Farklı yaşlarda kaç kişinin uyuması gerekiyor?

Bir sonraki dünyada uyuyacağız!

İnsanların umut

Ve gerçekten, “kayıp” zamanın iyi amaçlar için izin verilebilirse, neden hayatınızın üçte birini bir rüyada geçiriyorsunuz? Örneğin, ızgarada bildir: “Git! Ben yarattım! ” Veya özeti okuyun. İlk durumda, beyni oynar ve dinleriz, ikincisinde ise onu zenginleştiririz. Bu kar görünüyor! Fakat uyku bilimi tam tersini gösterir: uyku yokluğu beyne tam bir dinlenme sağlamaz ve bilişsel işlevlerde bir azalmaya, hafızadaki reaksiyon ve başarısızlığın kötüleşmesine yol açar.

Durum, insanların en uygun durumda olduklarına inanarak zihinsel ve fiziksel yeteneklerinin zayıflamasını katı bir şekilde değerlendirememeleri gerçeğiyle ağırlaşmaktadır. Böylece, uykusuz bir kişi, en azından kendinden önce, ama normalde uykuda bir rekabet avantajı kaybetmeye başlar. Kaçırılan uyku saatleri, her bireyin hem profesyonel hem de kişisel hayatı üzerinde mutlaka olumsuz bir etkiye sahiptir.

Elbette bir yetişkinin uyku normunun her gün 7-8 saat arasında değiştiğini duymuşsunuzdur. Bu gerçekten mi? Belki biraz eklemelisin yoksa tersi mi almalısın? Çocukluk, ergenlik ve ergenlik döneminde ne kadar uyumak gerekir? Bu sorulara verilen cevaplar, 25 yıllık uyku ile ilgili fenomenleri inceleyen, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Amerikan Ulusal Uyku Vakfının (ABD) ayrıntılı bir çalışmasında sunulmuştur.

18 araştırmacıdan oluşan bir grup, uyku alanında 300’den fazla (!) Bilimsel çalışmayı incelemiş ve dinlenmeye ilişkin normlarına dayanarak bir dizi sonuç çıkarmıştır.

Bu, profesyonel bir organizasyonun, uyku süresinin sağlık, üretkenlik ve güvenlik üzerindeki etkisi üzerine, dünya bilimsel literatürünün titiz bir sistematik incelemesine dayanarak, uyku süresi için yaşa özel önerileri geliştirdiği ilk kez.

Charles Czeisler (Charles Czeisler), Harvard Tıp Fakültesi’nde profesör

Beklendiği gibi, daha genç kişi, vücudunun dinlenmek için ihtiyaç duyduğu daha fazla uyku miktarı. Yani, yeni doğanlar 2/3 güne kadar uyumalı, yaşlılar ise yedi saat sürecek.

yaş Rüya, h
Yeni doğan bebekler (0-3 ay) 14-17
Bebekler (4-11 ay) 12-15
Bebekler (1-2 yıl) 11-14
Okul öncesi (3-5 yıl) 10-13
Okul çağındaki çocuklar (6-13 yaş) 9-11
Ergenler (14-17 yaş) 8-10
Genç yetişkinler (18-25 yaş) 7-9
Yetişkinler (26-64 yaş) 7-9
Yaşlı insanlar (65 yaş üstü) 7-8

Charles ve meslektaşlarının raporu, daha önce dile getirilen çerçeveyi, 7-9 saatlik günlük uykuda doğruladı. Elbette, bu, bazılarının çok abartılı göründüğü, örneğin polifazik uyku destekçileri gibi ortalanmış bir göstergedir. Ancak bilim, bu gibi dinlenme tekniklerinin güvenliğini doğrulayan güvenilir bilgiye sahip değildir.

Ancak bilim adamları cesurca çok uykunun da zararlı olduğunu söylüyorlar. Normlara uyun ve kalan 15-17 saatlik uyanıklık, kalite, fayda ve zevk işareti altında geçecek!

Ama ya rüya gelmezse? Uykusuzluktan kurtulmanın 30 yolunu öğrenin.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 + = 24