Ölümün eşiğinde duran bir adamdan hayat hakkında 11 açıklama

Bazen ünlü olmak için ölmelisin. Bu 27 yaşındaki Avustralyalı Holly Kasap’a oldu. 4 Ocak 2018’de öldü – saldırgan bir kanser formu bir yılda bir kızı tam anlamıyla yaktı. Ölümünden bir gün önce, Holly Facebook sayfasında bir veda mektubu yayınladı. İçinde, düşüncelerini sürdürenlerle, her şeyden en neyi affedeceğini ve hayattaki en değerli şeyin ne olduğunu söyleyerek paylaştı.

Sadece birkaç gün mesaj 200 bin beğeni topladı. İşte buydu.

“Hol’den küçük bir hayat tavsiyesi”

Bu biraz garip – 26 yaşında ölümlü olduğunuz gerçeğini anlamak ve kabul etmek. Sadece 26. Ölüm, düşünmemeye çalıştığımız şeylere işaret eder. Gün gün geçtikçe, bize her zaman böyle olacak. Ama bir gün, hazır olmadığın bir şey oluyor. Kesinlikle hazır değil.

Yaşlılık hakkında, bu çok arzu edilebilir

Bir gün yaşlanacağından her zaman emin oldum. Birgün cildim sarkık olacak, saçlar griye dönecek, belde – ekstra santimetre. Ve tüm bu değişiklikler ailemle ilgili olacak – sevgili insanımın, çocuklarımızın umurunda. Birçok bebeğim olacağını hayal ettim. Onlara ninniler söyleyeceğim, uyuyacağım, yorulacağım … Şimdi anlıyorum: Bunu çok istedim ve bu ailenin (asla sahip olamayacağım bir aile) düşüncesini istiyorum. Benim için inanılmaz bir acıya yol açıyor.

Bu hayat. Böyle kırılgan, kıymetli, öngörülemez … Her gün verilen değil, paha biçilemez bir armağan.

Şimdi 27 yaşındayım. Ölmek istemiyorum. Hayatı seviyorum. İçinde çok mutluyum ve her an, sevdiklerimin mutluluğu için teşekkür etmeye hazır. Ama ne yazık ki, başka hiçbir şey bana bağlı değil.

Ölüm korkusu hakkında

Bu mektubu yazıyorum çünkü korkuyorum. Hayattayken, ölümün ne olduğunu ve ne kadar yakın olduğunun farkında değiliz. Ve ben bunu seviyorum. Bir sebepten bahsetmek istediğimiz zaman hariç, ölüm olmadığını iddia ediyoruz. Bu hiçbirimize olmayacak. Bu bir tabu. Onlar hakkında konuşmuyorlar. Benim için de zor. Çok ağır. Çok … belirsiz.

Gerçekten hiçbir şey ifade etmeyen problemler hakkında

İnsanların sorunlarından dolayı endişelenmeyi bırakmasını istiyorum. Ölümün arka planına karşı, bu sorunlar, stresli durumlar önemsiz gibi görünüyor. Sadece bana güven. Hepimiz – ve ben çok yakında, ve siz (belki çok uzun yıllar) – bir kader var. Hepimiz ortadan kayboluyoruz.

Son aylarda düşünmek için çok zamanım vardı. Çoğu zaman bu düşünceler gece bana geldi ve onları sessizce analiz edebildim. Yani bu kadar.

Her zaman trifles hakkında gergin olmak istiyorum, hayatınızdan şikayet et, sadece gerçek bir problemle karşı karşıya olanları düşün. Üstesinden gelinemeyen biri. Kaçmayan şey. Her şeyi kesişen kişi. Beni hatırla Ve hayatınıza, sorunlarınızın önemsiz bir konu olduğu için teşekkür ederim. Onlar, ölümden farklı olarak, aşılabilirler. Bunu hatırla.

Evet, yaşam zorlukları can sıkıcı olabilir. Ama en azından negatifinizi diğer insanlara vermeyin. Sen yaşıyorsun – ve bu mutluluk. Dışarı çıkıp temiz hava soluyabilirsiniz. Gökyüzünün nasıl mavi olduğunu ve ağaçların ne kadar yeşil olduğunu görebilirsiniz. Yapabilirsin ama çok yakında bunu yapamayacağım. Şansın var. Gerçekten şanslı.

Ne kadar takdir etmediğimiz hakkında

Belki de bugün uyuyakalısınız ya da iyi uyumuyorsunuz, çünkü güzel çocuklarınız sizi bütün gece uyandırdı. Ya da senin kuaförün bir hata yaptı ve saçlarını sorduğun kadar kısalttı. Ya da yanlış çivi kırıldı. Ya da meme çok küçük, rahip selülit üzerinde ve mide de sarkık jöle benzer.

Tanrım, düşünmeyi bırak!

Yemin ederim ki siz bu sıranızdayken bu şeyleri tamamen unutacaksınız! Hayata bir bütün olarak bakarsan bütün bunlar saçmadır.

Vücuduma bakıyorum, gözlerimin önünde nasıl erir, ve yapabileceğim hiçbir şey yok … Tek istediğim mükemmel formlar değil, ailemle geçirdiğim bir daha doğum günü ya da Noel. Ya da başka bir gün (sadece bir gün!) Sevgili ve köpeğimizle yalnız.

Bazen insanların çok fazla iş ya da çok ağır egzersizlerden şikayetçi olduğunu duyuyorum, koç onları spor salonunda veriyor. Ha! Onları hiç yapamayacağın için minnettar ol! İş veya eğitim, sıradan, sıkıcı şeyler gibi görünüyor. Vücudunuz genellikle onları gerçekleştirmesine izin verir.

Göründüğü gibi değil, sağlıklı bir yaşam tarzı hakkında

Sağlıklı bir yaşam tarzı kurmaya çalıştım. Belki de bu benim tutkum bile olabilirdi. Ancak bütün bunlar artık önemsiz hale geldi. İdeal olmayan bir boyuta sahip olsa bile sağlığınızı ve kendi işlenebilir bedeninizi takdir edin. Ona bir bakın, onu sevin – sadece sizi başarısızlığa uğratmadığı ve harika olduğu için. Hareket ve sağlıklı gıda ile onu şımartın. Ama buna asılma.

Güçlü sağlık sadece fiziksel kabukla ilgili değildir. Manevi, duygusal ve manevi mutluluk bulmaya çalışın.

O zaman kitle iletişim araçlarının ve sosyal ağların bize empoze ettiği “ideal beden” in ne kadar önemsiz olduğunu anlayacaksınız. Vücudunuzun güzelliğinden şüphe duymanızı sağlayan herhangi bir hesabı kasetten çıkarın. Kimin hesabı olduğu önemli değil – biri dışarıdan biri veya bir arkadaş. Kendi mutluluğunuz için mücadelede acımasız olun.

Ve hiç acı çekmediğin her gün için minnettar ol. Grip, hastalıklı sırt ya da örneğin üzgün bir ayak bileği yüzünden çok iyi hissetmediğiniz günlerde bile teşekkür ederim. Evet, tatsız, ama hayatınızı tehdit etmiyor ve yakında geçecek.

Daha az şikayet, insanlar! Ve birbirimizi daha çok destekleyin.

Destek ne kadar önemli?

Ver, ver, ver. Bu kutsal bir gerçek: Birisine yardım edersen daha mutlu hissedeceksin. Bunu daha az sıklıkta yaptığım üzücü …

Hastalandığımdan beri inanılmaz derecede duyarlı, cömert ve nazik insanlarla tanıştım. Onlardan çok nazik sözler duydum. Ailenin, arkadaşların ve hatta yabancıların desteğini aldı. Bu, karşılığında verebileceğimden çok daha fazlası. Asla unutmayacağım ve bu insanlara sonuna kadar minnettar kalacağım.

Aşkın şeylerden daha önemli olduğu hakkında

Biliyorsun, çok tuhaf olurdu: para kazanmak, ölmeden önce sonuna kadar harcamaya başlamak. Şu anda, kesinlikle mağazaya gitmek ve satın almak istemiyorum, örneğin, yeni bir elbise (daha önce alışverişe çok düşkün olsa da). Elbiseler anlamlarını yitirmiş. Sonunda, kesinlikle açıkça fark edersiniz: Yeni kıyafetler ya da başka şeylere para harcamak saçma.

Elbise, makyaj, süs eşyaları yerine arkadaşınız için hoş bir şey satın alın. Onu mutlu edecek bir şey. Arkadaşlarına akşam yemeği ile davran. Kendiniz için bir şey hazırlayın. Onlara güzel bir houseplant, masaj kartı al, güzel bir mum sun. Ne olacağı önemli değil. Bu armağanın sadece arkadaşınızı bilgilendirmesi önemlidir: “Seni seviyorum ve takdir ediyorum.”

Zamanın ne kadar önemli olduğu hakkında

Diğer insanların zamanlarını takdir etmeyi öğrenin. Geç kalma eğiliminde olsanız bile, evden ayrılmaya hazırlanma alışkanlığını kazanın. Başka bir kişinin size sadece bir saat ya da yarım saat vermek için hazır olduğunu, sadece sizinle konuşmak için takdir ediyorum. Onu bekletme, telefona bakma. Bununla saygını hak ediyorsun.

Hediye bile bazen gerekli değildir

Bu sene, ailem geleneksel Noel hediyeleri yapmamaya karar verdi ve Noel ağacını bile dekore etmedi. Ne kadar üzgün olduğumu biliyorsun! Neredeyse tatilini berbat ettim! Ama her şey çok sıradışı ve sevimli olduğu ortaya çıktı. Kimse aşırı kalabalık dükkanlarda koşmak zorunda olmadığından, ailem birbirine tebrik kartı yazarak zaman harcadı.

Muhtemelen, haklıydı: Hayal et, eğer aile hala bana bir hediye vermeye karar verdiyse, onu yine de kullanamadım ve onlarla kalacaktı – tuhaf değil mi? Ve kartpostallar … Biliyorsun, benim için çok daha fazla kendiliğinden satılan hediyeler. Bu hikayenin ahlakı: Paranın para harcamanıza gerek yok, böylece tatilin anlamı vardır.

Para ve güç harcamanız gerekenler hakkında

Para harcamak istiyorsanız – bunu gösterim olarak harcayın. Ya da en azından, her şeyi maddi, gereksiz yere gereksiz saçmalıklara harcayarak, gösterimlerden vazgeçmeye zorlamayın.

Uzunca bir gecikme geçirdiğiniz bir yolculuğa çıkmak için, son olarak, sahile gitmek için bir gün geçirin. Suya dalın, parmaklarınızı kuma gömün. Yüzünüzdeki tuzlu suyu hissedin.

Kendinizi doğanın bir parçası hissedin.

Bu anı hissedin, keyfini çıkarın ve akıllı telefonunuzun kamerasını yakalamaya çalışmayın. Akıllı telefon ekranında yaşamak aptalca, mükemmel bir çerçeve arayan zaman kaybetmek saçma! Sadece bu anın tadını çıkar. Yourself! Ve onu başka biri için yakalamaya çalışmayın.

Evet, bu retorik bir soru. Her gün makyaj ve stil üzerinde geçirdiğiniz zaman – buna gerçekten değecek mi? Bunu kadınlarda hiç anlamadım.

Daha erken uyanın, şarkı söyleyen kuşları dinleyin, güneşin ilk renklerinin tadını çıkarın.

Müziği dinle. Sadece dinle! Müzik bir ilaçtır. Eski daha iyi.

Evcil hayvanını kucakla. Umutsuzca köpeğimi özleyeceğim.

Arkadaşlarınla ​​konuş. Telefonda değil. Gerçekten nasıl yapıyorlar?

İsterseniz seyahat edin. İstemiyorsanız seyahat etmeyin.

Yaşamaya çalışın, ancak çalışmak için yaşamayın.

Cidden: sadece kalbinin daha hızlı atmasını sağlayan şeyi yap ve sen de mutlu ol.

Kek ister misin? Yemek – ve hata yok!

Ne istemediğine hayır deyin.

Başkalarının senin ve hayatın hakkında ne düşüneceğini düşünmeyi bırak. Evet, haklı olarak nasıl hakkında farklı fikirler olabilirler. Ama en sıradan yaşamak, ama mutluluk dolu yaşamak isteyebilirsiniz – ve kesinlikle haklısınız!

Ailenize, onları olabildiğince sık sevdiğinizi söyleyin. Ve içtenlikle, tüm yüreğinle sev.

Eğer bir şey sizi mutsuz yaparsa, ister iş ister kişisel yaşam olsun… Sadece zorlayın ve değiştirin! Hiçbirimiz ne kadar süre ayrıldığını bilmiyoruz. Bu değerli zamanı acı çekebilmek için harcayamazsınız. Evet, biliyorum, bu sıklıkla tekrarlanır. Ama aslında gerçek!

Her durumda, bu sadece genç bir kızın tavsiyesidir. Onu takip edebilirsin ya da yapamazsın – ısrar etmem.

Herkesin dünyayı daha iyi hale getirmek için şu anda yapabileceği şey hakkında

Ve son. Mümkünse, insanlık için iyi bir şey yapın (ve ben) – kan bağışçısı olun. Bu sayede birisinin hayatını kurtaracaksınız ve aynı zamanda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Her kan teslimatı üç can kurtarabilir! Bu herkese açık olan büyük bir katkıdır.

Donör kanı (ve zaten transfüzyon sayısını kaybettim) bana bir yıl daha yaşama fırsatı verdi. Her zaman minnettar olacağım bir yıl, çünkü burada ailem, arkadaşlarım ve bir köpekle Dünya’da harcadım. Hayatımın en güzel yılıydı. Teşekkür ederim.

Ve toplantıdan önce.

Soğuk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 3 =