Sağlıklı olsa bile bir eczanede ne alınır?

Katran sabunu

Katran sabunu
Taryn Domingos / Flickr.com

Bu sabun,% 10 huş katranından oluşur. Huş katran, anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir ve ayrıca kan akışını iyileştirir ve cildin yenilenmesini destekler.

Tar sabunu sivilce ile savaşmak için kullanılır. Yüzünüzü yıkamak için çok agresif (kuru cilt) olabilir, daha sonra arka tarafta sivilce ve omuzlar mükemmel bir şekilde baş edebilir. Ayrıca, kafa katran sabunu ile yıkanır. Kepek ve saç dökülmesinden kurtulmaya yardımcı olur ve başın yağ bezlerinin salgısını azaltır – saç daha uzun süre taze kalır.

Kritik hale gelebilecek dezavantaj, keskin ve oldukça aşındırıcı bir koku.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen Peroksit
schankz / Shutterstock.com

Hidrojen peroksit (H)2Ey2, peroksit) metalik tadı olan renksiz bir sıvıdır. Çoğu zaman yaraları dezenfekte etmek için antiseptik etkiye sahip bir peroksit çözeltisi kullanılır. Ancak güçlü oksitleyici özelliklerinden dolayı günlük problemlerle, örneğin yüzeylerin temizlenmesi ve ağartılmasıyla iyi başa çıkabilir.

Bu nedenle, bir peroksit peroksit çözeltisinde, bir diş fırçası, bulaşık süngeri veya kesme tahtası dezenfekte edebilirsiniz. Eğer peroksiti suyla bire bir oranında karıştırıp bir spreye dökerseniz, tuvaleti temizleyebilir ve tüm bakterileri öldürebilirsiniz. Peroksit ayrıca duvarlarda küf ve mantar ile iyi başa çıkabilir. Su ile ikiye bir oranında karıştırın ve sorun yüzeyine püskürtün.

H’yi kullan2Ey2 ve bir deodorant olarak. Eğer aşırı terlerseniz, peroksitle silin. Terleme gitmeyecek, ama uzun süre hoş olmayan kokulardan kurtulacaksın.

Uçucu Yağlar

Uçucu Yağlar
Kate Ware / Flickr.com

Uçucu yağ, çiçeklerden, tohumlardan, köklerden, yapraklardan, meyvelerden, ahşabın veya bitkilerden elde edilen reçineden salınan hoş kokulu uçucu bir maddedir. Her biri eşsiz farmakolojik özelliklere sahiptir: adaçayı soğuk algınlığı savaşmaya yardım Melissa mercanköşk deri, greyfurt temizler ve bağışıklık sistemini güçlendirir, uykusuzluk ve depresyon kazanır.

Esansiyel yağlar nasıl kullanılır, biz zaten söyledim: banyo, masaj, inhalasyon, kompres ve benzeri. “Temel Yağları Kullanmanın 7 Yolu” başlıklı makaleyi okuyun.

Dulavratotu yağı

Dulavratotu yağı
rezkrr / Depositphotos Resimler

dulavratotu kökü bitkisel yağ ısrar, o zaman, A, B, C ve E aynı dulavratotu inülin, mikro ve makro-, stearik ve palmitik yağ asitleri, flavonoidler ve tanen ihtiva vitamin açısından zengin bir çok faydalı ürünü, elde.

Çoğu zaman, dulavratotu yağı saç bakımında kullanılır. Büyümelerini arttırır, saç köklerini güçlendirir, saç derisini nemlendirir ve besler, kepek ve saç dökülmesini önler. Buna ek olarak, kirpik ve kaşların bakımı için kullanılır: dulavratotu yağı yenilenmelerini teşvik eder.

Web üzerinde dulavratotu yağına dayalı saçlar için maskeler için birçok tarif bulacaksınız. Örneğin, kuru sebore ile mücadele etmek için üç çorba kaşığı bal, yarım fincan dulavratotu yağı ve iki yumurta sarısı karıştırın. Karışımı uygulayın, plastik bir kapağa koyun ve başını bir havluyla sarın ve iki saat sonra saçınızı yıkayın.

Dulavratotu kullanmadan önce, diğer doğal ürünler gibi, alerjiniz olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmak için dirsek vidasına bir damla yağ uygulayın. Kaşıntı veya cilt temizlenmiş ise, ilaç kullanılamaz.

Badyaga

Badyaga
Heikki Rauhala / Flickr.com

Badyaga – Toz yeşilimsi ya da aile spongillidae kurutulmuş tatlı su yosunu süngerimsi formunda elde edilir gri-yeşil renk,. Bu tıpta ve kozmetolojide kullanılan eski bir tıbbi üründür.

Badyaga’nın lokal tahriş edici etkisi vardır – kan akışını arttırır, yenilenmeyi destekler. Bu çürükler ve çürükler sayesinde kelimenin tam anlamıyla günlerce iyileşir. Badyag ve radikülit, romatizmal ve nevraljik ağrı ile atayın. Ancak çoğu kez sivilce, siyah lekeler ve pigment lekeleri ile mücadelede bir kozmetik olarak kullanılır.

Bir kötülüğe sahip bir maskenin en basit ve en yaygın tarifi, bir tonoz artı hidrojen peroksittir. Ayrıca beyaz kil içeren bir maske de yapabilirsiniz. Gibi – bu videoda anlattı.

Badyagi kullanımına karşı kontraendikasyon, cildin aşırı duyarlılığı ve aynı zamanda maskenin uygulanacağı yerlerde cildin bütünlüğünün ihlalidir. Genellikle badyag kullanmanız önerilmez.

Kozmetik kil

Kozmetik kil
belchonock / Depositphotos

Cildinizi iyileştirmek için SPA’yı ziyaret etmek gerekli değildir. Bazen kozmetik kilden bir ev maskesi yapmak için yeterlidir. Eczanelerde bu ürünün büyük bir çeşidi olan kil, renk, bileşim ve özelliklerinden ayrılır.

Beyaz, cildin elastikiyetini artırır, yüzü iyi temizler. Mavi kil, gümüş iyonları ile zenginleştirilmiştir, güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir, akne ve diğer dermatolojik sorunlara karşı savaşmaya yardımcı olur. Kırmızı kan dolaşımında yararlı bir etkiye sahiptir, cilt tonunu ve esnekliğini artırır, gri – iyi nemlendirir, yaşlı kadınlara tavsiye edilir.

Ayrıca, belirli bir kil seçerken, cilt tipi dikkate alınmalıdır. Bu, kozmetik maskelerin kilden kullanılma sıklığına ve önerilen sıklığına bağlıdır. Kuru cilt sahipleri, bu tür prosedürler haftada bir defadan fazla yapılmamalıdır.

otlar

otlar
denio109 / Depositphotos.com

Oregano, St. John’s wort, limon balsamı, civanperçemi, menekşe – bu ve diğer formlarda kurutulmuş formda hemen hemen her eczaneden satın alınabilir. Ana şey farmakolojik özelliklerini bilmek ve bitkisel preparatlar için – demleme çaydan sıkıştırmaya kadar pek çok uygulama var.

İşte bir çok popüler bitkinin terapötik amacı.

Bitki özellikleri
alıç Yatıştırır, uyku normalleştirir; Kalp hastalıkları ve romatizma için kullanılır
kediotu Stresi azaltır, artan uyarılabilirliği azaltır; Migren, anjin, hipertansif hastalık, mide krampları ile yardımcı olur
mercanköşk Merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi vardır, bronşiyal ve ter bezlerinin salgılanmasını artırır.
jinseng Bedeni fiziksel ve zihinsel yorgunluk ile tonlar, verimliliği artırır; kan basıncını normalleştirir
Aziz John’un Wort Dokuların rejenerasyonunu hızlandırır; kulak burun boğaz hastalıkları için kullanılır
Söğüt-ot Anti-inflamatuar ve analjezik; Uykusuzluk ve baş ağrısı için kullanılır
lavanta Antiseptik özelliklere sahiptir, ancak öncelikle kokuyu iyileştirmek için kullanılır.
melisa Antikonvülsan ve analjezik; Kalp hastalığı için kullanılır
karahindiba Terapötik bir amaçla, karahindiba kökleri sindirim sistemi, karaciğer, böbrek ve bağırsak hastalıklarında kullanılır.
pelin Yatıştırıcı ve antikonvülsan; uyku geliştirir, iştah artırır, gastrointestinal fonksiyonu iyileştirir
papatya Antimikrobiyal, antienflamatuar ve antispazmodik etkiye sahiptir.
kırlangıçotu Choleretic, analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir; cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır
adaçayı Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir; Anjina ve stomatit tedavisinde gastrointestinal hastalıklarda kullanılır.

klorheksidin

klorheksidin
John Loo / Flickr.com

Birçoğunun çantasında cilt antiseptik var. Taşımadaki tırabzanlara tutunur, mağazadaki parayı sayın, insanlara merhaba deyin ve ellerinizi yıkamak çoğu kez mümkün değildir. Cep temizleyicinin bir sprey veya jel biçiminde geldiği yer burasıdır. Kötü haber, gerçekten etkili araçların oldukça pahalı olması. İyi – ucuz bir alternatif var. Onun adı klorheksidin.

Klorheksidin biglukonat çeşitli formlarda mevcuttur: çözeltiler, jeller, fitiller, tabletler, aerosoller. En ucuz, kullanışlı ve güvenli, klorheksidin konsantrasyonu 0.05, 0.1, 0.2, 0.5 veya% 1 olan sulu bir çözeltidir. Bu tür çözümler insanlara zararsızdır, kokusu yoktur ve belirgin bir tada sahiptir ve en önemlisi, nadiren alerjiye neden olur.

Bu ilaç, sadece bir deri antiseptik ve dezenfektan olarak değil, aynı zamanda başka işlevlere de sahiptir. Örneğin, sulu bir klorheksidin çözeltisi, termal suyu veya deri losyonunu değiştirebilir. Ayrıca, özellikle soğuk mevsimde, bakterilerle savaşmak gerektiğinde, bir apartmanda ıslak temizlik için kullanılır.

mumya

mumya
Pranav Bhasin / Flickr.com

Resmi ve halk tıbbında yaygın olarak kullanılan organo-mineral bir üründür. Kimyasal bileşenin aksine, bu maddenin oluşum süreci henüz doğru bir şekilde incelenmemiştir. Mumya, kalsiyum, fosfor, esansiyel yağlar, amino asitler, vitamin P ve B vitaminleri içerir – toplamda 50’den fazla yararlı bileşen.

Bir sonraki videoda annenin yararları hakkında daha fazla bilgi verilmektedir.

Eczanelerde mumyalar tablet, tentür, krem ​​şeklinde satılmaktadır.

Kuru şampuan

Kuru şampuan
Mila Supinskaya / Shutterstock.com

Yıkamak için zaman ya da fırsat olmadığında, kirli kafanızı hızlı bir şekilde getirebileceğiniz bir tozdur. Ancak kuru şampuanın diğer kullanışlı özellikleri vardır.

Bu sayede saç hacmini verebilir, bir başlangıç ​​yapabilir, saç tokalarını düzeltebilir veya aşırı büyümüş köklerini (sarışınsanız) gizleyebilirsiniz. Ayrıca kuru peruklar perukla temizlenir.

Kuru şampuanın avantajı, her türlü kadın ve erkeğe uygun olmasıdır. Reçete ev kuru şampuanlar yanı sıra daha sık sık başınızı yıkamak için öneriler, burada bulabilirsiniz.

Ve eczane için kendinizi ve hanehalkı fonlarını korumak için araçlardan ne alırsınız? Lifhaki’nizi yorumlarınıza yazın.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 6 =