Kadın prezervatifleri: erkek prezervatifleri varsa bunları nasıl ve neden kullanmalı

Cidden, kadın kondomu var mı?

Evet var. Bir kadın kondomu, bir erkek prezervatifi ile aynı şekilde, bir kontrasepsiyon engelleyici yöntemidir. Her bir ucunda esnek bir halka ile ince, yumuşak, gevşek bir kabuktur. Taraflardan biri kapalı.

Kapalı uçtaki iç halka, vajina içine sokulma kolaylığı ve cinsel ilişki sırasında kondomun yerinde tutulması için kullanılır. Diğer taraftaki dış halka vajina dışında kalır ve dış genital bölgelerin bir kısmını kaplar.

Karina Bondarenko, kadın kondomunun boyutunun genellikle bir olduğunu, ancak farklı üreticilerden farklı olabileceğini belirtti. Örneğin, FC2 (bu kontraseptifin modern versiyonu) boyutlarının uzunluğu 163-183 mm ve genişliği – 76-83 mm arasında değişmektedir. Amerikan “Vikipedi” tavsiyesiKadın prezervatifi Yakın zamanda bir çocuğu doğurmuş olan kadınlar, önce daha büyük bir boyutta deneyin.

Kadın prezervatifi
en.wikipedia.org

Kim ve neden onları icat etti?

“Kadın doktor kondomu Danimarkalı doktor Lasse Hessel (Lasse Hessel). Aynı zamanda, Afrika’daki yüksek HIV enfeksiyonu oranlarına yanıt olarak ilk prototipleri 80’lerde yaratıldı – Dr. Bondarenko. – Kadınları gelişmekte olan ülkelerde, üçüncü dünya ülkelerinde erkek saldırganlık ve şiddetin sonuçlarından korumak amacıyla icat edildi. Bir erkek prezervatifi kullanmak istemeyen bir eş ile cinsel ilişki sırasında istenmeyen gebelik ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan. “

Bondarenko’ya göre, BM Nüfus Fonu onları bu ülkelerin kadınlarına ücretsiz olarak dağıttı. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 1993 yılında kadın kondomunun (FC1) ilk versiyonunun Amerika Birleşik Devletleri’nde serbest bırakılmasını ve kullanılmasını onayladı. Yani, yaratılıştan yaklaşık 25 yıl sonra satışa devam ettiler.

FC1 poliüretandan yapıldı, son derece rahatsız edici, sık sık düşüyorlardı ve cinsel ilişki sürecinde sürtünmeden çeşitli hoş olmayan sesler vardı.

Bondarenko, “2009’da, ikinci versiyonun (FC2) kadın kondomları yerine tamamen daha kaliteli ve elastik bir malzemeden yapılmışlardır – nitril, kalitelerini önemli ölçüde artırmıştır.

Şimdi farklı ülkelerde satışa nitrilden yapılan kadın kondomları (temel, sentetik bir kauçuk lastiktir) ve lateks (temel kauçuktur) kullanmaktadır.

Neden popüler olmadılar?

Görüşüne göreAvukatlarımızla tanışın: Dr. Dawn Bingham Kadın doğum uzmanlarının aşırı derecede popüler olmasının nedenlerinden biri olan doğum doktoru-jinekolog Dawn Bingham, teknik olarak uygulanması zor olan yetkili bir reklam kampanyasının eksikliğidir.

Bir erkek prezervatifi, herhangi bir phallic formda, erotik tonlar olmadan bile kolayca nasıl kullanacağınızı gösterin: her şey görsel olarak ve bir muzda.

Bir kadın kondomunun kullanımını göstermek için, büyük ölçekli bir dağılım için gerçek bir problem gibi görünen bir bölümdeki genital görüntülerin kullanılması gerekir. Tampons, bir keresinde aynı nedenden dolayı satmayı başaramadı.

Yüzyıllardır kullanılan erkek prezervatifleri varsa, seçim açıktır. Vox sitesinin yazarları kadın kondomları almaya çalıştılar, şehrin yarısını gezdiler ve herhangi bir eczanede bulamadılar.

ABD’de sadece kendi web sitelerinde satın alabileceğiniz kadın kondomlarının sadece bir üreticisinin olduğu ortaya çıktı. Bu arada, erkek kondom satın almak için erkek yazarın çalıştığı binadan bile dışarı çıkmak zorunda kalmadı.

“Kadın prezervatifleri, tamponların avantajları bir zamanlar hafife alındığı için hafife alınmış durumda. Görünüşünün şafağında, 1930’larda, kadınların sadece% 4-6’sı tarafından kullanılıyordu, diyor Dr. Bondarenko. – Sorun, benim görüşüme göre, bipolar geçerli: bir yandan, kadın prezervatifi – diğer yandan üçüncü dünya ülkelerinden gelen kadınların haklarında yaralı korumak için yoludur – feministler kendisi cinsel yaşam ve doğum, kendini koruma düzenleyen bir kadın, ihtiyacını bağlıyor Kendileri bazen sorumsuz (ve belki de enfekte) cinsel partnerlerin kararlarına güvenmeksizin enfeksiyonlardan kendileridir.

Bir kadın kondomunun ortaya çıkışı, her kadının cinsel meselelerde bağımsızlığına kadar tamamen somut bir hak ve cinsiyet eşitliğine giden yolda küçük ama anlamlı bir zaferdir.

Tecrübemde, kadın kondomlarının varlığı hakkındaki bilgiler muhtemelen hastalarımın üçte bire birine aittir. Sadece birkaçı, kullanım tekniğini bilir. Evet, tanıtılması ve kadın prezervatifi çıkarmak için kurallara, örneğin, tamamen farkında gerçekten kurnaz, her kadın doğum, Rusya’da satışa yetkili sertifikalı ürünlerin bu tür, sen eczane ağında bulamazsınız çünkü. “

Bondarenko’ya göre, kadın kondomlarının sürekli kullanımı için yaygın olarak kullanılmasını önleyen bir başka kısıtlama, nispeten yüksek maliyetlerdir – erkek meslektaşlarından 2-3 kat daha yüksek.

talimat web Hastalık Kontrol ve Önleme ABD Merkezleri üzerinde, örneğin, çok basit ve serbestçe kullanılabilir olmasına rağmen “genç kadına önemli engel bile, bence, kadın prezervatifi tanıtımı görünürdeki karmaşıklığı düşünülebilir, bu yönde düşünmeye başlarlar. Ve tamamen normal bir insan için tasarlanmış, “diyor Bondarenko.

cdc.gov

Araştırmacılara göreAmerika Birleşik Devletleri’nde Kontraseptif Kullanımı , Amerika Birleşik Devletleri’nde 15-45 yaş arası kadınlar, kadınlara kıyasla daha sık sterilizasyon yapıyorlar:% 15’e karşı% 0.2. Üstelik, sadece kadın prezervatifi de dahil olmak üzere,% 0.2, “diğer yöntemler” maddesidir.

Başka bir çalışmadaKadın kondomu cinsel yolla bulaşan hastalık riski yüksek , kadın prezervatifi destekleme amaçlı, gözlemler aşağıdaki sonuçlar ortaya koydu: tek bayan prezervatifi,% 15 kullanılmış katılımcıların çalışma% 8 sonuna – münhasıran erkek prezervatifi,% 73 – prezervatif her iki tür.

Kadın prezervatifleri ne kadar etkilidir?

Bondarenko, kadın prezervatiflerinin, erkeksi olanlarla birlikte, sperm ve yumurtayı karşılama yolunda mekanik bir engele dayanan engelleyici yöntemlere başvurduğunu söylüyor.

Herhangi bir kontrasepsiyon yönteminin etkinliği Perl indeksi ile hesaplanır – belirli bir kontrasepsiyon yöntemini kullanan 100 kadında bir yıl boyunca planlanmamış kavramların sayısına eşit bir başarısızlık oranı. Bu gösterge ne kadar düşükse, kontrasepsiyon yöntemi o kadar güvenilirdir.

“Ancak yöntemin etkinliğini ideal kullanımıyla ve gerçekle ayırt etmek gerekir. Bondarenko, Perl’in kadın kondomları için ideal endeksinin yaklaşık 5 (erkeklerde – yaklaşık 2) olduğunu söylüyor. – Ancak, herhangi bir yöntemin ideal kullanımı için, tüm zaman şartlarından başlayarak, teknikle biten tüm kullanım koşullarına ve tavsiyelerine uymalısınız.

Tabii ki, bu, yaşla birlikte bir kural olarak biriktirilmiş belirli bir tecrübe gerektirir ve kadın prezervatifi olan çok etkili doğum kontrol yöntemleri kullanıldığında bile gerekli becerilerin olmaması hamilelik olasılığını artıracaktır.

Erkek ve kadın prezervatiflerinin istenmeyen gebeliklerine karşı korumanın gerçek etkinliği hakkında konuşursak, genel olarak karşılaştırılabilir ve yaklaşık% 80 oranındadır. “

Ayrıca, kadın kondomu erkeklerden daha geniş bir alanı kaplar.Kadın prezervatifleri nelerdir ve nasıl kullanılır? . Böylece, penisin, perine ve tabanının hastalıklarına karşı ek koruma sağlayabilir.

Nasıl kullanılır?

1. Hazırlık

Paketin son kullanma tarihini kontrol edin. Her şey yolundaysa, paketi açın ve kırmamak için kadın kondomu nazikçe çıkarın. Torbayı dişlerinizle açmayın.

plannedparenthood.org

Kadın kondomu zaten yağlanmış, ancak isterseniz daha fazla yağ ilave edebilirsiniz. Karina Bondarenko, kadın kondomlarının mutlaka kondom içine enjekte edilen veya penise uygulanan yağlayıcıların kullanımı anlamına geldiğini ekliyor.

Kadın kondomunun yapıldığı malzemeye bağlı olarak farklı tipte yağlayıcılar kullanılabilir. Su veya silikon bazlı yağlayıcılar herhangi bir kadın kondomu ile kullanım için güvenlidir.

Yağ bazlı yağlayıcılar lateks prezervatifler ile eşzamanlı olarak kullanılamazlar, çünkü etkileri altında lateks tahrip olur.

2. İçe aktarma

Rahatlayın ve rahat bir pozisyon alın. Sandalyede bir ayağıyla ayakta durmak, uzanmak ya da çömelmek – tampon takmak için kullanacağınız herhangi bir duruş yapar.

plannedparenthood.org

Kondomun kapalı ucundaki küçük halkayı sıkın ve tampona girerken vajinanın içine sokun.

plannedparenthood.org

İç halkayı vajinaya mümkün olduğunca servikse kadar sokun.

Bir parmağı kondom içine sokun, böylece yayıldınız, daha ileri itiniz ve bükülmüş olup olmadığını kontrol ediniz.

plannedparenthood.org

Kondomun açık ucundaki büyük halkanın vajinal açıklığın etrafındaki alanı kapladığından emin olun. Her şey, şimdi 10 saat içinde bir prezervatif ile harcayabilirsiniz.

3. Seks

Prezervatifin vajinanın yanına ve kondomuna girmediğinden emin olun.

plannedparenthood.org

4. Ekstraksiyon

Seks yaptıktan sonra, hemen prezervatifi çıkarın. Önce, spermi torba içinde tutmak için dış halkayı çevirin.

plannedparenthood.org

Kondomu nazikçe çekin, sperm etmemeye çalışın.

plannedparenthood.org

Çöp kutusuna bir prezervatif atın ve tuvalete atmayın.

Herhangi bir risk var mı?

Karina Bondarenko’ya göre, bazı durumlarda, kadın kondomlarının kullanımı vajina, vulva, penis veya anüsün tahriş olmasına neden olabilir.

“Bazen [Prezervatif] cinsel ilişki hissi zayıflatır, ama diğer taraftan nedeniyle prezervatifin dış halka daha da vajinal cinsel birleşme sırasında penis veya klitoris uyarabilir gerçeğine cinsel ilişkilerin kalitesini artırabilir. , Ilişki sırasında vajina veya anüs veya zarar içine kaymasını istenmeyen gebelik ve enfeksiyonlara karşı koruma derecesi düşürme küçük bir risk de vardır, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, “- Bondarenko özetliyor.

Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

şekerleme

 1. Doğru kullanımla, kadın kondomları% 95 oranında etkilidir.Kadın prezervatifleri ne kadar etkilidir? (erkeksi -% 98Prezervatifler ne kadar etkilidir? ).
 2. korumakKadın prezervatifleri HIV dahil olmak üzere gebelik ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (CYBE).
 3. Güvenli malzemelerden yapılmıştır.
 4. Kullanımı kolay.
 5. Seks yapmadan önce 8-10 saat sürebilir ve bu kez okşamak sürecinde harcamazsınız.
 6. Menstrüasyon sırasında kullanılabilir.
 7. Bir spermisit (spermi yok eden bir doğum kontrol hapı) ile kullanılabilir.
 8. Lateks alerjisi olan kişiler kullanabilir.
 9. Bir kadın kondomu yerinde tutmak için erkek ereksiyon gerektirmez.
 10. Bir kadın tarafından kontrol edilir.

eksileri

 1. Yanlış kullanıldığında, kadın kondomları% 79’da etkilidir.Kadın prezervatifleri ne kadar etkilidir? (erkekler için -% 85Prezervatifler ne kadar etkilidir? ).
 2. CYBE’lere karşı korumanın% 100 etkili olduğunu ileri sürmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.Kadın prezervatifleri nelerdir ve nasıl kullanılır? .
 3. Bir prezervatif vajinaya çok uzak olabilir, ancak bu olursa kolayca çıkarılabilir.
 4. şey onların genital bölgeye gelir (ve kadın prezervatifi dış halka labia üstünde yatacak) ne zaman rahatsız kadınlar için uygun olmayabilir.
 5. Bir kadın üreme yolu enfeksiyonu (kandidiyazis, bakteriyel vajinozis) biri söz konusuysa, o zaman seks öncesi 8-10 saat boyunca prezervatif getirilmesi vb koku, kaşıntı, akıntı artırmak ve edilebilir. Yani Dr Bondarenko sadece seks önce prezervatif tanıtmak için bu durumda önerilir.
 6. uzmanlarAnal seks için kadın prezervatifleri Bir konsensüs gelmedi, anal seks için kadın prezervatifi kullanmak mümkündür. Teknik olarak bu mümkün ama idare, kayma ile sorunlar vardı. kadın prezervatifleri daha ince erkekler oldukları için kesildi ve katılımcılar geleneksel prezervatif daha şiddetli ağrı olduğunu ve alıcı ortağı kanama.
 7. Cinsel ilişki sırasında hışırtı sesi hala mümkündür.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

78 − = 77