Soğuk duş neden faydalıdır?

Fast Company portalının yazarı Chris Gayomeli, bir deney yaptı.

07:30. Soğuk sabah. Sıkışık bir banyoda duruyorum, bir havluya sarılıyorum ve kararlılıkla düşünceme bakıyorum. Duş her zaman olduğu gibi, açık. Ancak bir ayrıntı tüm olağan düzeni değiştirir: banyoya yumuşak su akışı nazik akmaz. Bu sabah amacım soğuk bir duşun altına atlamak. Ve bir nokta.

Ama suya parmak uçlarımla dokunduğumda, avucumdaki bir kar tanesi gibi, kararlılığın hayaleti eriyor. Musluğun sapını sıcak suyla tutup son korkak gibi durdurun. Banyoda ayna terler. Bu güzel, kahretsin!

Benim başarısız deneyi kökenleri kaza anına takip zengin insanlar için kriyoterapi hakkında söylendi New York dergisinde bir makale, fark edilebilir: Soğuk azot işini yapar iken odasında üç dakika harcamak ve aşırı düşük sıcaklıkların rehabilitasyonuna yardımcı olsun! kalori yakmak gerekir Tedavi, bağışıklık sistemi bir destek vermek ve koşucunun öfori gibi ruh geliştirmek endorfin akışını başlatmak. Mevsimsel dalak için mükemmel bir ilaç.

Ama milyoner olmadığım halde Central Park manzaralı bir dairede yaşamıyorken, aynı faydalı etkiyi toplamak için daha ekonomik yollar aramaya karar verdim. İnternet beni canlandırıcı soğuk bir duşun harika ve sert dünyasına getirdi.

Sağlık, dayanabileceginiz soguk sudan artar.

Catherine Hepburn tüm hayatını soğuk algınlığı hakkında vaaz ederek geçirdi. Kışın buzlu suya batırılan cesur dalgıç-hançerler de, yenilenmiş ve taze hissetmek için adrenalin ile yüklü olduklarını iddia ediyorlar. (Doktorlar kış yüzünün kalp rahatsızlığı olan insanlar için tehlikeli olduğunu uyarsa da.) Ortodoks Hıristiyanlar ruhunu temizlemek için buzlu suda vaftiz banyosu ile tanınırlar.

buz banyo yapmak Kobe Bryant ve LeBron James gibi mesleki sporcular, tahriş rahatlatmak ve egzersiz yaptıktan sonra ağrıyan kasları yatıştırmaya. (Ve hatta sosyal ağlarda deneyler bırakmaya tereddüt etmeyin.) Ned Brophy-Williams, sporda katılan Avustralyalı bilim adamı, soğuk su tedavisi üzerinde çeşitli çalışmalar yazarı, aynı zamanda azaltır soğuk suda daldırma, derin periferik damarlarda kan akışını” yönlendirmeleri açıkladı iltihaplanma, venöz çıkışı (kalbe geri dönen kan miktarı) artırır ve geliştirir.

Aslında, geliştirilmiş venöz çıkış eğitimi sırasında üretilen metabolik ürünler ve atıklar, hızla vücuttan çekilecek ve besin yorgun kasları güçlendirmek anlamına gelir. Başka bir deyişle, temizlenmiş olacaksınız. Bu durumda ideal bir buz banyosu olmasına rağmen. Soguk bir duşun altinda, sicaklikla degistirilebilen sekiz dakika, hiçbir şeyden daha iyidir. Fazla kalori korumak ve midesi ve bel hattı üzerinde yatıyordu yağların – hatta klinik deneyler soğuk su vücudun üst yarısında yatırılır ve lipidleri yakmaya yardımcı olur yararlı kahverengi yağ hücrelerinin oluşumunu uyarır doğruladı vardır.

Ben mekik ve atlama yüzlerce ile başlayabilir beri Ancak, ben soğuk su benim verimliliği yardımcı ya da en azından neşelendirmek düşünülmektedir. 2007 yılında, bir moleküler biyolog Nikolay Shevchuk soğuk duş depresyon semptomlarını tedavi ve düzenli kullanım ile ve tamamen farmakolojik antidepresanlara daha iyi sonuç göstermektedir ki göstermiştir bir çalışma yayınladı. “Soğuk suda bekletme uyandıran bir etkisi açıklayan mekanizmanın mezolimbik enerji metabolizması ve neyrogastralnom şekillerde dopamin uyarılmasında uzanabilir – Shevchuk pod yayını Neuroscience söyledi. “Dopamin yolakları duygularımızı kontrol eder, birçok çalışma beynin ve depresyonun bu bölümleri arasındaki bağlantıyı kanıtlamıştır.”

Bilimsel olmayan bir dil konuşan soğuk su, ruh halinden sorumlu beyin bölgelerini, mutluluk hormonlarını doldurur.

Bağımsız çalışmalar göstermiştir ki, “mendiller”, “gerginlik ve yorgunluk hissini önemli ölçüde azaltır, ruh halini ve hafızayı artırır.”

Bilim insanı tarafından kullanılan metodolojiyle ilgileniyordum. Çalışmasında – ve Shevchuk örneklemin istatistiksel olarak küçük olduğunu itiraf ediyor – katılımcılar sıcak bir duşla başladı. (İşte benim hatam: aynı şeyi yapmaya değerdi.) Beş dakika içinde, su sıcaklığı 20 ° C’ye ulaşana kadar yavaş yavaş azaldı. Bu sıcaklık cilt ile temas ettiğinde çok düşük görünür. Katılımcılar iki ya da üç dakika soğuk duş altındaydı. Yaz mevsiminde Kaliforniya’daki Orange County ya da Baltık Denizi yakınlarında Pasifik Okyanusu’nda ilkbaharda yüzmek gibi. 16 ° C’nin altındaki sıcaklığın hipotermiye neden olduğuna dikkat edilmelidir!

Yeni bilgi birikimiyle, soğuk suya ikinci bir şans vermeye karar verdim. Bir dahaki sefere musluğu normalden daha az sıcak suyla açtı ve duşun altına atladı. Birkaç dakika boyunca vücut yeniden doğmaya başlayana kadar sıcaklığı yavaşça düşürdü. Nefes alması hızlandı. Kalbi daha da sertleşti. Sıcak tutmak için dans etmeye başladım. Fakat nefesimi yoğunlaştırdığımda ve yavaşladığımda, soğuk suyu tolere etmek daha kolaydı. Isıtılmadan havuzda yüzmeye alışmak gibiydi: Bu yapılabilir ve korkutucu değil.

Kendimi sildiğimde hemen harekete hazır hissettim. Kalbim hala daha hızlı atıyordu ve o sabah artık kahvetan alamadığım bir heyecan hissettim. Heyecan doluydu, ancak pencerede New York kışları vardı. Meslektaşlarıma bile gülümsedim!

İstenen etkiyi geçerli olarak aldım mı? Tabii ki. Ama deneylerin sonuçlarının teyidinde söyleyebileceğim en iyisi: Soğuk bir duş aldım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

22 + = 29