Evde tatsız kokulardan nasıl kurtulur

Kızarmış balık ve çürük yumurta kokusu

Dairenin girişinde son zamanlarda kızarmış balık gibi görünüyor ve biraz yanmış, elektrik tesisatı kontrol etmek için bir fırsat. Isıtıldığında, teller ve diğer plastik parçalar kızarmış balık kokusu yayar.

Tüm soketleri, anahtarları ve ampulleri inceleyin. Erimiş veya hafif karartılmış alanlar, elektrikli ekipmanın yerini almak için bir sebeptir. Çıkış değiştirilirse ve kızarmış balık kokusu kalırsa, bir elektrikçiye başvurun. Unutmayın: kablolama ile ilgili sorunlar yangına yol açabilir.

Daha da tehlikeli bir “semptom” çürümüş yumurtanın kokusu. Bir gaz sızıntısına işaret edebilir. Odaya girdikten sonra hidrojen sülfit kehribar rengini hissederseniz, hemen bırakın. Işığı açmayın ve eşleşmiyor. Mümkün olan en kısa zamanda, gaz servisine başvurun.

Kanalizasyon kokusu

Öncelikle gözlerden uzak bir alanın kokusu, banyoda ve mutfakta, boruların ve kabukların olduğu yerde görülür. Daha sonra, havalandırma sistemi nedeniyle, evin her yerine yayılır ve orada dayanılmaz hale gelir.

Bu kokunun başlıca nedenleri kanalizasyon, sızıntılar ve tıkanıklıkların yanı sıra septumun yanlış işleyişinde hatalardır.

Bu problemleri kendi başlarına çözmeniz mümkün değildir, ancak bunu önleyebilirsiniz. Suşları kabukların drenleri üzerine takın – saçları ve diğer kalıntıları tutuklarlar. Ayda bir kez, özel kimyasallarla boruları temizleyin.

Bozunma kokusu

Bu, bir kural olarak, özel evlerde meydana gelen son derece tatsız bir sorundur. Kemirgenler ve diğer küçük hayvanlar genellikle tuzaklar içine girer ve attik, bodrum ve boşluklarda ölürler. Bir süre sonra, bir kıyamet evin içine yayılmaya başlar.

En zor şey sorunun kaynağını bulmaktır.

Yere kolay erişilebilirse, hayvan karkasını çıkarın ve yüzeyi özel bir aerosolle tedavi edin. Örneğin, sprey Bac-A-Zap Koku Giderici, ayrışma, zararlı bakteriler ve hoş olmayan bir koku belirtilerini yok eder. Zor durumlarda, deratizasyon hizmetine güvenmek daha iyidir.

Nemli ve çürük kokusu

Evin küflü havası varsa, yaşlılık ve rutubet kokuyor, sanki konut dışı bir odada, belki de sebep kalıptır. Sinsi bir tavır – mobilyaların arkasında, duvarların altında, süpürgeliklerin altında gizleniyor.

Kalıp, üremesi için gerekli şartların gerekli olduğu canlı bir organizmadır. Çoğu zaman, havanın sıcak olduğu ve zayıf bir şekilde dolaştığı yüksek neme sahip odalarda görülür. Mantarın büyümesi ve çoğalması sırasında hoş olmayan bir koku salınır.

Bir metrekareden küçük ev kalıpları genellikle güvenlidir. Ancak, alerjik reaksiyonlara neden olabilecek ve ciddi hastalıkların gelişimini provoke eden zehirli türler de vardır. Hoş olmayan bir koku hissederseniz ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız, profesyonel bir dezenfeksiyon servisine başvurun. Mantarın türünü belirler ve ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar.

Diğer durumlarda, kalıptan kurtulabilirsiniz. Etkilenen bölgeyi idare etmenin birkaç yolu var.

  • Klor içeren ağartıcıyı 1 ila 10 oranında su ile seyreltin. Çözeltiyi küf biriktirme yerlerine uygulayın. Eldiven giymeyi unutmayın.
  • Bir litre suya bir çorba kaşığı beyaz sirke yayın. Püskürtme tabancasını kullanarak çözeltiyi kalıba püskürtün. Biraz bekleyin ve ardından sabunlu suyla durulayın.
  • Soda da mantar ile iyi başa çıkıyor. Bir bardak su içinde kabartma tozu bir çay kaşığı seyreltin. Bu süngeri nemlendirin ve etkilenen yüzeyi tedavi edin. Geri kalanları yıkamak için gerekli değildir – soda bir kalıbın tekrarlanan oluşumuna karşı korur.

Ancak küfü çıkarmak değil, görünümünü engellemek daha iyidir. Evde havalandırma kontrolü yapın. Kalıbın mümkün olduğu yerlerde hijyeni dikkatle izleyin. Duvarlarda kir ve yağ – onun için bir üreme alanı. Karanlık odaları mümkün olduğunca yüksek nemle havalandırın.

Sigara kokusu ve diğer ev kokuları

Sigaralar, evcil hayvanlar, yiyecekler – bütün bu kokular (her zaman hoş değil), yıllarca duvarlar, halılar ve mobilyalar ıslatılır.

Hafif kozmetik tamir birkaç yılda bir sadece göz değil, aynı zamanda burun da. Ama eğer bir daire kiralarsanız, duvarları boyayın ve duvar kağıdı ressamının sahipleri rızası olmadan işe yaramayacaktır.

En aşındırıcı kokulardan biri nikotindir. Ev füme ise, sigara kokusu herşeye nüfuz eder: mobilya döşeme, perde, halı, duvar kağıdı. Nasıl kurtulacağız, biz zaten burada ayrıntılı olarak yazdık.

Islak temizlemede, beyaz sirke ve su solüsyonuyla (yıkanabilir duvar kağıdıyla kaplanmış) veya halıların ve duvarların işlenmesi halinde evcil hayvanlardan ya da yanıktan gelen idrar kokusu ortadan kaldırılabilir. O sadece kokuyu giderir, aynı zamanda lekeleri çıkarır. Ayrıca, beş litre suya yarım bardak amonyak suyu seyreltebilir ve solüsyonu duvarlara ve zemine uygulayabilir, birkaç dakika bekleyip sonra yıkayabilirsiniz. Halılar soda ile daha iyi çalışır. Şekerleme üzerine sürün, gece boyunca bırakın ve sabahları halıyı elektrikli süpürge ile temizleyin.

Eve hoş bir aroma dönüşü nasıl yapılır

Hoş kokular temizlikle başlar. Ancak, otomatik hava spreyleri, aroma lambaları ve mumların yanı sıra çeşitli difüzörler sayesinde daha hoş bir atmosfer yaratılabilir.

hoş olmayan koku
kittimages / Depositphotos.

Ahşap çubuklar uçucu yağın aromasını emer ve odanın etrafına yayılır. Evin doğal lezzetleri de kendi ellerinizle yapılabilir. İşte kokuyu bankada tutmak için beş fikir.

Birkaç ömür daha:

  1. Esansiyel yağ ile nemlendirilmiş pamuklu ped (lavanta, limon otu – istediğiniz herhangi biri). Vakuma başladığınızda, diski içeri boşaltın. Temizlik işlemi sırasında oda hoş bir aroma ile doldurulacaktır.
  2. Mikrodalga, örneğin patlamış mısır ya da peynir gibi bir yemeğin kokusuyla ıslanırsa, bir kase su ve birkaç damla limon veya portakal aroması yağı ile maksimum kapasitede yenileyebilirsiniz.
  3. Dolapta hoş bir koku almak için küçük bir paçavra torbasına bir soda dökün ve birkaç damla lavanta yağı damlatın. İyi bağla ve kıyafetlerin arasına koy. Böyle bir çanta da perdelere asılabilir.

Evde rahatsız edici kokularla savaşmanın başka etkili yollarını biliyor musunuz? Onları yorumlarda paylaşın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 21 = 22