FireChat – czat, w którym nie ma internetu

W systemie iOS 7 firma Apple dodała Multipeer Connectivity Framework, umożliwia aplikacjom tworzenie połączeń peer-to-peer i na dłuższą metę może wiele zmienić w sposobie w jaki urządzenia mobilne dostają się do sieci. Jedną z pierwszych aplikacji, która korzysta z tego środowiska jest FireChat, dzięki któremu można rozmawiać z przyjaciółmi, którzy są w pobliżu, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do Internetu.

W App Store i Google Play są teraz setki, jeśli nie tysiące różnych aplikacji do komunikowania się, z wielu miliardów WhatsApp Telegram jest szybko zyskuje popularność, ale wszystkie one są zjednoczeni przez jedno – muszą łączyć się z Internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub sieci komórkowej. FireChat pozwala Ci korespondować z przyjaciółmi, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, lub sieć jest przeciążona, na przykład podczas wycieczki lub w metrze, na koncercie lub meczu piłki nożnej. Najważniejsze, że Bluetooth jest włączony.

FireChat

FireChat nie potrzebuje rejestracji ani autoryzacji za pośrednictwem Facebooka, wystarczy wybrać login, niekoniecznie unikalny i możesz zacząć z niego korzystać. Anonimowość aplikacji na wysokości, ponieważ oprócz braku powiązania z pocztą e-mail lub sieciami społecznościowymi, nie zachowuje ona historii, a Ty możesz zmienić użytkownika dowolną liczbę razy.

FireChat

Niestety, aby znaleźć miejsce bez sieci komórkowej, ale z kimś gotowym do przetestowania aplikacji ze mną, nie mogłem, więc właśnie wyłączyłem Wi-Fi i transfer danych komórkowych w ustawieniach telefonu. W trybie “W pobliżu” bez połączenia z Internetem możesz komunikować się ze znajomymi z odległości do 10 m, ale promień można rozszerzyć za pomocą sieci kratowej, tj. 10 metrów to raczej maksymalna odległość między dwoma “punktami” sieci. Na przykład, jeśli dwie osoby z FireChat stoją w odległości 15 metrów, nie mogą ze sobą czatować, ale jeśli jest ktoś inny z otwartą aplikacją w środku, wtedy wszystkie trzy mogą się komunikować.

FireChat

Podczas gdy komunikacja ogranicza się do wysyłania i wysyłania zdjęć, ale nie wysyłaj dużych zdjęć, ponieważ połączenie jest przez Bluetooth. Miałem zdjęcie zrobione na iPhone 5, było na drugim telefonie przez około 10 minut. Niestety, połączenie często jest tracone, a wiadomości wysyłane podczas jego utraty nie są dostarczane po przywróceniu.

Oprócz trybu “W pobliżu” w FireChat dostępny jest czat globalny, do którego potrzebne jest połączenie z Internetem. Używanie tego ostatniego jest wątpliwe, ponieważ jak na razie jest tylko bardzo surowy podział według regionów, a czat jest bardziej jak kosz na śmieci.

FireChat

Ustawienia aplikacji są bardzo skromne, mogą być zmienione tylko przez użytkownika, włączanie i wyłączanie powiadomień push i wysyłanie linku do aplikacji znajomym.

FireChat

Funkcjonalność FireChat jest nadal bardzo podstawowa, ponieważ twórcy aplikacji, Open Garden mówią, że będą słuchać użytkowników i stopniowo dodawać coraz więcej funkcji.

Nie sądzę, że będzie przydatna w codziennym życiu FireChat wypełniony Internet, ale zainstalować aplikację niezbędną dla tych większości przypadków, gdy nie ma Internetu: wędrówki w górach, w samolocie, gdy sieć jest zajęta lub nie działa. Z drugiej strony jestem pewien, że jest to tylko pierwszy masowy przykład użycia Multipeer Connectivity Framework, którego możliwości nie zostały nawet częściowo ujawnione.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 1 =