Fark etmenizin 10 yolu

Şimdi, ünlü olmak için, bir futbol maçı sırasında sahada çıplak koşmak gerekli değildir. Sadece interneti kendiniz ve işiniz hakkında doğru bir şekilde ilan etmeniz gerekir; giderek bir hayranlar ve hayranlar ordusu toplayın. Genç bir yazar ve sanatçı, Austin Cleon, “İşinizi Göster!” Adlı kitabında, fark etmenizi sağlayacak 10 yolu anlatıyor.

1. “Toplu dahiyi” bulun

Yaratıcılığa dair birçok yıkıcı efsane arasında en tehlikeli olanı “yalnız bir deha” miti. İnsanüstü yetenekleri vardır ve doğrudan ruhla bağlantılıdır. İlham geldiğinde, ona şimşek gibi vuruyor. Zamanını harcadığı zaman, kendini stüdyosunda kapatarak fikrini bir başyapıt haline getirdi. İnanma.

Sadece “kolektif deha” vardır ve iyi işler her zaman birkaç zihnin bir araya gelmesinin sonucudur. Artık internette “kollektif deha” ile bağlantı kurmak çok kolay. Girişte bekçi yok, çitler yok – ünlü olmak zorunda değilsiniz ve soğuk bir özgeçmiş göstermeniz istenmeyecek. İnternette herkes bir şey paylaşabilir.

2. Kendiniz sadece aradığınız zaman bulabilirsiniz.

Her zaman söylendi: sesini bul. Küçükken, ne anlama geldiğini tam olarak anlamadım. Sesim hakkında çok düşündüm, sesim olup olmadığını merak ettim. Ama şimdi anlıyorum: kendinizi sadece görüyorsanız bulabilirsiniz. İçimizdeki ses. Sevdiğin şey hakkında konuş ve sesin seni takip edecek.

Eğer sadece aradığın zaman kendini bulabilirsin

Herkes kendini ifade etme, kendini gösterme fırsatına sahip, ama pek çoğunu kullanmadı. İnsanların sizi ve sizin için neyin önemli olduğunu bilmelerini istiyorsanız, paylaşmalısınız.

3. Günlük rapor

Bilim kurgu yazarı Theodore Sturgeon bir keresinde şöyle demişti:

Yüzde 90, tam anlamıyla saçmalık.

Aynı işimiz hakkında da söylenebilir. Sorun şu ki, her zaman iyi ve kötü arasındaki farkı nasıl ayırt edeceğimizi bilmememizdir. Bu nedenle çalışmaları başka insanlara göstermek ve tepkilerini gözlemlemek önemlidir. Günde bir kez, işi bitirdiğinizde, sabitlediğiniz şeye geri dönün ve paylaşabileceğiniz küçük bir parça bulun.

Starjong Yasası

4. Bulgularınızı saklamayın

Sana neyin ilham verdiğini nereden buldun? Kafanı nasıl doldurursun? Ne okuyorsun Hangi web sitelerini ziyaret ediyorsunuz? Ne tür bir müzik dinlersiniz? Kimin işi var? Kimin fikirlerini ödünç alıyorsun? Hiç idolün var mı? Kimin için yaratıcılığını internette takip ediyorsun? İş alanınızda sizin için örnek olarak kim var?

İlhamınızın kaynakları onlara değinmeye değer, çünkü insanların kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlamasına yardımcı oluyorlar, bazen gerçek çalışmalarınızdan bile daha iyi.

Paul Arden, yazar

5. Kapa çeneni ve dinle

Eğer istersen, hayranların vardı, her şeyden önce hayranın olmalısın. Toplum tarafından kabul edilmek istiyorsanız, bu toplumun değerli bir üyesi olmalısınız. İnternette sadece kendin hakkında konuşmak, bir hata yaparsın. Bir bağlantı olmalı.

Yazar Blake Butler buna “ağın açık bir düğümü” diyor. Eğer almak istiyorsan, vermelisin. Eğer tanınmak istiyorsanız, kendiniz öğrenin. Dilini tut ve dinle. Dikkatli olun. dahil olun. Yürüyen bir reklam olmayın. Açık bir ağ düğümü olun.

Bilgileri nasıl paylaşıyoruz

6. yüz yüze tanışın

İnternette insanlarla tanışmak harikadır, ancak gerçek hayatta arkadaş olmak daha iyidir. Eğer internetteki insanlarla uzun süredir arkadaşlarınız varsa ve aynı şehirde yaşıyorsanız, onları bir fincan kahveye davet edin. Hatta onları akşam yemeği ile tedavi edebilirsiniz. Bir yolculuğa çıkmak, çevrimiçi arkadaşlarınızın kendi şehirlerinden geçeceğinizi bilmelerini sağlayın. Gel ve buluşalım!

7. Yumruk tutmayı öğrenin

Çalışmanızı tüm dünyaya gösterdiğinizde, “iyi, kötü ve kötü” olmaya hazır olmalısınız. İşinizi ne kadar çok kişi görürse, o kadar çok eleştiri size gelir. Dengeyi kaybetme. Yaptığın şeyin senin yaptığın şey olduğunu unutma. Ailenize, arkadaşlara ve sadece sizin işiniz için değil, sizin olduğunuz şey için sizi sevenlere yakın kalın.

Yumruk tutmayı öğren

8. İşe kendinizi yükleyin

Hırslı ol. Boşta oturmayın. Genel olarak düşünün. Kitlenizi artırın. Kendinizi sınırlamayın çünkü kendiniz olmanız veya kendinizi satmamalısınız.

Yeni şeyler dene. İstediğinizi yapmak için daha fazla zaman sağlayacak bir fırsatınız varsa, “evet” deyin. Daha fazla para vaat eden bir fırsat varsa, ancak yapmak istediğiniz daha az iş varsa, hayır deyin.

Kendini işine yükle

9. Başlamak yeniden bir kez daha

Çalışmanızı gerçekleştirmek için gereken becerileri öğrenmiş olduğunuzu düşünüyorsanız, kursu değiştirmeye ve ilerlemeyi öğrenebileceğiniz yeni bir şey bulmaya değer. Beceri seviyesinden tatmin olamazsınız; Kendinizi tekrar tekrar bir öğrenci olmak için zorlayın. Yazar Alain de Botton şöyle dedi: “Geçtiğimiz yıl içinde olduğunuzdan utanmıyorsanız, iyi çalışmadınız.”

10. Geri dönmek için yürüyün

Durmaksızın çalışmak harika, ama güçlerin tükeneceği ve boşa harcanan enerjiyi doldurmanız gereken bir zaman olabilir. Yeniden şarj etmenin en iyi yolu tatil yapmaktır.

Bazı ipuçları size zarar verebilir. Sizin için neyin yararlı olabileceğini alın ve gerisini unutun. Kural yok.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + = 8