Kısa süreli hafıza nasıl geliştirilir

Kısa süreli hafıza nedir ve neden bu kadar önemlidir?

Düşünce ve fikirlerin kısa süreli saklanması için bir “hazne” dir, herhangi bir zamanda herhangi bir karara varmak ve herhangi bir karar vermek için başvurabiliriz.

Bir soru için herhangi bir hazırlık yapmadan cevap vermemiz gerektiğinde, kısa süreli hafıza, aşağıdaki ifadeler için eşzamanlı olarak konuşma ve zihinsel bir plan hazırlamamızı sağlar.

Okuduğumuzda da kullanılır. Materyalin özünü anlamak için, okuduğumuz şeyi daha sonra okuyacağımıza ve onu okuyacağımıza hatırlamamız gerekiyor.

Ek olarak, kısa süreli hafıza, bizi etkileyen her şey dahil olmak üzere gereksiz bilgileri görmezden gelmemize yardımcı olur. Ancak, özellikle zamanımızdaki göreve odaklanma yeteneği çok önemlidir.

Şimdi hepimiz, bolca bilgi, sosyal ağlar ve çeşitli uyarılar gündüz ve gece sıkıntı çekiyor. Beyin, hangi bilgilerin hatırlanması ve hangilerinin yapılmadığını belirlemek için önemli çaba sarf etmelidir. Tüm bunlar kaygı ve strese neden olur ve hafıza kapasitemizi daha da azaltır.

Kısa süreli bellek tam güçte nasıl çalışır

İki yol var.

İlk olarak, dikkat dağıtıcı sayısını azaltın ve böylece stres seviyesini azaltın. Bu sadece hafıza üzerinde değil, aynı zamanda tüm yaşam alanlarında da olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Ama bazen sadece imkansız. Patronun bizden acil bir rapor isteyeceği veya yakın akrabalarından birinin hastalandığı zamanları öngöremeyiz. Ve gerçeği söylemek gerekirse, genellikle şu anda çevrimiçi olan bilgi çeşitliliğini seviyoruz.

Bu nedenle, ikinci seçenek kalır – kısa süreli belleğini geliştirmek ve güçlendirmek için.

Kısa süreli hafıza nasıl eğitilir

Beyin için eğitimler

Yani, sözde “ikili n-back problemi”. Bu eğitim sırasında, kısa süreli belleğinizi zorlarsınız, birkaç görüntü izler ve belirli bir görüntünün daha önce göründüğünü belirlersiniz.

Çalışmalar, bu eğitimin kısa süreli belleği güçlendirmeye yardımcı olduğunu doğruladıJacky Au, Ellen Sheehan, Nancy Tsai. Çalışma belleğinde eğitim ile sıvı zekasını geliştirmek: bir meta analiz. . Bu sadece tüm iyileştirmeler kararsız. Kaslarımızdaki gibi kısa süreli hafıza, sürekli eğitim gerektirir. Araştırmacılar bu 25 dakika boyunca günlük olarak ayırmayı tavsiye ediyorlar.

meditasyon

Meditasyon sadece tansiyonu düşürmeye ve depresyon belirtilerini hafifletmeye değil, aynı zamanda kısa süreli belleğimizi de güçlendirmeye yardımcı olur. Araştırmacılar bunun meditasyonun bir düşünceye odaklanma ve gerisini göz ardı etme yeteneğini etkilemesi gerçeğinden kaynaklandığını öne sürüyor.

Bir çalışmada,D. Quach, K. E. Jastrowski Mano, K. Alexander. Farkındalığın Etkisini İnceleyen Randomize Kontrollü Bir Deneme. , Sadece 8 günlük düzenli meditasyondan sonra, öğrencilerin kısa süreli hafızası deneyde yer almayanlara göre önemli ölçüde iyileşmiştir. Uzun bir süre meditasyon yapmak gerekli değildir, sadece günde 8 dakika yeterlidir.

Halter

Fiziksel egzersizler, sadece vücudu değil, aynı zamanda beyni de sağlıklı tutmanızı sağlar. Bu British Columbia Üniversitesi’nden Teresa Liu-Ambrose (Teresa Liu-Ambrose) tarafından bir çalışma tarafından doğrulandı.Teresa Liu-Ambrose. Direnç Eğitimi, Üst Düzey Kadınlarda Bilişsel İşlevi İyileştirir. . Özellikle yaşlılarda fiziksel güç ve psikolojik istikrar arasındaki ilişkiyi uzun zamandır araştırıyor. Liu-Ambroz’a göre, düzenli olarak kuvvet eğitimi, kısa süreli bellek ve dikkat çekenler, aerobik eğitimi tercih edenlerden daha iyiydi.

Eğer aerobik tipte fiziksel aktiviteye daha yakınsanız, endişelenmeyin: koşma ve yüzme de bilişsel işlevlerimiz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sadece alışılmış antrenmanlarınıza deadlift ve squat gibi alıştırmalar ekleyin.

rüya

Araştırmacılar 8 saat uyuyanların% 58 daha kısa süreli bellek kullanımıyla ilgili görevleri daha iyi yaptığını buldular.Kenichi Kuriyama, Kazuo Mishima, Hiroyuki Suzuki. Uyku, Çalışma Belleği Performansındaki İyileştirmeyi Hızlandırır. .

Reaksiyon hızını her durumda tutmak için bu yöntemleri kullanın.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 6 =