35 funkcji telefonu iPhone, o których możesz nie wiedzieć

Skróty klawiszowe

1. Twórz zdjęcia bez używania ekranu dotykowego

Wystarczy zadzwonić do Siri przez długi czas, dotykając przycisku Home i poprosić o włączenie aparatu. Aby zrobić zdjęcie, naciśnij dowolny przycisk głośności na smartfonie lub słuchawkach.

2. Resetowanie awaryjne

W tych rzadkich przypadkach, gdy iPhone się zawiesza lub musisz zwolnić pamięć RAM urządzenia, pomoże ci awaryjny restart. Wystarczy 10 sekund, przytrzymaj przycisk Home i przycisk blokady.

3. Naciśnij przycisk Home trzy razy

Przejdź do “Uniwersalny dostęp” w podstawowych ustawieniach iPhone’a. Rozwiń kartę “Skrót klawiaturowy” – zanim otworzysz listę funkcji. Po trzykrotnym naciśnięciu przycisku Home można uruchomić VoiceOver, odwrócenie kolorów (przydatne przy odczycie), niektóre ustawienia wyświetlania, powiększenie ekranu i funkcję Switch Control lub AssistiveTouch.

Aby włączyć szkło powiększające, trzykrotnie naciskając przycisk Home, wybierz odpowiedni element w “Universal Access”.

4. Dwukrotne kliknięcie czujnika przycisku Home

Być może wszyscy użytkownicy iPhone’ów wiedzą, że podwójne kliknięcie na mechanicznym przycisku Home otwiera okno wyboru aplikacji. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że dwukrotnie na przyciskach sensorowych trochę „w dół” ekran, dzięki czemu właściciele więcej smartfonów z łatwością dotrzeć do najlepszych ikon.

5. Używanie 3D Touch

Funkcje telefonu iPhone: 3D Touch

Jeśli masz iPhone’a 6s lub nowszego, korzystanie z urządzenia 3D Touch może ułatwić Ci życie i zaoszczędzić czas. Ta technologia przyspieszy ruch między aplikacjami, ułatwi pisanie i nie tylko.

6. Ponowne przypisywanie przycisków głośności

IPhone ma dwa ustawienia głośności: pierwszy dla połączeń i powiadomień, drugi dla muzyki i aplikacji. Wyłączenie w ustawieniach audio przełącznika “Zmień za pomocą przycisków” ustali głośność połączenia w aktualnej pozycji, a przyciski boczne kontrolują tylko muzykę i aplikacje.

Praca z tekstem

7. Cofnij ostatnią akcję

Po prostu potrząśnij smartfonem, a iOS poprosi cię o cofnięcie ostatniej akcji, niezależnie od tego, czy jest to zestaw, czy wstaw, czy odwrotnie, usuwając tekst.

8. Szybkie wprowadzanie domeny

W tych przypadkach, gdy klawiatura prosi o szybkie wprowadzenie domeny .com, przytrzymaj palec na tym przycisku. Zanim otworzysz listę popularnych domen, gdzie możesz szybko przełączyć się na pielęgnowane .ru.

9. Usuwanie ikony mikrofonu z klawiatury

Ikona mikrofonu pomiędzy przyciskiem a przyciskiem zmiany języka jest używana do wprowadzania głosowego tekstu. Możesz usunąć ikonę, przesuwając suwak “Włącz dyktowanie” w nieaktywnej pozycji w ustawieniach klawiatury.

10. Słuchanie tekstu

iOS obsługuje funkcję “Ekran głośno”. Aby włączyć, włącz suwak w ustawieniach mowy: “Ustawienia” → “Ogólne” → “Dostęp uniwersalny”. Aby iPhone mógł wypowiedzieć tekst na ekranie, przesuń dwoma palcami od góry do dołu w dowolnej aplikacji.

Bezpieczeństwo

11. Tworzenie hasła alfa do odblokowywania

Jeśli nie ufasz cztero- lub sześciocyfrowym hasłom i nie podoba ci się technologia Touch ID, możesz ustawić długie hasło liter i cyfr.

Przejdź do ustawień kodu hasła i wybierz “Zmień kod hasła”. System wymaga najpierw podania starej kombinacji, a następnie nowej. Na ekranie wprowadzania nowego hasła kliknij “Parametry kodu hasła” i wybierz opcję akceptowalną.

12. Zwiększ dokładność Touch ID

Aby iPhone był bardziej pewny siebie i szybko Cię rozpoznał, utwórz wiele odcisków palców tego samego palca.

13. Tworzenie ukrytych zdjęć

Jeśli wykonasz zdjęcia w standardowej aplikacji aparatu, zostaną one zapisane w bibliotece. Aby zabezpieczyć zdjęcie hasłem, należy uciekać się do przebiegłości. Wyłącz eksport zdjęć i ustaw hasło w ustawieniach aplikacji Notatki. Aby wykonać tajne zdjęcie, przejdź do tworzenia nowej notatki i dotknij ikony kamery. Po zrobieniu zdjęcia kliknij “Eksportuj” i wybierz “Zablokuj notatkę”.

14. Dostępność

Często przekazujemy smartfon “czyjeś ręce” na poziomie “w trakcie przejścia gry”, “przeczytaj artykuł” lub “obejrzyj film na YouTube”. Jeśli nie ufasz komuś, kto użyje Twojego iPhone’a, włącz dostęp w ustawieniach: “Ogólne” → “Uniwersalny dostęp” → “Dostępność”.

Gdy przenosisz iPhone’a do kogoś, naciśnij trzy razy przycisk strony głównej, aby włączyć przewodnik dostępu, a dana osoba może korzystać tylko z otwartej aplikacji.

Siri

15. “Czyj to iPhone?”

Funkcje telefonu iPhone: Wyszukiwanie właściciela

Jeśli znajdziesz zagubionego iPhone’a, skontaktuj się z jego właścicielem bez podania hasła, co pomoże Siri. Zapytaj ją “Czyim jest to iPhone?” Lub “Kto jest właścicielem tego iPhone’a?”, A zobaczysz okno z nazwą właściciela gadżetu.

Aby znaleźć iPhone’a, który mógłby Cię znaleźć w ten sposób, przejdź do ustawień Siri i na karcie “Dane” przypisz kontakt z informacjami o sobie.

16. Męski głos Siri

Nie wszyscy wiedzą, ale nasz wierny asystent elektroniczny może mówić przyjemnym, męskim głosem. Ta opcja jest dostępna w ustawieniach Siri.

Połączenia

17. Nawiązywanie połączenia z ostatnio wybranym numerem

Aby powtórzyć ostatnie połączenie, nie musisz iść do karty Ostatnie. Kliknij zieloną słuchawkę na ekranie za pomocą klawiszy, a telefon iPhone poprosi o oddzwonienie na ostatnio wybrany numer.

18. Szybki dostęp do ulubionych kontaktów

Aby szybko wybrać ważne numery, dodaj je do karty Ulubione w standardowej aplikacji Telefon. Przesuń palcem w prawo na pulpicie i przejdź do panelu widżetów. Zwiń i kliknij “Edytuj”, a następnie dotknij plusa widżetu “Ulubione”. Teraz możesz dzwonić do swoich bliskich szybciej, a nawet gdy ekran jest zablokowany.

19. Definicja połączenia przychodzącego w słuchawkach

Odbieranie połączeń ze słuchawek jest czasami łatwiejsze niż sięganie po telefon. Aby dowiedzieć się, kto do Ciebie dzwoni, nie wyciągając iPhone’a z kieszeni, włącz przełącznik powiadomień o zaproszeniu w ustawieniach telefonu.

Posty

20. Usuwanie starych wiadomości

Usunięcie nieistotnych wiadomości pomoże przywrócić porządek w korespondencji i uwolnić cenne megabajty pamięci. Znajdź opcję “Opuść wiadomości” w ustawieniach i ustaw wymagany czas, po którym wiadomości zostaną usunięte.

21. Oszczędzanie ruchu w “Wiadomościach”

Aby uniknąć marnowania ruchu na ciężkich załącznikach, włącz tryb niskiej jakości w ustawieniach wiadomości.

22. Czas wysyłania wiadomości

Jedną z nieoczywistych funkcji “Wiadomości” jest wyświetlanie dokładnego czasu wysłania. Wystarczy przesunąć palcem od prawej strony ekranu.

Budzik

23. Instalacja połączenia z Apple Music

Możliwość ustawienia ulubionej piosenki na budziku nie jest podstępem, ale podstawową funkcją iPhone’a, o której wielu ludzi nie wie. Podczas tworzenia nowego alarmu kliknij zakładkę “Dźwięk”. Zawiń listę do samego początku, zanim standardowe dzwonki odszukają panel ze znanymi imionami i kliknij “Wybór utworu”.

24. Odłóż alarm

Aby przenieść dzwonek alarmowy na później, nie trzeba szukać odpowiedniego przycisku na ekranie. Kliknij dowolny przycisk boczny, a iPhone znowu Cię obudzi za dziewięć minut.

Taka interwał została wybrana nieprzypadkowo: stare alarmy mechaniczne nie mogły liczyć dokładnie 600 sekund. Nie wzięli pod uwagę aktualnej minuty i zaczęli liczyć dziewięć minut od następnego.

Safari

25. Wyszukaj po słowie na stronie

Wprowadź żądane słowo na pasku adresu. Z menu rozwijanego pod wyszukiwarką wybierz element “Na tej stronie”

26. Ostatnio zamknięte karty

Przejdź do ekranu Safari, który pokazuje podgląd otwartych stron i przytrzymaj palec na przycisku “+”. Zanim otworzysz listę ostatnio zamkniętych kart. Jest to przydatne, jeśli przypadkowo zamknąłeś długo otwieraną stronę, która jest trudna do znalezienia w historii przeglądarki.

27. Konwersja strony Safari do pliku PDF

Kliknij kartę, którą chcesz przetłumaczyć, na dokument PDF, kliknij przycisk Udostępnij i wyślij stronę do wydrukowania. W otwartym oknie podglądu wybierz żądaną stronę i rozsuń dwa palce od jej środka. Plik PDF zostanie otwarty w oknie Safari.

28. Otwieranie linków w tle

Jeśli często klikasz łącza i nie chcesz oderwać się od czytania długiego tekstu, ustaw tryb wyświetlania nowych kart w tle. Możesz włączyć tę opcję, wybierając “Linki” w preferencjach Safari.

Inne podstawowe aplikacje i usługi

29. Reflektor jako konwerter

Przesuń palcem w dół na dowolnym ekranie iPhone otworzy Spotlight. Jego użycie znacznie skraca czas szukania czegokolwiek w smartfonie. Spotlight generuje wyniki z wielu aplikacji: pomoże Ci znaleźć właściwe wydanie podcastu, wiadomość na temat słowa kluczowego lub osoby na Twitterze. Ponadto standardowa wyszukiwarka może działać jako konwerter. Wystarczy wpisać zapytanie “1 usd” lub “15 cali na cm”.

30. Konwersja wideo w zwolnionym tempie na normalny

Jeśli grałeś w zwolnionym tempie i przypadkowo sfotografowałeś w zwolnionym tempie, co wyglądałoby lepiej z naturalną prędkością, łatwo przynieś wideo do pierwotnego tempa bez dodatkowych aplikacji. Otwórz sekcję edycji wideo i dostosuj wartości w zakresie prędkości. Ten zespół znajduje się nad polem czasowym, w którym zwykle przycinamy klipy wideo.

31. Poziom

Kompas w podstawowym pakiecie aplikacji jest prawie bezużyteczny w mieście. Ale jeśli zeskrobujesz ekran w lewo, możesz uzyskać poziom – niezbędne urządzenie do naprawy i instalacji.

32. Optymalizowanie sklepu muzycznego Apple

Włącz funkcję optymalizacji pamięci w ustawieniach muzyki, a iPhone automatycznie usunie utwory, których rzadko słuchasz. Stanie się tak tylko wtedy, gdy skończy się pamięć urządzenia.

Aby ustawić minimalną ilość muzyki, której nie można usunąć z iPhone’a, można przypisać rozmiar pamięci.

33. Przypomnienia o geolokalizacji

Menedżerowie zadań w App Store oferują wiele funkcji, ale wiele z nich może obsługiwać standardowe “Przypomnienia”. Na przykład podstawowa aplikacja może przypominać o zakupie mleka nie tylko o 15:00, ale także podczas wizyty w sklepie. Aby włączyć tę funkcję, wybierz pozycję “Przypomnij w miejscu” i znajdź żądaną geolokalizację w parametrach zadania.

Bateria

34. Włączanie trybu oszczędzania energii

Jeśli iPhone ma więcej niż 20% naładowania, ale najbliższe gniazdo jest nadal bardzo daleko, warto przełączyć się w tryb oszczędzania energii. Aby aktywować tryb, poproś go o Siri lub znajdź odpowiedni element w ustawieniach baterii. W tych ustawieniach możesz również znaleźć listę najbardziej energochłonnych aplikacji i zamknąć je w odpowiednim czasie.

35. Ciche połączenie ładowania

Wibracje podczas podłączania do iPhone’a można uniknąć, otwierając aplikację Camera przed podłączeniem kabla Lightning. Urządzenie zacznie ładować, a twoi wrażliwi krewni nie zostaną obudzeni przez nagły dźwięk.

Contents

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 − = 4