Gerçekliğinizi yeniden başlatın

Daha güzel, daha akıllı ya da daha güçlü olmak ister misiniz? Tabii ki, eğer kendi başınıza çalışırsanız, bunu başarabilirsiniz. Ama bir “ama” var. Öz bilinçliliğin yolu yolda olabilir. Çoğu zaman çok sınırlıdır.

Adam kendisi gerçekliğini şekillendirir ve mükemmel değildir. Bu nedenle, kendiniz ve etrafınızdaki dünya hakkında kendi fikirlerinizi yeniden başlatmak, üretkenlik, yaratıcılık ve mutluluk üzerinde inanılmaz bir etkiye sahip olabilir.

Gerçekliği biz ona sunduğumuz gibi kabul ediyoruz.

Truman Gösterisi

Gerçeği yeniden başlatma fikri oldukça basit. Çoğu zaman insanlar rutin olarak “boğulurlar”, dünya görüşü, resim çerçevesi gibi kutupsal bakış açıları gibi normal olaylarla sınırlıdır. Böyle zamanlarda, yeniden başlatmanız gerekir. Fakat kendimizi ve etrafımızdaki dünyayı yeniden değerlendirme yöntemlerine bakmadan önce, bu şekilde algı hakkında konuşalım.

Dünyayı nasıl algılıyoruz

“Gizli: Sizin Beynin Gizli Yaşamı” nin Baylor Tıp Koleji’nde nörobilimadamı ve yazar David Iglmen tarafından (David Eagleman) insanların ihtiyaç duydukları ölçüde dünyayı algıladıkları inanmaktadır, ama bu algı çok daha geniş olabileceği anlamına gelmez.

Gözlerimizi açıyoruz ve tüm dünyayı gördüğümüzü düşünüyoruz. Ancak bilim, bilgi edinme kanallarını incelediğinde daha derinden, duyularımızın ve beynimizin, dünya genelinin sadece küçük bir bölümünü algılayabildiği daha açık hale gelir. Dolayısıyla, elektromanyetik spektruma bakarız ve içinde bulunan bilginin milyarda birinden daha azını görürüz (fizikçilerin görünür ışığı dedikleri); her şey insanın gözlerine görünmez.

Gerçeği kabul ediyoruz ama küçük bir pencereden görüyoruz. Örneğin, optik yanılsamalar. Çevremizdeki fiziksel gerçekliğin değiştiğini düşünürler. Fakat bu, bir algılama hatası olmaktan başka bir şey değildir.

Fiziksel dünyaya dair fikirlerimiz algı temelinde şekilleniyor. Ancak, insanların bilişsel becerileri sınırlıdır, çünkü insanlar kendi görüşlerini başkalarının görüşlerinin üzerine koyma eğilimindedir.

Virginia Üniversitesinde bir psikolog Timothy Wilson, birçok şeyin bilinçsizce gerçekleştiğini açıklıyor.

Dünya bizden önce hazır bir gerçeklik olarak ortaya çıkıyor. Bilinçliğimizden kaç olgu geçtiğini ve kaç tane olmadığını bilmiyoruz.

Psikolog Lee Brosan bu saf gerçekçiliği çağırıyor.

Herkes dünyanın resminin bir gerçek olduğunu ve “uzaylı gerçeklik” ile yüzleştiğini düşünür, taşıyıcının anormal olduğunu düşünür.

Bu temelde, anlaşmazlıklar genellikle doğar.

David Eagleman bu Umwelt’i çağırıyor.

Umwelt, bireyin emebileceği en yakın çevre dünyasıdır.

Terim, Jakob Ikskljul tarafından tanıtıldığı biyolojiden ödünç alınmıştır. Her ne kadar insanın – belirli bir umeltisi olmayan tek hayvan olduğuna inanılmasına rağmen, Eagleman, ilk sıfırlama adımının onun umwelt’in benimsenmesi olduğuna inanıyor.

Algınızın sınırlarını ve “uzaylı gerçeklerin” varlığını kabul etmek, size entelektüel alçakgönüllülük verir.

Gerçekliğinizin ötesinde, diğer insanların gerçeklerinin bir parçası olan, görmediğiniz çok şey olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Bu, bir veya başka bir hesap üzerinde bir hipotez oluşturduğunuzda yararlıdır.

Umwelt sınırlarının nerede bulunduğunu anlamak, gerçeği yeniden yüklemeye ve dünyaya farklı bir şekilde bakmaya yardımcı olabilir.

Yeniden başlatma, bir parmağın tıklanmasıyla gerçekleşmeyecek – beyin, kişisel umwelt’in ötesindeki bakış açılarını algılamayı öğrenecek şekilde eğitmek zorunda kalacak. Bunu yapmanın çeşitli yollarına bakalım.

Dünya bakışının metamorfozu

Yeniden başlatma yolundaki ilk adım, dünya görüşünüzü değiştirmek. Olaylara daha genel bir bakış, muhatap için daha dikkatli olmak, sorunları etkili bir şekilde çözmek için – bütün bunlar daha kolay söylenir. Ama yardımcı olabilecek alışkanlıklar var.

Beş dakikalık zaman aşımı

Düşünmeden öfkelendim ve körelttim – çoğumuz argümanların doğru argümanlarla konuşmadığı ya da gereksiz yere duygusal olarak pişmanlık duyduğumuzda pişmanlık duyuyoruz. beş dakikalık bir zaman aşımı – tanınmış firma 37signals kurucularından biri ve Gürültü Jason Fried (Jason Fried) vs popüler blog Sinyal yazarlarından bu soruna basit bir çözüm geldi.

Konferansta bir gün, rakibimle biraz tartıştım. O aniden demedi: “Guy, bir zaman aşımı!” Ne demek istediğini sordum? Farklı bakış açılarına sahip olmanın ve onları savunmanın normal olduğunu söyledi. Ancak bazı fikirleri anlamak ve kabul etmek zaman alır.

Beş dakika düşün ve sonra tekrar tartışmak istiyorsan söyle. O haklıydı. Bu tartışmada, sadece bir şeyi kanıtlamak istedim, bir şey öğrenemedim.

Bazen beş dakikanız bile yok – anında tepki vermeniz gerekiyor. Ancak e-postada, sosyal ağlarda ve hatta konferansta soruları yanıtlarken, yeterince uzun bir ara verebiliyor, tartılabiliyor ve cevabınızı düşünebiliyorsunuz. Beynin gelen bilgiyi “sindirmesine” izin verin – kendi görüşlerinizi mutlaka etkileyecektir.

Kaleidoskop kararları

Zamanımızın en önde gelen Amerikan romancılarından biri olan David Foster Wallace (David Foster Wallace), sürekli olarak kendinden merkezli dünya görüşünün ve “varsayılan” düşüncenin tehlikesini kaydetti. Ona göre, başkasının bakış açısını denemek son derece önemlidir.

Süpermarkette sıraya girdiğinizi hayal edin. Senden önce – küçük bir çocuğu olan bir kadın. O kaprisli, Papa’ya onu tokatladı. Kınamaktan çekinmeyin, düşünün, onun yerine nasıl davranırsınız?

Başka bir örnek. Yolda budanmıştın. İlk tepki olumsuzdur, ancak kendinizi kaba bir şoför olarak düşünürseniz ve bunun için ne gibi nedenler olabileceğini düşünürseniz, o zaman durum hakkındaki karar değişebilir. Wallace düzenli olarak bu tür hileler yapmasını önerir – bu, etrafındaki dünyayı daha iyi anlayabilmenizi sağlar.

Yandan görüntülemek

Wallace’ın açıkladığı bir başka etkili teknik, işinize, yaratıcılığınıza ya da sadece bir güne bakmaktır.

Bilim adamları, tahrişi gidermek için bir yöntem buldular. Bunu yapmak için, üçüncü bir taraftan rahatsız edici bir durumu (sözlü veya yazılı olarak) belirtmeniz gerekir. Bu yaklaşımın, durumun değerlendirilmesine objektif olarak yaklaşmanıza ve bu deneyimle ilişkili olumsuz duygulardan soyutlamanıza izin verdiğine inanılmaktadır. Bu tür bir uzaklaşma sadece durum hakkındaki görüşlerini değil, aynı zamanda durumun kendisini de değiştirebilir.

Benim vizyonum sadece vizyonum. Tek olan bu değil. Bu duruma ya da dışardan bakıldığında kendini geliştirmek için iyi bir egzersizdir.

Bu teknik genellikle Umwelt yüzünden göremediğiniz gizli problemleri ortaya çıkarır.

“Ben” inizin dönüşümü

Yani, her birimizin, dünyaya baktığımız belirli bir zihinsel filtreler dizisi var. Kötü değil. Ama sorun şu ki, filtrelerimizin ne olduğunu anlamak oldukça zor. Onları değiştirmek daha da zor.

Öz farkındalığı değiştirmek, etrafınızdaki gerçeği kaçınılmaz olarak değiştirirsiniz. “Ben” nasıl değiştirilir? Birkaç yol var.

Hayat editörü

Hayat hikayelerin bir koleksiyonu olarak birçok hikayeden oluşur. Onlar bilinçaltından oluşurlar, ama onlar bizim gerçeklik algımızın oluşmasıdır. İyi haber şu ki, herhangi bir hikaye gibi, bu hikayeler “düzenlenebilir” olabilir.

Neden? Öz farkındalığı değiştirmek ve belki de daha mutlu olmak için. Pratikte Pannebucker egzersizini kullanabilirsiniz. Kurallar şöyledir:

  1. Tenha bir yer bulun.
  2. Seni rahatsız eden bir sorun hakkında yaz, 15 dakika.
  3. Bunu üç gün boyunca tekrarlayın.

Sonuç olarak, düşüncelerinizi bir ya da bir başka problem üzerine kağıda döktüğünüzde, her geçen gün daha da incelikli hale geliyor. Bu, sadece onun nedenini daha derinlemesine anlamakla kalmaz, aynı zamanda “düzenleme” ye de izin verir. Ek olarak, bu teknik davranışınızı yeni bir şekilde yeniden yorumlamanıza olanak tanır.

otomatik beslemeli

Northwestern Üniversitesi’nin yakın tarihli bir araştırmasına göre, kişi görünüşünü ve davranışını değiştirerek iç dünyasını değiştirebilir. Bilim adamları bunu giysinin etkisi olarak adlandırdılar: ne giyiyorsunuz sizi ve dünyayı algılayışınızı etkiler. Aslında, bir bağda daha olgun hissedersiniz ve üniforma disiplin ekler.

Bu nedenle, “Ben” ibaresini gardırobunuzu tekrar gözden geçirerek değiştirebilirsiniz. Böyle bir deneyi kendin yapmaya çalış. Giyinmiş gibi giyinmeyin ve kendinizle beslenmeniz ve dünyaya karşı tavrınızın değişip değişmeyeceği konusunda kendinizi izleyin.

maskeler

Tamamen farklı bir insan olmak için bir saat deneyin (örneğin, sessizce neşeli bir arkadaş olmak için). Bu biraz garip, bu yüzden yabancıların ortamında yapmak daha iyidir.

Uzun bir uçuş ya da tren yolculuğu reenkarnasyon zamanıdır.

David Foster Wallace’ın böyle bir tecrübesi vardı ve bunu böyle anlatıyor. Kendiniz deneyin, diğer kişiliklerin maskeleri eğlencelidir. Bir trende seyahat ediyorsanız veya bir uçakla uçtuğunuzu hayal edin. Arkadaş arkadaşınla konuştun. doğası gereği, bir içine kapanık, fakat derinlerde bir yerde Bir dışa dönük asla vb partilerde cazibe merkezi olması, daha sosyal olmak istiyorum, ama uzun bir uçuş veya tren gezisi – .. Bu reenkarnasyon zamanı.

“Şirketin ruhu” nun maskesini denemenin ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız.

Makine algılama

Gerçekliğinizi yeniden başlatmak için yapılması gereken son şey, mekanikliğinden kurtulmaktır. Pek çok eylem ve olgu, bilişsel mekanizmaları kullanmadan onları makinede kabul ettiğimiz kadar yaygındır. Bundan kurtulmak aşağıdaki hilelere yardımcı olacaktır.

permutasyon

En basit şey evin iç mekanını değiştirmek. Resim yerleri aynı yerlere ve mobilyalara asılırsa, yer asla değişmezse, sizin için yavaş yavaş yok olurlar.

Bu yöntemin anlamı, global bir onarım yapmak ve evinizi tanıma dışında değiştirmek değildir. Bellek ve dikkati uyandırmak için çok küçük ayarlamalar yapmak (vazoyu masadan rafa yeniden düzenlemek, zemin lambası almak vb.) Yeterlidir. Bu uzun tanıdık yeni görmek için yardımcı olacaktır.

Bilinmeyen rota

Benzer bir teknik, normal güzergahta (lojistik olmasına rağmen) bir değişikliktir. Yeni bir yolda her seferinde işten eve dönmek gerekli değildir. Ancak zaman zaman gerçekliğinizin sınırlarını genişletmenin başka yollarını seçmeniz gerekiyor. Ek olarak, bazen kurulu bir günlük rutini altüst edebilirsiniz.

Sonuçlandırmak yerine

Birisi şöyle der: “Benim gerçekliğim bana uyar! Neden yeniden başlatmalıyım? ” Ama unutmayın: ne kadar rahat olursanız olun, algınız umvelt ile sınırlıdır. Sınırları genişletilebilir (şimdi nasıl olduğunu bilirsiniz). Ve belki de, şu an – mevcut algınızın ufkunun ötesinde – mutluluğunuz “saklanıyor”.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 7