutlaka tatsız, iyi müzik inancıyla dayanmaktadır – … inhibe sıkıcı, egzersiz (fikri ve fiziki) eğlenceli, zor iş olamaz Yani olumsuz hisleri ve duyguları ile ilişkili olduğu disiplin ve kendini kontrol gerektiren, hepsi bu ve bu nedenle mutluluk ve parlak ilginç yaşam ile uyumsuz.

Ancak azim ödüllendirilir, fiziksel eforla, mutluluk hormonunun salınması artar, her zevke değişebilir ve yemek lezzetli bir şekilde pişirilebilir. Daha fazlasını söyleyeceğim: eğer gıda sağlıklı, besleyici ve dengeli, ama lezzetli değilse, o zaman sağlıksız yiyecekler.

Öte yandan, tanım gereği, yine de, yapılması gerekenler, zevk ve neşe teslim edemeyen pek çok dava vardır. Ve en azından yapılmaları gerekiyor çünkü onların yerine getirilmesi ile mutluluğumuz arasında doğrudan bir bağlantı var.

Örneğin, birçok kişi, henüz egzersiz yapmadıkları için spor egzersizlerini sevmiyor. Ama beynin ve vücudun tüm faydalarına rağmen, sporu asla sevemeyenler var. Ve sonra hiçbir motivasyon ve kendi kendini önerme yardımcı olmayacaktır, ancak disiplin bunu yapabilir.

Ek olarak, ilişkimize çok fazla bağlı. Bence kendi hedeflerine ulaşmaktan kendinizin üstesinden gelmekten keyif ve keyif almamak zordur.

Basit düşünceden memnun olmadığınızı, zayıf bir iradeye sahip olmadığınızdan, ancak kendisinin sahibi olan bir erkekten memnun olabilirsiniz.

Disiplin, bir kişinin sonuca ulaşmasıyla, ebedi pipetlerin bu sonuca ulaşmak için gerekli gördüğü duygusal duruma yol açar.

Disiplin olmadan gerçek mutluluğun bulunmasının zor olduğu ortaya çıkıyor. Disiplinsiz olmak, özgür olmak, ilham almak ve dalgaları kırmak imkansızdır. Motivasyonla ne yapacağız? Balastı denize atacak mıyız? Hiçbir durumda! Motivasyon ürünlerini doğru bir şekilde tedavi etmeye başlayabilirsiniz.

Motivasyon – geleceğin resmi

Motivasyon, geleceğin bir resmini bizden önce çekerken, bize ne beklediğimizi gösterir, kendimizi elimize alırsak ve disiplinin desteğiyle ilerlersek çok iyidir. Motivasyon, kendini kontrol ve sürekli harekete neden ihtiyaç duyduğumuzu hatırlattığı zaman iyidir.

Bu yüzden motivasyonel videoyu izlediğinizden, motivasyon kitaplarını ve makalelerini okuduğunuzdan emin olun. Ama daha da iyisi – iç motivasyonu arayın ve besleyin. Hedeflerinizi düşünün, onları hayal edin, başarılarını planlayın, resim çizin.

Ne yaptığını sevmeyi öğren, sadece işine aşık ol ve en iyisi ol …

Motivasyonun size denize gitme konusunda ilham vermesine izin verin, ve disiplin hayallere yüzmek için güç ve azim verecektir. Başarılı bir yolculuk!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 4 = 4