Neden yalnız kalmakta fayda var?

Yalnızlık gibi çok az insan var. Baskı yapar ve bunalır. Her zaman her türlü toplumda olmaya çalışırız. Ne olduğu önemli değil. Esas olan, sessizliğin bizi tamamen sarmamasıdır. Sonuçta, toplum hayatımızda büyük bir rol oynar. Bizi eğitiyor, bize rehberlik ediyor, tüm yaşamlarımızı etkiliyor. Ve bu tanıdık çevreden ayrılma bizim için oldukça zor olabilir. Ama bazen toplum çok fazla olur. Sonra bir kişi yalnız kalmak ister ve bununla ilgili yanlış bir şey yoktur.

Yalnızlık. Herkes onu bir tür başarısızlık veya mahrumiyet olarak algılar. Sonuçta, bir kişi yalnız ise, o zaman sürekli kaybeder. Kazanan yalnız olamaz. Onun etrafında her zaman arkadaşlar, akrabalar ve tanıdıklar vardır. Ve eğer bir kişi yalnız ise, o zaman onunla ilgili bir şey yanlıştır. Ama bu doğru değil. Birçok insan yalnız olma eğilimindedir. Örneğin, sen harika bir patronsun. Bir günlüğüne konuşan bir trafik sıkışıklığında bile tüm gün boyunca görüşmeleriniz ve toplantılarınız var. Eminim eve geldiğinde, ilk istediğin şey sessizlik ve yalnızlıktır.

Sonuçta, her kişinin kendi kişisel alanı vardır. Bu, etrafta kimsenin bulunmadığı bir alan bölgesidir. Ve siz de biliyorsunuz ki etrafımızdaki kişisel alanımızın ihlali bizim için iyi bir şey getirmiyor. Kızgın ve sinirliyiz ve saldırganlığa bile sebep olabiliriz. Yani, doğa bizzat kendimizle yalnız kaldığımız için küçük bir özlemi bize bırakmıştır. En azından kişisel alanın bölgesinde.

Yalnızlık daha net düşünmeye yardımcı olur

Hepimiz şehirlerde yaşıyoruz ve bu muazzam sistemin nasıl çalıştığını mükemmel bir şekilde hayal edin. Sürekli bir yerde çalışırız: işten eve, arkadaşlardan arkadaşlara, bir toplantıdan bir arkadaşa. Tüm bu sıçanlar, düşünecek zamanımızın olmamasına sebep olur. Başımız sürekli iş, ev, telefon görüşmeleri vb. İle ilgili düşüncelerle meşgul. Haftada en az bir gün, kendinize bırakılacağınız, sadece neye benzediğini düşünün ve sadece istediğiniz şeyi yapın. İnanın bana, günü sadece kendinize adayarak, düşüncelerinize şaşıracaksınız. Tek başlarına yaptıkları işin ustaları tarafından birçok şaheserin yarattığı hiçbir şey için değil. Belki de uzun zamandır devam eden bir problem için aniden olağanüstü bir çözüm bulursunuz. Ve daha önce bunu çözemezdiniz çünkü kafa sürekli olarak diğeri tarafından dövüldü. Belki de farklı bir şey yaptığınızı anlayacaksınız. Kötü mü, kendinle yalnız kalmak, bir kez ve tüm hayatını değiştirmek için?

Hatalarını görmek daha kolay

Hayatta sık sık hata yaparız, ancak takım çalışması herkesin kişisel sorumluluğunu sulandırır. Projeniz uzun süredir hareket etmiyor mu? Takımdaki birisi sürekli hata yapar, ama kim olduğunu anlamıyorsunuz? Takımdan soyutlamayı ve yalnız çalışmayı dene. Belki de tüm işleri yavaşlatan kişi sizsiniz ve bazı bölgelerde bilgiyi acilen sıkılaştırmalısınız. Eh, ya da sadece doğru yaptığınızı daha iyi hissedeceksiniz.

Kimse kararlarınızı etkilemez

Dürüst olalım. Hayat boyunca, birileri kararlarımızı etkiledi. İlk olarak, ebeveynler, sonra arkadaşlar, sonra kendi aileniz vb. Her zaman tavsiye ve itirazları duyarız. Evet, güçlü kişilikleriz ve her zaman kendimiz kararları alırız. Ancak, bilinçsizce bile, toplum bizim seçimimizi etkiler. Kardinal olmasın, ancak yansımalarımızın vektörünü kolayca değiştirebiliriz. Bir süreliğine toplumdan uzak dur. Kendin, kafanla, etrafta kimseyi duymadan düşün. Sadece sessiz veya favori müzik seçmenize yardımcı olsun. İnan, istediğini seçeceksin.

Yalnızlık, özgürlüğün eşanlamlısı olarak

Tamamen yalnız kaldığında, özgürsün. Örneğin, bir yolculuğa yalnız gittin. İlk başta bu fikir size sıkıcı ve çirkin görünmeyecek, çünkü konuşacak kimse yok. Ve yerde her şey kökten değişecek. İstediğin zaman kalkarsın, ne istersen ye, istediğin yere git. Kimseye bakmak zorunda değilsin. İsterseniz, otelden tamamen çıkamazsınız. Ne istersen karar vermekte ve özgürsünüz. O zaman seçiminiz sadece sizin ve kimsenin olmayacağı. Daha güvenli hissetmeye bile başlayacaksınız, çünkü bu yolu seçen sizsiniz ve sadece bu seçimden siz sorumlusunuz. Sokaktaki herkesle konuşabilirsin.

Gördüğünüz gibi yalnızlığın pek çok ilginç yanı vardır ve yalnız kalmak çok korkutucu değildir. Sadece kendinle yalnız kalmaya çalış ve kendini dinle, çevrenizdeki herkesi değil. Ama bir keşiş olmayın. Yalnızlık ılımlılıkta iyidir. Yine de, insan sosyal bir varlıktır ve kişi bunu unutmamalıdır.

Ve izolasyonda hangi artıları görüyorsun?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 + = 23