Nasıl akıllı olunur: Beyin aktivitesini arttırmak için 6 bilimsel yol

Hafızayla ilgili sorunlar herkes için ortaya çıkabilir: unutulmuş anahtarlar, doğum günleri, toplantılar … Hepsi de önemsiz gibi görünüyor. Gerçekten, kiminle olmaz? Ama daha da kötüsü, bilim adamlarını korkutuyor.

Massachusetts Enstitüsünden araştırmacılar uyarıyor: hafıza bozukluğu 35 yıl kadar erken başlayabilir.Hafızanız Tam Olarak Ne Zaman Başlıyor Reddediyor? . Çapraz bulmacaları çözmek veya yabancı bir dil öğrenmek gibi masum hobiler, sadece zaman kaybı olacaktır. Bellek üzerindeki olumlu etkilerini doğrulayan bilimsel kanıt yeterli değildir.“Beyin Eğitimi” Programları İşler? . Shakespeare’i orijinal olarak okuyabilir ya da boş hücreleri doldurmak için gerçek bir usta olabilirsiniz, ama hepsi budur.

İngilizce-Rusça sözlüğü bir kenara koyun. Bellek ve dikkati başarılı bir şekilde geliştirmek için başka yöntemler kullanmanız gerekir. İşte bunlardan bazıları.

1. Spor için gidin

Öyle görünüyor ki, sabah koşuları ve iyi hafıza arasındaki bağlantı nedir? En dolaysız çıkıyor. Fiziksel egzersizler sonucunda, beyin işini aktive eden kan akışını alır. Ve bu da diğer hoş sonuçlara yol açar.

Bilim adamları, daha sık yürüdükleri insanların yarattıkları “yerleşik” meslektaşlarından daha gelişmiş olduğunu buldular.Stanford çalışması yürüyüşün yaratıcılığı geliştirdiğini keşfetti . Dahası, egzersiz yeni sinir hücrelerinin büyümesini uyardığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Egzersiz Beyin Büyümesine Nasıl Yardımcı Olabilir? . Bilim adamları, birkaç yıldır, aktif olarak hareket eden insanların ve hayvanların beyin hücrelerinin yapısını ve hareketsiz bir yaşam tarzı yönetenleri dikkatlice incelediler. Sonuç olarak, hafızamızdan ve dikkatimizden sorumlu beynin fiziksel egzersizlerinden dolayı yeni hücrelerin oluştuğu ortaya çıktı.

Bu arada, değişen fiziksel aktivite de beyne yardımcı olur. Belki de yolculuğu seyahate çevirmenin zamanı geldi mi?

2. yararlı stres yaşayın

Dallas’tan bir profesör olan Ian Robertson, ılımlılık stresinin gri maddemizin performansını etkileyebileceğini savunuyor.Akıllı Olun: Gününüzü Eklemek için 6 Beyin Artışı Etkinliği .

Bu stres, beyinde beyin aktivitesini artıran ve nöronların çalışmasını geliştiren belirli bir kimyasal işlemi tetikler.

Ancak, stresin farklı olduğu unutulmamalıdır. Kısa süreli stresle, kandaki tüm vücut sistemlerini harekete geçiren çok miktarda adrenalin hormonu salınır. Fakat uzamış hayal kırıklığıyla, hormon kortizol baskındır, tersine, vücudu tüketir ve ayrıca fazla kalori tüketimini de uyarır.

Kaçırılan son tarihte çok hüzünlenerek sadece çikolatalı kek yemeye ve beynini iyileştirmeye değil. Ancak paraşüt ya da güzel bir meslektaşıyla diyalog kurmak beyin aktivitesine yardımcı olur ve kendini güçlendirir ve özgüveninizi güçlendirir.

3. Yeterince uyu

Üç geceye kadar seriler, geç saatte dans ediyorlar … Uyku eksikliği sadece üçüncü fincan kahve için değil, aynı zamanda daha ciddi sorunlara yol açıyor.

Amerikalı bilim adamları uykusuz gecelerin Alzheimer hastalığına neden olabileceğini keşfettilerUyku Eksikliği Demansa Yol Açabilir: Yeni Araştırma Beyin Zarar Verebilir Hale Getiriyor . İyi uyumayan bir kişinin beyninde, beta-amiloidin birikir, hafıza kaybına neden olan özel bir protein. Ve daha çok protein, bir insanın uyuduğu ve bir kişinin uyuduğu en kötüsü, bu kurnaz maddeye o kadar çok sahip olur. Sadece bir kısır döngü! Bu nedenle, larklar olmaya çalışın, sevgili baykuşlar, çünkü bir ses uykusu sadece günaydın değil, aynı zamanda iyi bir anıdır.

4. Diyete uyun

Aşırı çikolata ve kek krem ​​ile ruh halini kaldıracak, ancak hafızada bir bozulmaya neden olacaktır. Sonuçta, beynimiz, bir araba gibi, yakıta ihtiyaç duyar ve bu da yiyecek. Çok sayıda vitamin ve mineralin beynin çalışmasını geliştirdiği ürünlerBeslenme psikiyatrisi: Beyninizdeki yiyecekler , ama şekerde yüksek yemek yeme, beyin hasarına ve hatta depresyona neden olur.

Ayrıca, birçok meyve, sebze ve bitkide vücudun performansını artırabilen ve çeşitli organ sistemlerini etkileyebilen flavonoidler vardır. Ve burada Columbia Üniversitesi’nden (ABD) araştırmacılar, flavonoidlerin içeriğinin çok yüksek olduğu kakaonun beyni olumlu etkilediğini ve hafızayı geliştirdiğini buldu.Diyet Flavanoller Ters Yaşla İlgili Bellek Reddetme .

Deneme sırasında, düzenli olarak kakaon içen 50-69 yaşlarındaki kişilerin, bellek testi ile kakaayı kullanmayan gruptan daha iyi, ancak yaklaşık yirmi yıl daha genç olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, vitaminler ve faydalı maddeler açısından zengin bir yemek sadece tüm vücuda fayda sağlamayacak, aynı zamanda hafıza ve dikkati geliştirmeye de yardımcı olacaktır.

5. neurogadgets kullanın

Yüksek teknoloji kafein ve tabletlerin yerini aldı. Belleği geliştirinDorsolateral Prefrontal Korteksin Transkranial Stimülasyonu Strese Bağlı Çalışma Hafıza Eksikliğini Önler ve dikkatDikkat fonksiyonlarının, sağ PPC’de anodal tDCS ile modülasyonu Artık bilimsel icatların yardımıyla mümkün.

Bilim adamları uzun yıllar transkranial DC stimülasyonunu (tDCS) kullanıyorlar. Kulağa korkutucu ve anlaşılmaz geliyor? Ama aslında her şey çok basit.

Akıllı cihaz aşağıdaki gibi davranır: kişinin baş elektrotlarındaki belirli bölgelere, içinden zayıf bir doğru akımın geçtiği yere bağlanır. Bu yük çok küçüktür – çok ateş böceği ışığa harcıyor – ve kesinlikle güvenli.

Akım nöronları etkiler, onları daha fazla veya daha az uyarılabilir yapar. Sonuç olarak sinir hücreleri arasındaki bağlantılar değişir.

Bu, sinaptik plastisitede bir gelişme gibi bir fenomene yol açar. Bellek ve dikkatin geliştirilmesinden sorumlu sinaptik plastisittir.

Bu gibi kurnaz cihazlar, on yıllardır önde gelen Avrupa kliniklerinde kullanılmıştır. Ancak, hafızayı geliştirmek ve dikkati geliştirmek için, doktorlara başvurmak gerekli değildir. Evsel kullanım için Amerika’da ve Rusya’da ticari cihazlar oluşturulur. Amerika’da bu Foc.us ve Apex, Rusya’da Beyin Fırtınası. Belki de yakın gelecekte beynin transkranial uyarımı, bir fincan kahve içmek kadar yaygın hale gelecektir.

6. Daha olumlu

İyi bir hafıza için reçete basittir: tam teşekküllü bir uyku, sağlıklı yiyecek, nörogadiplerin kullanımı, fiziksel egzersizler … Başka ne var? Johns Hopkins Üniversitesi’nden (ABD) Profesör John Krakauer şöyle diyor: “Akşamları bir kitapla kanepede geçirmek güzel, ama yalnızlık depresyona yol açabilir”Akıllı Olun: Gününüzü Eklemek için 6 Beyin Artışı Etkinliği . Dahası, bilim adamları, sahip olduğunuz daha fazla arkadaşın, hayatınızın ne kadar uzun olacağını söyler! Yani bir bardak şarap üzerinde bir kız arkadaşıyla sohbet, ortaya çıkıyor, sadece hoş değil, aynı zamanda yararlı.

Editörler yazarın bakış açısını paylaşmayabilir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

84 − = 80