Ömer Hayyam’dan en iyi 15 alıntı

Omar Khayyam kendini yaşamın çalışmasına adadı. Matematik, astronomi, tıp, felsefe gibi alanlarda çok fazla bilimsel çalışma yaptı ama dünya en önemlisi bir şair, rubai kuatrainsinin yazarı olarak hatırlandı. Ne yazık ki, hayatı boyunca Khayyam seçkin zihnini takdir etmedi. XIX yüzyılda dünya şöhretinin kendisine geldiği zaman hatırlandı.

Tişörtünde gömleğin, iffetin, mutluluğun, sevginin, dostluğun ve elbette en sevdiği içki – şarapın anlamı hakkında sorulara değiniyor.

Hayat hakkında

– 1 –

Güçlü ve zengin olanları kıskanmayın. Güneşin doğuşunda daima düşüş var. Bu hayatla, kısa, iç çekime eşit, kiralamanız için verilen bir muamele.

– 2 –

Kim biraz yaşıyor, ne kadar çok şey başaracak. Yenen bir tuz pudrası balın değerini takdir ediyor. Gözyaşlarını kim döktü, gülerek güler. Kim ölüyordu, yaşadığını biliyor!

– 3 –

“Cehennem ve cennet cennettedir,” büyükleri doğrular. Kendime baktığımda yalanlardan ikna oldum: cehennem ve cennet evrenin sarayında daireler değil, cehennem ve cennet ruhun iki yarısıdır.

– 4 –

Her şey alınıp satılıyor ve hayat bize açık yürüyor. Bizler öfkeliyiz, öfkeliyiz ama satıyoruz ve satın alıyoruz.

– 5 –

Yas, ölümlü, dünün kayıpları, bugünün işi yarının önlemlerini ölçmez. Ne geçmiş ne de gelecek, inanmıyorlar. Akıntının dakikalarına inanın – şimdi mutlu olun!

Aşk hakkında

– 6 –

Evet, bir kadında, bir kitapta olduğu gibi, bilgelik var. Büyüklüğünün anlamını anlamak sadece okur yazar. Ve kitap ile kızma, çünkü, cahil, okuyamadı.

– 7 –

Bir yandan çiçekler, diğeri – bir cam kalıcıdır, sevgilinizle şölen, tüm evreni unutun, kasırganın ölümü aniden sizi kurtarır, gül yaprakları gibi, hayat boyu bir gömlek.

– 8 –

Kim bir ucube, kim yakışıklı – tutkuyu bilmiyor. Cehennemde, deli adam aşık olur. Kayıtsız aşk, ne giymek, yere koymak, başının altına ne koymak.

– 9 –

Kimin kalbi sevgiyle tutkulu aşkla yanmaz; Sevginin sevgisiz geçirdiği günler, yükü gereksiz ve nefret olarak görüyorum.

– 10 –

Sevmek ve sevilmek mutluluktur. Basit kötü hava koşullarından korunuyorsunuz. Sevginin arta kalanlarını bir araya toplayıp, açlık içinde yaşamaya bile izin vermeyin.

Şarap hakkında

– 11 –

Sarhoşların cehenneme gideceğini söylüyorlar. Tüm saçmalık! Eğer içkiler cehenneme gönderildiyse, ve oradaki tüm kadın sevenler, onları avuç içi gibi boş bıraktıkları için cennet bahçeniz olur.

– 12 –

Kalp! Cesur ol, birlikte küfretme, şarabı kınıyorlar, derler ki, zararlı. Ruhunu ve vücudunu yıkarsan, şiirini daha sık yıka, şarap iç.

– 13 –

Bahçe çiçek açması, kız arkadaşı ve bir kase şarap – bu benim cennetim. Kendimi başka bir yerde bulmak istemiyorum. Evet, kimse cennet cennetini görmedi! Bu yüzden şimdilik dünyevi olarak rahatlayacağız.

– 14 –

Ama şarap aynı bilgeliği öğretir, her barda çok önemli bir reçete vardır: “Ağzınızla dolu – ve altını göreceksiniz!”

– 15 –

Şarap yasak, ancak dört var: ama kiminle, kiminle, ne zaman ve ne kadar şarap içtiğine bağlı olarak. Bu dört şart yerine getirilirse, tüm sane şarabına izin verilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 50 = 60