Suçluluğu Yenmek İçin 5 Etkili Yol

Sağlıklı ve sağlıksız şaraplar

Suçluluk ve suçluluk hakkında düşündüğümüzde, ortaya çıkan ilk şey suçlunun imajıdır. Ve bu mantıklı, çünkü temel yasaları ve ahlaki standartları ihlal eden bir kişi bir kahraman olarak görülmemeli ve genel olarak iyi hissetmemelidir. Aksi takdirde, toplum var olmayı bırakacaktır.

İnsanların özgürce ve mutlu bir şekilde birbirlerini öldürdüğü bir durumda, insanlık uzun sürmez.

Ayrıca, şarap kendi değerlerimize uymamıza yardımcı olur. Onlara karşı bir şey yaptığımızda, kendimizi iyi hissetmiyoruz. Ve bu iyi: kendi ideallerimize ihanet etme ve değer verdiğimiz ve saygı duyduğumuz insanları kızdırmak için daha az şansımız var.

Ancak, suçluluk duygusu da en önemsiz nedenlerden ortaya çıkabilir ve korkutucu oranlar kazanabilir. Örneğin, bir kişinin yediği bir parça kek yüzünden nefret ettiği durumlarda; kendini ışığın değerine kızar, çünkü doktora kayıttan unutmuş; Kendisinin son egoist olduğunu düşünüyor, çünkü ailesi, arkadaşları veya partneri için yeterince şey yapmadığı iddia ediliyor. Zaten net bir problem var.

Neden aşırı şarap var

Sebepler kütle olabilir, ama hepsinin, bir kural olarak, psikolojik karakterleri vardır. İşte sadece birkaç örnek:

1. Hipertrofik şarap, klinik depresyonun bir belirtisi olabilir.

2. Suçluluk duygusu, çocukluk çağı travması veya travma sonrası stres bozukluğu ile ilişkili olabilir. Travmatik şarap “Hayatta kalanlar suçluluk” arasında değişen farklı şekiller alır (fiziksel, zihinsel veya ruhsal sorunları olan akrabaları ya da sevdikleriniz var kişilerde ortaya çıkabilir) “daha iyi” pay için kendini şarj etmek (felaket kurtulmuş olanlar oluşur).

suçluluk: aşırı şarap

3. Şarap, genellikle toksik ebeveynlerin etkisi altında oluşan düşük benlik saygısının bir sonucu olabilir.

Sebep ne olursa olsun, sağlıksız bir suçluluk duygusu savaşabilir ve mücadele edilmelidir.

Suçluluk duygularının üstesinden nasıl gelinir

İlk bakışta, bu yöntemler basit görünebilir, ancak çalışmaya başlamak için zaman ve çaba sarf edecektir. Sonuçta, aslında alışkanlık biçimini değiştirmelisiniz. Yani sabırlı ol. Ve bir şey işe yaramıyorsa kendinize karar vermeyin.

1. Masumiyet kanıtlarına bakın

Suçlu hissediyorsanız, sevdikleriniz, haneniz ve başkaları için yeterince şey yapmadığınız için düzenli olarak yaptığınız şeyleri not edin.

Hatta sabahları bir fincan kahve veya birkaç çeşit kelime gibi küçük eylemler bile olabilir. Her halükarda, enerjinizi onlara harcıyorsunuz.

Bu listeyi her zaman yanınızda taşıyın ve yeni bir suçluluk duygusu hissettiğinizde onunla iletişime geçin. Tabii ki, zamanla tamamlanabilir.

2. Suçluluğun kaynağıyla konuşun

İhmal ettiğinizi düşündüğünüz insanlara, hislerini sor. Tüm olası iddiaları – sadece aklınızın meyvesi olabilir.

Aksi halde eleştirel düşünmeyi dahil edin. Üçüncü taraf gözlemcinin durumu nasıl değerlendireceğini düşünün. Akrabalarınız için gerçekten yeterince şey yapmadığınızı düşünüyor mu, yoksa akrabalarınızın sizden çok fazla talep ettiğine karar verdiniz mi?

suçluluk: suçluluk kaynağı

İlk durumda, bir uzlaşma çözümü için birlikte aramak zorunda kalacaksınız, ikincisinde – suçlamaların asılsız olduğu fikrine alışmaya başlayacaksınız.

3. Kendinizi ve yaptığınız her şeyi takdir edin

Günün sonunda, başarılarınızın en az üçünü kaydetmek için kuralı kullanın: örneğin, başkaları için yaptığınız veya kendi hedefinize ulaşmak için yaptığınız şey. Her hafta sonunda bu listeleri okuyun.

Düşük benlik saygısı, mükemmeliyetçilik ve suçluluk, yapmadığınız ya da yanlış yaptığınız şeylere odaklanmanızı sağlar. Başarılara konsantre olursanız, bu bağımlılığı ortadan kaldırırsınız.

4. Siyah beyaz düşünce ile savaşın

“Hepsi ya da hiçbir şey” ruhu içindeki düşünceler de zararlı mükemmeliyetçiliğin entrikalarıdır. Onlar neler gösterdiler? En azından bu durumda, kendinizi ya dünyanın / ebeveynin / çocuğun ya da en kötüsünün en iyi ortağı olarak görüyorsunuz. Üçüncü verilmez. Ancak, siyah-beyaz arasındaki yaşamda, hâlâ aşırı bir suçluluk duygusu olan insanların basitçe göz ardı ettiği bir gri tonları kitlesi var.

Amacınız onları fark etmeyi ve anlamayı öğrenmek. Evet, belki de davranışınız kusursuz değil, ama korkunç değil.

5. Gizli duyguları arayın

Çoğu zaman kusurlar diğer hisleri maskeliyor: öfke, korku, kırgınlık. Bu durum, ya mağdurun rolünü harekete geçiren ya da en yaygın narsis olan bir eş ile ilişki içinde ortaya çıkabilir. Onunla birlikte geçirdiği herhangi bir dakikanın onun için değil, vahşi bir bencillik saldırısı olduğuna ikna edebilir. Sonuç olarak, kendinizi suçlu hissediyorsunuz, reddediyorsunuz ya da ilişkilerinizi bozmaktan korkuyorsunuz, çünkü kalbinizin derinliklerinde öfkeli, kırgın ya da korkuyorsunuz.

Ne yapmalıyım? Öncelikle, kendinize bakın ve gizli duygular arayın. Bu durumda psikoterapi hakkında düşünmek mantıklıdır. İkincisi, ilişkilerde bir kopma tehdidi olsa bile, kendi yaşamlarını koruma haklarını savunmaya devam et. Bir mahkum gibi hissettiğiniz birliğin keyfi hala tartışmalıdır.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 4 = 4