Duygularınızı herhangi bir durumda nasıl kontrol edersiniz

Duygular bizi insan yapan şeydir. Ancak bazen duyguların tezahürü tamamen uygunsuzdur, birinin mantıklı düşünmesini engeller ve hatalara yol açar. Yapamazsınız (ve yapmamalısınız!) Kendinizi bunlardan veya duygulardan yaşamaktan uzak tutun. Ancak tezahür ettirmek ve ifade etmek doğru zamanda ve doğru yerde gereklidir. Duygularınızı yapıcı bir şekilde kullanın ve üzerinde çalıştıkları her şeyi yok etmelerine izin vermeyin.

Kendini sallama

Bir termostattaki sıcaklık gibi duygularınızın derecesini ayarlayın. Çok sıcak değil, çok soğuk değil – iyi, iyi hissetmek için. Bu hem iyi hem de kötü duygular için geçerlidir.

Coşkunun aşırı bolluğu, aşırı agresif veya depresif davranışların yanı sıra uygunsuz olabilir.

Duygularını nasıl kontrol edeceğini bilen insanlar, her zaman dengeyi korumaya çalışırlar, ruh halindeki uyumsuzluktan kaçınırlar.

Düşünmek için dur

“Kaynaman” olduğunuzu hissediyor musunuz? Bu tehlikeli bir durumdur ve kendinizi en kısa zamanda hazırlamanız gerekir. Hemen duruma tepki vermek yerine, hangi araçların ve çözümlerin kullanılabileceğini düşünün. Kendinize odaklanın ve analiz etme kabiliyetine geri döndükten sonra neler olup bittiğini düşünün. Acımasız kararlar çoğu zaman acı bir pişmanlık duygusu getirir. Öte yandan, küçük bir duraklama en önemli odaklanmanıza yardımcı olacak ve sorunu çözmek için etkili ve taktik bir yol seçecektir.

Duygusal aşırı yüklenmelerden kaçının

Duygusal aşırı yükleme, belli bir hisin sizi tamamen yakaladığı bir durumdur. Bu duruma artmış kalp hızı, nefes alma, dizlerde titreme, terleme ve mide bulantısı gibi fiziksel semptomlar eşlik eder. Böyle bir şey hissediyor musun? Bu duygusal olarak bunaldığın açık bir işarettir. Akışla gitme yerine teslim ol, toplan! Bilgileri aşamalı olarak hayata gelen parçalarda işleyin. Sonucu ayık bir bakışla değerlendirebilirsiniz.

Duygularınızı nasıl kontrol edersiniz
Kate Ter Haar / Flickr.com

Derin nefes alıştırması yapın

Vücudun duygusal aşırı yüklenmeye tepkisi, kalbi ve genel olarak vücudun tüm kaslarını doğrudan etkiler. Gerilim hissedersiniz, bundan sonra mutlaka kırık hissedersiniz. Bu tür sıçramalardan kaçınmak için derin nefes almayı deneyin. Beynini oksijen ile doyurur ve rahatlamana yardım eder. Teknik çok basit: bir şey yapmayı bırakın, gözlerinizi kapatın ve burnunuzdan yavaşça nefes alın, beş saniye geriye doğru sayın. Nefesinizi iki saniye daha tutun ve sonra ağzı yavaşça yavaşça nefes verin, tekrar beşe kadar sayın. En az 10 kez tekrarlayın.

Duygusal şirketten kaçının

İnsanların duygularını başkalarına kolayca aktaracağı bilinmektedir. Bu yüzden her şeyi sadece olumsuz olarak görenlerden kaçınmalısınız: Fark etmeden aynı bakış açısını ödünç alacaksınız. Aynı şey aşırı duygusal kişiler için de geçerli. Duygularınızı kontrol etmek ve uyum içinde olmak istiyorsanız, kendinizi drama kraliçesi olarak adlandırılabilecek kişilerden ayırmalısınız.

Bir çözüm düşünün, sorun değil

Zor bir duruma olumsuz tepki, duygularla ilgili en yaygın sorunlardan biridir. Değişen koşullara tepki olarak üzüntü veya öfke duymak normaldir, ama irrasyoneldir.

Sorunu düşünmeden duramazsınız, aşağıdaki eylemler için plan üzerinde düşünmek için zaman kullanmanız gerekir.

Olası çözümlerin bir listesini yapın, yaratıcı ve yaratıcı olun. İş sırasında, duygular arka plana gidecek, durumdan bir kazanan olarak ortaya çıkacaksınız.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

50 − = 46