Bir şekilde unuttuğumuz ilk güvenlik kuralları

Evde güvenlik kuralları

Evde güvenlik kuralları

Kapıyı açarlarsa, açmak için acele etmeyin. Özellikle misafirler için beklemezseniz. Kapının arkasında duran yabancının hiç tehlikeli olmadığını görse bile kilitleri açmak için acele etmeyin.

Örneğin, kapıda insanlar zeki insanları ararlar. Su doğrulama servisi, su hizmetleri veya diğer güvenilir organizasyon personeli tarafından temsil edilmektedir. İtiraf ediyorlar: dolandırıcılar aynı değil.

Su kalitesini test etmek için tasarlanan çeşitli cihazları gösterirler. Suyun kalitesiz olduğunu söylerler, terimlere serpilirler. Onlar şimdi bu suyu özel bir filtreyle temizleyeceklerini garanti ediyorlar (yeni bir gelişme!) Ve herkese bir şans ver.

“Saflaştırılmış” bir su örneğinden sonra, apartmanın kiracıları yerde bilinçsizce yatar ve dolandırıcılar para ve değerli eşyaları toplarlar. En iyisi, sadece bir soygun olacak. En kötüsü, suya eklenen madde çok güçlü ya da dozun yüksek olduğunu ve herkesin uyanmayacağını kanıtlayacaktır.

Başka hikayeler var. Örneğin, insanlar açılmayı talep ediyorlar: “Aşağıdan komşuyuz, bizi döküyorsun!” Ve sonra daireye gir.

1. Açmadan önce gözetleme deliğinde olanı düşünün

Gözetleme deliği kapalı ya da kasıtlı olarak kapalıysa – kapalı kapıdan dolayı konuşmaktan çekinmeyin, gözetleme deliğinin serbest kalmasını sağlayın. Kapının altında kimin durduğunu anlamıyorken, onu açmamalısınız. Ve sonra, konuğu yapan da gerekli değil.

2. Polis bir kimlik kartı göstermelidir

Bir kişi bir polis memuru gibi görünüyorsa, kartı göstermesini isteyin, böylece kapı gözetleme deliğinde inceleyebilirsiniz. Sertifikayı incelediyseniz bile, polisin arama konusunda bir mahkeme kararına sahip olmaması ve dairenin bir suç işlediğine dair herhangi bir mesaj bulunmaması durumunda onu açmak zorunda değilsiniz. Başka herhangi bir kuruluşun temsilcileri de bir emir veya davetiniz olmadan sizi giremezler.

3. Eğer izin verirseniz gözlerini ara sıra bir misafirten alma

Çok sayıda apartman dolandırıcılığı çekicilikte çalışır. Ve biri metresi önemserken, diğeri daire inceliyor ve görülebilen her şeyi alıyor.

Rasgele insanları daireye sokmayın. Ve eğer büyüye yenildiysen ve gelenler geldiyse – gözlerini onlardan almazsan, bir bardak su getirmek ya da sayaç okumasını görmek için ayrılmayın.

Kilit açma kilitlerinin buna değmeyeceği en ufak bir kuşku bile var mı? Bir yabancıyla uzun sohbetler yapmayın: onlara meşgul olduğunuzu söyleyin ve kapıdan uzaklaşın. Davetsiz bir misafir sizi rahatsız etmeye devam ederse, kurtarma servisini arayın (112).

Sokakta güvenlik kuralları

Sokakta güvenlik kuralları

sokakta Karanlıkta kadarıyla yalnız yürümeyi değil mümkün olduğunca, hiçbir insan var kötü aydınlatılmış alanlarda geçmediği için, özellikle yüksek sesle müzik dinlemek için değil, kulaklık gitmek için dikkatli olmak gerekir. Yeni bir akıllı telefon göstermek için ve cüzdanınızda ne kadar para göstermek – akşam veya gece dışarı çıkarak kızlar pahalı takı ve açıklayıcı kıyafetler ve erkek giymez.

Basit görünüyor, değil mi? Ve yine de hepimiz karanlık sokaklarda dikkatsizce yürümeye devam ediyoruz.

1. Güçlü bir erkeğin tehdit edilmediğini düşünmeyin.

Öyle değil. Büyük bir bedeni olan bir adam bile, özellikle de suçlu veya sarhoş bir adamsa, saldırıya geçebilir. Dikkatinizi kaybedemezsiniz. Bir şok edici veya başka bir kendini savunma aracı taşıyın, kulaklık takmayın, etrafta neler olduğunu izleyin.

Sorularınızla uğraşırsanız, kendinize güvenin ve sakince davranın, hakaret etmeyin ve muhabiri provoke etmeyin. En iyi dövüşün gerçekleşmeyen şey olduğunu unutmayın.

Kaçmak için utanmayın: hiç kimse kahramanlığınızı takdir etmeyecektir, ancak ciddi olarak acı çekebilirsiniz.

2. Karanlık olduğu anda – özellikle dikkatli olun

Sonbahar ve kış sonlarında, akşam saatlerinde yedi veya sekiz saatlerde bile elverişsiz bölgelerde yürümek tehlikelidir. Eve döndüğünüzde, zaten karanlık olduğunda, çok dikkatli olun.

Yolun ışıklı kısımlarını seçin, karanlık sokaklardan geçmeyin.

Birinin seni takip ettiğine dikkat et? Saldırıyabileceğiniz en ufak bir şüphe bile var mıydı? Evde seni bekleyen kişiyi veya sadece bir akrabayı ya da arkadaşını arayın. Sakin ve kendinden emin bir sesle konuşun, sanki hiç bir şey sizi rahatsız ediyorsa: “Sadece parka gidiyorum, yakında eve döneceğim. Benimle buluşmaya gidebilirsin, dükkana gideceğiz. ” Bu yöntem her zaman işe yaramaz, ancak genellikle saldırganın korkutmasına yardımcı olur.

3. Kısa bir yol biliyorsanız bile, kalabalık ve aydınlık bir yer seçin.

Bir çorak arazide veya karanlık sokaklarda sürekli bir yol keserseniz, her şeyin yolunda olduğu ve tehdit edilmediğini görebilirsiniz. Evet – şimdilik. Bilinen bir rotanın güvenli bir yol anlamına gelmediğini anlamak önemlidir. Issız yerlerde, sarhoş bir şirket veya soyguncuyla karşılaşma riski daha yüksektir.

Böyle bir toplantının şansını en aza indirmek daha iyidir – daha uzun olsa bile daha güvenli bir rota seçin. Böyle bir ihtimal yoksa, en azından eve yalnız dönmek tavsiye edilir. Yine de, bir çarpışmanın ölümcül olabileceği bir durum hakkında.

4. Gereksiz Kahraman Yapmayın

Birkaç hile öğrendikten ya da bir kutuya bir gaz teneke kutu yerleştirdikten sonra, bir kişi şimdi tam olarak güvenli olduğunu düşünüyor. Bu kaygısız hale gelir ve bazı durumlarda, bu yapılmaması gerektiğinde, hatta kahraman olmaya çalışır.

Unutmayın: Eğer sadece el çantası götürmeyi amaçlayan saldırgan başarısız, ama kendine güvenen bir red ile karşılaşırsa, sinirlenebilir. Ve basit bir soygun yerine, kurbanı dövün.

Tehlikeli insanlarla temasa geçmeden kaçmak için bir fırsat varsa, o zaman bunu yapmak daha iyidir.

5. Arabadan çıkan şeyleri izleyin

Parkın güvenli bir yer olduğunu mu düşünüyorsun? Öyle değil. Saldırganlar arabadan bir sürücüye saldırabilir. Başka bir seçenek açık kapıya gitmek, çantayı almak ve kaçmak.

Bundan kaçınmak için arabadan kaçmayın. İlk olarak, yakınınızda şüpheli kimsenin bulunmadığından emin olun; örneğin, bir ayağından diğerine geçerken ya da yavaşça arabaya gelen, yönünüze bakan bir adam. Torba, çanta, evrak ve çantalar giyin, böylece kolayca ele geçirilemezler ya da yanlarında götürülemezler. Bagajdan bir şeyler çıkaracaksanız kapıları açık bırakmayın, tersi de doğrudur.

6. Bir ilaç satın aldıktan sonra, onu kullanarak pratik yapın ve hazır bulundurun.

Tipik bir hikaye: Bir kız, nasıl çalıştığını anlamaya çalışmaksızın bir gaz bidonu satın alır ve çantanın alt kısmına koyar. Ona öyle geliyor ki, gerekirse kolayca alacaktır ve kullanacaktır. Ama her şeyi saldıran başka senaryoya göre gittiğinde: o sadece bir kutu almak için zamanı yoktur ve başarılı olursa, korku içinde yanlış ve yanlışlıkla yüzünü sıçramasına yakalayabilir.

Anlamak önemlidir: Teneke kutunun alt kısmındayken sizi koruyamaz.

Akşam eve dönmek, cebine koy. Tehlikeyi hissedin – elinize alın. Ve saldırganlara direnebilmek için ön alıştırma yapmak.

Genel olarak bir gaz tenekesi veya başka bir savunma aracı almamak, onları kullanmayı öğrenmek ve öğrenmemek için daha iyidir.

Bir güvenlik aracı seçerken bilmek önemli olan:

 • Gaz kartuşu dış mekân koruması için uygundur (dış mekanda veya büyük bir odada). Dağınık, 1-2 metrelik mesafede ve kaçtı. Ayrıca bir çekim kartuşu ile bir şok ile birlikte geliyor. Uzaktan ateş ettiler ve kaçtılar.
 • İç mekanda veya etrafınızdaki insanları bağlayabileceğiniz bir kalabalığın içinde bir balon kullanırsanız, zarar sadece kime karşı olduğunuzla ilgili değildir. Bir asansörde, dar bir koridorda veya bir inişte, bir gaz kutusunu kullanmanıza gerek yoktur ve gaz sizin üzerinizde hareket edecektir.
 • Kapalı bir alanda veya bir kalabalığın içinde bir elektrik çarpması kullanmak daha iyidir. Taburcu ettiler ve kaçtılar.

Koruyucu ekipmanı satın aldıktan sonra, talimatları dikkatlice okuyun ve pratik yapın. Sadece canlılar üzerindeki şoku kontrol etmeyin.

Bu güvenlik özelliklerinin sizi tamamen korumadığını unutmayın. Bir balon ya da şok edici kullanarak sonucu izlemeyi beklemeyin. Çabuk sahneden kaçmak. Ve polisi saldırı hakkında bilgilendirmeyi unutmayın: Bu, diğer insanları zarardan kurtarabilir.

Halka açık yerlerde güvenlik kuralları

Halka açık yerlerde güvenlik kuralları

Alışveriş merkezlerinde, tren istasyonlarında, sinemalarda, güvende hissetmek kolay, çünkü etrafta çok sayıda insan var, gardiyanlar, polis memurları var. Fakat burada bile, uyanıklık sağlamaya ve yaygın hatalardan kaçınmaya değer.

Ekim 8, 2016 Balta ve testere ile gitardan kaplanan 17 yaşındaki bir adam, Minsk’teki alışveriş merkezine “Yeni Avrupa” ya girdi. Testere çıkardı, başlattı ve kadına saldırdı. Bir kurbandan yoksun bir balta tuttu ve başka birine koştu. Sonuç – bir kişi öldü, iki kişi daha ciddi şekilde yaralandı.

Kimse bunun için hazır değildi. Silahlı bir adam gören insanlar güvenlik istemedi, ondan kaçmadı. Saldırı meydana geldiğinde, bir panik içinde biri çıkışa koştu ve hâlâ suçluyu göremeyen biri, ne olduğunu görmek için olay yerine gitti.

Bu halka açık yerlerde ilk saldırı vakası değil. Ve en önemlisi, son değil. Şehrinizi ve sık sık ziyaret ettiğiniz yerleri ne kadar güvendiğiniz önemli değildir. Trajedi her yerde olabilir.

1. İnsanların garip davranışlarına dikkat edin

Silahlı bir adam görürseniz, özellikle de yetersiz davranırsa, olabildiğince uzak durun.

Riskleri azaltmak için:

 • Mümkünse restoranlar ve kafelerde, çıkışa bakacak şekilde oturun.
 • Sizi çevreleyen insanlara dikkat edin.
 • Her zaman, diğer insanların bir tehdit olarak, yetersiz, anormal, özellikle agresif veya meydan okuyan davranışları atın.

Aşırı sinirlilikten ya da tam tersine, kararlılıktan, deli görünüşten, öfkeli bir ifadeden haberdar olmalısınız. Yaşta indirim yapmayın: Bir saldırgan genç olabilir. Şüpheli bir kişi görürseniz, derhal güvenlik görevlisi veya polisi bilgilendirin ve olayların gelişmesini beklemeyin, bırakın.

2. agresif bir insanı sakinleştirmeye çalışmayın

Saldırgan silahlı bir adamla karşılaşıldığında yapılan en korkunç hatalardan biri, konuşma girişimidir, aşırı ikna edilir. Saldırganı doğru seçilmiş kelimeleri durdurabileceğinizi düşünebilirsiniz. Öyle değil. Kural olarak, bu tür insanlar akıl hastasıdır; sadece uzmanların özel eğitim ile geçebilecekleri ikna edici hezeyanları vardır ve bu her zaman böyle değildir.

Diyaloga girmeyin. Eğer saldırgan bir kişi size bir soru ile gelirse mümkünse monosyllables’ı yanıtlayın. Güçlü duygular göstermeyin: bunun yanlış anlaşılması ve öngörülemeyen bir tepkiye neden olması muhtemeldir.

3. Olağandışı durumlarda bakmayın

Sahneye yaklaşmaya çalışmayın. Telefondaki birkaç kare sizin için pahalı olabilir. Tüm bunlardan sonra haberleri öğreneceksiniz.

4. Panik başlamışsa insanların tıkanıklıklarından uzak durun

Pek çok insan tarafından kuşatıldığında, tamamen güvendesiniz. Bu her zaman böyle değildir. Kötü bir şey olduysa ve panik başladıysa, mümkünse büyük bir kalabalığa uzak durmaya çalışın. Kalabalık kalabalık tehlikelidir.

Eğer hala kaçışçılardan iseniz, pencereye veya duvara düşmemesi ve bastırılmaması için mümkün olan her şeyi yapın. Düşmüş olan şey üzerinde hiç eğilmeyiniz ve kalabalığın karşısına çıkmaya çalışmayınız: basitçe süpürünüz. Hizmet çıkışından ayrılma veya sadece yolu kapatma fırsatı varsa, onu kullanın.

5. Şüpheli eşyaları kendiniz kontrol etmeyin.

Tehlikeli bir şekilde unutulmuş bir çantadan tehlikeli bir cihazı ayırt edebileceğinizi düşünüyor musunuz? Öyle değil. Bomba bir şey gibi gizlenmiş olabilir. Binadaki veya ulaşımdaki bir kişi tarafından bırakılan şüpheli bir nesne görürseniz, kendinizle hiçbir şey yapmayın.

Şüpheli nesnenin olağandışı bir kokusu olabilir, işaretleyin veya tıklayın. Diğer işaretler teyp, teller, yapışkan antenler, düzenli bir mühimmat benzerliği – bir el bombası veya bir mayın.

Ana işaret: Bu, açıkça yerinde olmayan bir konudur.

Yönetimin veya muhafazanın bir temsilcisini bulun ve bulunan öğeyi bildirin. O kadar kahramanca ses çıkarmıyor, ama sizi tehlikelerden kurtarabilir. Bomba-sürprizleri genellikle bir dokunuştan bir patlama için ayarlanır.

Bir kural daha: yanında bir cep telefonu kullanmayın. Birkaç on metre geri çekilin. Ve bulguları etraftaki herkese rapor etmeyin: paniğe neden olabilir.

6. Uyarı sinyallerini dinleyin

Mega mağazasında bir mesaj duyarsanız ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz: “Tam zaman kontrol ediliyor. Şimdi X saat x dakika “? Hayır, saati kontrol etme. Doğru cevap, panik olmadan, sessizce çıkmaktır. Çünkü bu özel bir mesajdır – personel için olası bir terörist saldırı veya bomba patlaması hakkında uyarı. Benzer şekilde, “Kod 1 000 yürürlüğe konulduğunda” mesajı verdiğinizde harekete geçmelisiniz – bu bir yangın tehlikesi demektir. Tehdidi çözme: “Son kez kontrol edildikten sonra saat doğru ayarlanmış” ve “Kod eylemi 1.000 sonlandırıldı”.

Özel uyarılar – rahatsız edici sıradan vatandaşlar olmadan personele bilgi iletmek için kullanılan kodlar. Çoğu zaman bu sinyaller masum mesajlar olarak gizlenir. Yani, İngiliz demiryolları acil durum bildirmek için “Müfettiş Kumları, kontrol odasına git” deyimini kullanırlar.

Hoparlörde kafa karıştırıcı mesajlar duyarsanız, güvenlik görevlilerinin gruplar halinde nasıl toplanacağını veya hızlı bir şekilde nasıl gittiğini görebilirsiniz, neler olup bittiğini anlamaya çalışmayın. Sadece git.

Güvenlik kontrol listesi

 1. Birisi kapınıza girerse veya açılışta ısrar ederse, kurtarma servisini arayın.
 2. Kamusal bir yerde agresif, tehlikeli görünen birini görürseniz, mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışın.
 3. Kalabalık bir kalabalığın içinde iseniz, durmayın, duvara baskı yapmayın, yolu kapatmaya çalışın.
 4. Şüpheli nesnelere dokunmayın – bunları güvenlik görevlisine bildirin.
 5. Uyarıları dinleyin ve halka açık bir yerde herhangi bir şüpheli etkinlik olduğunda oradan uzaklaşın.
 6. Karanlıkta, ıssız sokaklarda yürümeyin, aydınlatılmış yerler boyunca yürümeye çalışın.
 7. Tehlikeyi hissederseniz kaçmaktan utanmayın.
 8. Aracın kapılarını açık bırakmayın, değerli eşyalarınızı kolayca ele geçirebilecekleri şekilde yerleştirmeyin.
 9. Koruma araçlarını satın aldığınızda, güvenli olmayan bir yerde yürürken onları nasıl kullanacağınızı ve onları hazır bulundurmayı öğrenin.

Bu makalede tartışılan tüm güvenlik kuralları, ilkel ve yaygın olarak bilinir. Sadece birkaçı onları gözlemler. Ve bu herkesin tercihi – bir şansı ümit etmek ya da en sonunda üzücü haberlerden herhangi birimiz hakkında bilgi edinmemizi ve kendimizi korumayı kabul etmektir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

34 − = 30