Yerli kedilere nasıl iyi bakılır?

Kediyi düzenli olarak veterinere mi götürmeliyim?

Bir kedinin nasıl olduğu önemli değil – onu arkadaşlardan al, bir kreşten geldin ya da sokakta buldun. İlk şey hayvanı veterinere göstermek. Köpek kulübesinin sahibi, her şeyin kedi ile aynı hizada olmasını sağlasa bile, bunu kişisel olarak doğrulamak daha iyidir. Sizinle tanışmadan önce zor bir hayatı olan sokaktaki hayvan hakkında ne söyleyeceksiniz?

Yılda bir kez, aşılanmış bir kedi yapmalısınız.

Evet, evcil hayvanınız çok yerli ve hiçbir yere gitmiyor. Ancak virüslerin ne kadar sinsi olduğunu hayal bile edemezsiniz.

Üreme için bir hayvan almadıysanız, onu alçaltın. Bundan sonra, evcil hayvanınız kesinlikle kaygısız bir hayata başlayacaktır.

Cinsel avlamayı baskılayan damlalar ve haplar, genitoüriner sistemin iltihaplanmasına neden olur. En kötü durumda – onkolojik hastalıklar. Onları bir hayvana vermek tavsiye edilmez.

Bir kedi için bakım nasıl yapılır: Veteriner ziyareti

Kedileri ne beslemeli? Ne verilemez?

Kıç tarafına skimp yapmayın. Bir tane patates yemez misin? Ekonomi sınıfının beslenmesi için yaklaşık aynı besin değeri. Gıda ücreti, kilogram başına 400 ruble olursa, tam teşekküllü bir diyet hakkında konuşabilirsiniz. Teddy Food ile çalışan barınaklarda çalışanlar, bu yem kategorisini seçerler, böylece hayvanların gastrointestinal sistem ile ilgili sorunlarına karşı büyük miktarlarda harcama yapmazlar.

Kediler, aynı yemeği tüm hayatlarında çatlamaktan yorulmuyorlar. Doğada, aynı fareleri ve kuşları yerler ve bu durumdan memnun kalırlar. Kedinin menüsünü çeşitlendirmek istiyorsanız, kuru olanla aynı markanın nemli bir yemini ekleyin.

Kategorik olarak doğal ve kuru gıdaların yanı sıra farklı markaların kuru yemlerini karıştırmak mümkün değildir. Kedileri insan yemi ile beslemek de önerilmez.

Yetişkin kediler, sütte bulunan laktozu sindirmez, bu yüzden onları bir hayvana tedavi etmek işe yaramaz. Balıktan da pes etmelisin – ondan daha çok zarar ver.

Temiz filtrelenmiş su hakkında unutma. Her zaman bir kasede olmalı.

Bir kedi için nasıl bakım yapılır: Gıda

Kediyi yıkamalı mıyım? Parazitlerden nasıl kurtulur?

Bir kedi banyo yapmaya karar verirseniz, önce şu soruları yanıtlayın:

  • Kirlendi mi?
  • Sergiye katılıyor mu?
  • Yaşlı mı hasta mı yoksa kendini yalayamaz mı?

Her bir öğe için olumsuz cevap verdiyseniz, bu fikri bırakın. Bir kedi için ve senin için daha iyi olacak.

Kulaklar içlerine yerleşirse kulaklar temizlenebilir ve ihtiyaç duyulabilir. Diğer durumlarda, bunlara dokunulmamalıdır. Üzerinde tartar varsa dişler temizlenmelidir. Bu sadece bir veteriner kliniğinde yapılabilir.

Kedi evcil olsa bile, pire görüntüsünden bağışık değildir. Eğer ortaya çıkmışlarsa, kaşıntılara anti-blok damla koymak ve hayvanı antelmintik bir preparasyonla tedavi etmek gerekir. Aşılamadan iki hafta önce her yıl sağlıklı bir kedi ihtiyacı olan bir solucan tableti verin.

Hayvan sokakta yürürse, böceklerden bir yaka zorunludur. Ama her zaman yardımcı olmaz. Bir yürüyüş ile kedi bir kene ile dönebilir, o zaman parazit kaldırmak için kliniğe gitmek zorunda kalacaksınız.

bir kedi için nasıl bakım yapılır: hijyen

Bir apartman dairesinde bir kedi tutarken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Temiz tuvalet ve temiz kaseler – bu bir aksiyomdur.
  • Bir kedinin koltuğu vakumlanabilir ve bazen pıhtılaşabilir ve böylece pire ve diğer parazitler başlamaz.
  • Pencerelerdeki kafesler veya ızgaralar gereklidir. Kediler uçmayı bilmiyorlar, sadece düşüyorlar.
  • Evi terk ederken plastik pencereyi havalandırma modunda bırakmayın. Hayvan içine sıkışabilir.
  • Zehirli bitkileri evden çıkardığınızdan emin olun. Bir kedi onlara ulaşabilir, yiyebilir ve zehirleyebilir.

Bir kedi için nasıl bakım yapılır: temel kurallar

İllüstrasyonların yazarı Alyona Vedernikova’dır.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

39 − = 30