Onlardan hoşlanmıyorsanız akrabalarınızla nasıl iletişim kurabilirsiniz?

Hemen bir rezervasyon yapın: Bu makalede, çocuklar ve ebeveynler hakkında bir kelime değil, çünkü bu ayrı bir konu. Yaşlı veya hasta akrabaları ile ilgili, bakım ihtiyacı olan bir kelime bile, bireysel olarak cevaplanması gereken bir soruyu çok karmaşık hale getirmektedir.

Uzak akrabalardan bahsedelim.

Ülkenin diğer tarafında yaşıyorlar, sadece titiz bir genetikçi aranızda bir ilişki bulabilir. Bu, genellikle arkadaş edemeyeceğiniz bir yabancıdır, ama akrabalarınızdır, bu yüzden onlarla iletişim kurarsınız. Ve hayatınıza tırmanıyor, planlarınızı ve ruh halinizi bozuyorlar. Ve sadece bir aile ilişkisi, onlarla sonsuza kadar iletişim kurmanızı engeller. Bazen bunu yapmak gerekli olsa da.

Lifkhaker bu gibi durumlarda ne yapacağını bulmaya çalıştı ve tanıdıkların hayatlarından gerçek hikayeler topladı. Fotoğraflarını göstermek istemediler, akrabalarla olan zor iletişim deneyimlerini paylaştılar.

Neden hayır diyemiyorum?

Akrabaların problemi çok uzak görünüyor. Peki, rahatsız edici bir talebi reddetmeyi kim reddediyorsa, dokunulmayan bir soruya yanıt olarak yorum yapın, birinin kabalıklarının kulaklarını atlayın?

Bunu yapabilenlerin akrabalarıyla herhangi bir problemi yoktur. Ancak çoğu zaman, en kibar, eğitimli ve vicdanlı, ilgili kanunsuzluktan muzdariptir. Kulaklık setinde engellenen “hayır” demek için çalışmaz:

  • Onlar akrabalar.
  • Yani kabul edilmiyor.
  • Bu saçma.
  • Akrabaları ile bu yüzden imkansız.
  • Akrabaların yardıma ihtiyacı var.

Tanıdık? Bunlar, çaprazlanması kolay olmayan kurallardır. Bir zamanlar aileye karşı böyle bir tutum hayatta kalmanın anahtarıydı ve o zamanların anıları yetiştirme ve geleneklerde korunmuştu.

Ancak bazı sebeplerden dolayı, yazılı olmayan yasalara karşı yazılan yasaları ihlal etmek mümkündür.

Hoşlanmayan insanlarla ilişki kurmaya değip değmediğini söylemek zor. Örneğin, aile aynı masada tatillerde toplanır ve akrabalar arasında size tatsız bir kişi vardır (kayınbiraderi, kuzeni, kayınbiraderi – önemli değil). Öyleyse bir şekilde reddetmek için denemelisiniz, ama genellikle zor değil, bir akşam acı çekiyor.

Fakat bu iletişim düzenli hale gelirse, kendinize tecavüz etmeyin. Hiçbir aile bağı, sevgiye benzeyen kisvesi altında sakladığımız ezilmemiş, konuşulmamış duygularımıza değmez. Bu, psikosomatiklerin doğrudan yolu: hipertansiyon, kalp problemleri, mide-bağırsak sistemi veya daha da kötüsü.

Buna katlanmanız gerekirse, duygular size söyleyecektir. Ruh şımarık mı? Hiçbir sebep olmamasına rağmen eller yere düştü ve ağlamak istedi? Tahriş, kırmak ya da çığlık atmak istediğiniz bir şey mi? Nefret dalgası içeriden yükseliyor ve bir şaşkınlık gibi görünüyor mu? Bunlar, ruhun ne zaman işaret ettiğine dair işaretlerdir: bir şeyler ters gidiyor. Ancak kendimize nadiren diğer insanlara karşı hassas davranırız. Akrabaları değil, anlamaya çalışın ama kendiniz!

Inna Semikasheva

Biz bir kişinin patavatsız ve çirkin davranır eğer kibar “hayır” ilişkileri sizin bozan kalmaması, o ilk, aile iletişimi ötesinde gerçekleştirmek zorundadır. Çünkü şımarık bir şey yok.

Söylemesi kolay ama nasıl? Akrabalarınızın ne yaptığına bağlı.

şantaj

Aile hayatındaki şantaj, filmlerden daha yaygındır.

Akrabalar, bulundukları yer karşılığında sizden bir şey talep ettiğinde, bu bir şantajdır. Örneğin, teyzeniz size bir daire getirdiğinde, ama yaşam alanı için, teyzenizi daha çok seven kim olduğunu gösteren diğer potansiyel varislerle savaşmanız gerekir. Bazen şantaj özellikle sapkın bir form alır.

Lesch evleneceğini, o söyledi: Teyze Işık, saygı, tebrikler sevgi ve konuk davet gerekir böylece Teyze Işık, daire gelini miras.

İlk toplantıdan sonra Işık Teyzesinin bir felaket olduğu anlaşıldı. Alkol ve skandallar bir yüzsüz, sevgili bir sevgili. Gece geç saatlerde veya çalışma saatlerinde bir miktar dikkat çekmek için aradı ve dinlenmesi gerektiğini hatırlattığından emin olun.

Lyosha iki yıl sürdü ve sonra Sveta teyzesini iyi bilinen bir adrese gönderdi. Bir hafta sonra, daire daha yakın akrabalarından birine yeniden yazılmıştır.

O zamandan beri Lyosha halamı görmedi. Ve mutlu.

Şantajdan kurtulmak için sadece bir yol olabilir – şantaj nesnesini ortadan kaldırır. Bunlar maddi değerler ise, o zaman kendinizinkini alın.

Bu kolay değil, ama sinirlerimiz ve zamanımız paradan çok daha değerli bir kaynak. Kendiniz için denemeye değer.

Aşk Gereksinimi

Bize bir şey yatırmış olan insanlar da aynı şeyi talep ediyorlar. Örneğin, gençken çocuklara baktılar. Fakat çocuklar büyüdü ve yaşlılar da karşılığında sevgi, saygı ve ilgi talep ediyorlar.

Seni ben getirdim, senin yüzünden uyumadım ve sen trenle git!

M / f “Prostokvashino’daki Tatiller”

Aile duyguları hastanede verilmez. Ve aşk bir görev değildir. Ama eğer istediğinizi vermezseniz, suçluluk üzerindeki baskı başlar, yani konuşmalar aynı şantaja dönüşür, sadece duygusaldır.

Sonunda, insanı şükran, normlar ve gelenekler, vicdanlar var, çünkü bu yüzden iletişimi durdurmuyorsunuz. Ama hiçbir taahhüt sizi birisine sevdirmeyecek. İletişimin vicdanınızın huzur içinde uyuduğu bir duruma tutun ve çoğu zaman bu duyguların takımda görünmediğini unutmayın.

Yardım veya borç talebi

“Biz akrabalarıyız.” Bu bahaneyle, genellikle para, hizmet ve daha sonra ödenecek eylemleri istiyorlar. Eğer yapacaklarsa. Sonuçta, bir akrabalık kendisi için her konuda iyi bir ödeme (kendi görüşüne göre).

Kimseyi kızdırmayı reddetmek zor. Ama boynunuza oturacak olman riski vardır.

Dima’nın klasik bir durumu var. Dima Moskova’ya taşındı. Sonra ne olduğunu tahmin edebilir misin? Onunla birlikte yaşayacak uzak akrabaların istilası. Amcam Dima dairesi olduğunu karar verdiğinde – en iyi yer başkentte iş bulmak (çıkarılabilir konut maliyeti için herhangi bir tazminat hakkında ya da en azından toplumsal konuşma maliyetleri elbette gitmedi), Dima başka bir daire aldı ve telefon numarasını değiştirdi. Her şey altı aydır iyi gitti, ama son zamanlarda aileler Moskova’da birkaç gün geçirmek zorunda kalan akrabalarına yeni bir numara geçti.

Sorulan akrabaları nasıl reddedebilirim? Yardımınızı istemediklerini düşündüklerini öyle yapın.

Örneğin, bir şey yaptığınız koşulları seslendirmek için.

  • Tabii, gel, bir aylığına hemen alabilirsin, sadece para problemim var, konut maliyetinin yarısını öderim. Bu 15 bin ruble.
  • Elbette size yardımcı olacağım, size sadece gece yarısından sonra çok işim olmadığı ve gece yarısına kadar meşgul olduğumuzu göstereceğim.
  • Elbette para ödünç vereceğim. Notere gidip makbuz almanız ne zaman uygun olur?

Suç olmamak için reddetmenin bir başka yolu – hemen bir cevap servisi istemek, tercihen aynı. Sadece akrabanın hangi şartlarda “borcu” iade etmesi gerektiğini, tercihen mümkün olan en kısa zamanda belirtmek. “Bir şekilde sonra” yok.

  • Evet, size harekete yardımcı olacağım, sadece bir kedi getireceğim – izinliyim, haydi hayvana bakıyorum.
  • Ben, onarmak için para koymak size kredi verebilir, ama şimdi bana değişenler yeterli olmadığı için yerine Movers, çöp çıkıp, böylece onarım, zaten sürüyor.

Sadece bu tür yöntemlerin dünya çapında sağlıklı ilişkiler ve barış için olmadığını unutmayın.

Bu örneklerde, kibar “hayır” sesleri değil, ama manipülasyona yakın, oldukça farklı bir şey. Ve sanırım bu davada suç, açıkça reddetmekten çok daha büyük olacaktır.

Inna Semikasheva

ayılık

“Neden araba yok, kazanmak için nasıl bilmiyorum?”, “Ipotek orada bir daire üzerinde tırmandı Neden?”, “Neden bir etek giymedin?”, “Neden gelin yok edilir?”, “Neden evlenmiyorsun ? “- içerik farklıdır sorular, anlamı olan: yanlış nasıl yaşadığını, dikkatlice bakma ben (veya benim çocuklarım).

Ve her zaman bu akrabayı üç katlı bir minderle kaplamak için bir arzu vardır, ancak iç engeller çok güçlüdür.

Lena sayısız akrabalar arasında bir sergi örneğiydi. Ailesi sürekli olarak övündüğünden çok iyi çalıştı ve madalya ve diploma aldı. Ya bu nedenle, hatta bazıları için, ama akrabalar resmi olmayan bir yarışma düzenledi “Lena’yı al.” Bir bayana dikkat et. Bu elbise çok sıkıcı, sonra evlenmedi, sonra gitti, ama öyle değil, sonra başka bir şey. Zaten bir yetişkin Lena’ya ikinci bir çocuk doğurmayacağını sordu, çünkü o küçük değildi.

Lena ilk olarak Teyze’nin bu soru için neden bu kadar endişelendiğini sordu: “Neden soruyorsun? Sizce kocam ve ben nasıl seks yapacağımızı bilmiyor muyuz? Ya da bize yeterli paraya sahip olamayacağımızı hatırlatmak ister misiniz? Yoksa saglik problemlerimiz oldugunu düsünüyor musunuz, bir kez daha sivri bir noktaya çarpmak ister misiniz? Cevap olarak ne duymak istersiniz? Beklenen teslim tarihi mi? Sadece dürüstçe? “

Cevap almadım ama sormayı bıraktım.

Geri çekilmeyin, aksi takdirde baraj er ya da geç kırılacak ve bu da duygusal bir skandala yol açacaktır. Düşündüğün her şeyi söyle, ama müstehcen dil olmadan.

Bir yetişkin ve doğru yöntem duygularınızı seslendirmektir. Sonuçta, bu durumda akrabalar Eric Burne’a göre bir oyun oynarlar: Onların “tatlı” bir adamı kendinden çeker, ama aynı zamanda onlara gülümser. Doğrudan söyleyebileceğiniz “tatlıyı” alın: “Üzgünüm, ama bu konu hakkında konuştuğunuzda rahatsız oluyorum (isteyin).” Ve açıklayacak başka bir şey yok. Gözlere bakarak ve sakin bir tonda. Tekrar tırmanmayacaklar.

Inna Semikasheva

Davetsiz tavsiye

Bu bir çeşit kabalıktır, sadece biraz daha fazla bakım ile örtülür. Kimse soru sormaz, ancak hepsinin ihtiyacın olmadığı tavsiyeleri vardır.

Bu tür saplantılı dikkat ile iki şekilde savaşabilirsiniz. Birincisi, sürekli olarak, resmi olarak, elbette, bilgeliğe gülüp ve katılıyorum. Fakat bunun için bir dayanıklılık ve güçlendirilmiş somut bir özgüvene ihtiyacımız var, aksi takdirde benlik saygısı çekecek. İkinci yol, karşılığında tavsiye vermek. Hemen bir soru beklemeden.

Tek bir aile tatili değil, Alla, nasıl evleneceğine dair tavsiyede bulunmadan çabucak evlenemedi. Özellikle hayatları ideal olmaktan uzak, kadınlar tarafından sert bir şekilde kanıtlanmış yöntemler önerildi. Alle başını sallamaktan yorulduğunda, kocasını alkolizmle tedavi etmeye yardımcı olacak kesin tarifi öğrendi. Ya da bu psikologlar bir erkeği nasıl değiştireceklerini keşfetmişlerdir. Bu tip danışmanlar şikayetlere geçtikten sonra, Alla barış içinde nefes alabilir.

Diğer insanların tavsiyesi sizi incitse de, belki de, akrabaların hastalandığını gösteren bir işarettir. Bu anı hatırlayın ve iç problemi çözün, sonra ilgili konuşmacı kayıtsızlaşır.

Sadelik çalmaktan daha beter

Bu, yeterince eğitimli olmayan büyük bir kategoriyi içerir. “Achotakova?” Soluk yüzünüzü gördüklerinde ortak bir sorudur.

Şimdiye kadar, korkunç rüyalarda, Olga uzak bir pazarda bir akraba tarafından satın alınan büyük bir çay servisi görür. Aksi takdirde, bu hizmetin ne kadar mide bulamıyor? Bilinmeyen bir polimerden, “zenginlik” anlamına gelen “altın” ve desenlerle. Bununla birlikte, fiyat listesi göreceli değildi.

Olga rahatsız değildi. Şey, bu bir akrabanın güzel olan fikri. Daha iyisini istedi.

Kütle örnekleri. Bunlar dini bayramlar için, farklı bir dine mensup olduğunuzu umursamayan insanlar için zorunlu tebriklerdir (çünkü dünyalarında başkaları yoktur, özel değildirler). Doğum günlerinde zorunlu (ve iğrenç) şiirler. Görevli hediyeler. Aptal gelenekler.

Bütün bunlar zarar vermeyene kadar, insanlara küçük kusurlarını bağışlar. Belki de kendi kısımlarında bir züppe ve daha iyi olmayan bir pislik gibi görünüyorsunuz.

Tüm akrabalar arkadaş değil

Birisi tüm yerli halkın, hastayı vurma anını bekleyen cesur afetler olduğunu düşünebilir. Elbette, bu öyle değil. Ama gerçekten yerli insanlarla, aslında yakın, böyle sorunlar ortaya çıkmaz.

Sıkıcı akrabalarına rağmen – bu kendinize karşı tutumun bir göstergesidir. Sakin bir şekilde “hayır” demezseniz ya da hoş olmayan bir sohbeti durduramazsanız, düşünün: Sizi ne engelliyor? Neden diğer insanların tutumlarına uyuyorsunuz ve yönünüze saldırıları tolere ediyorsunuz? Bunu özlemeye hazır değilseniz, benlik saygısı ve güveniniz ne kadar derindir? Bu soruların cevapları akrabaları kara listeye göndermekten daha fazla yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

40 + = 41