ICloud – raflarda uzan

Hala yeni iCloud Drive’ın tüm inceliklerini tam olarak anlayamıyorum. İOS uygulaması nerede, bilgisayarımda ve iOS’ta yalnızca üçüncü taraf uygulamalarının yardımıyla neden ücretsiz olarak kullanabilirim? Ancak iCloud Drive’ın ve iCloud kütüphanesinin (hala beta sürümünde) tüm avantajlarını anlamak daha da zor. Yeni hizmetlerin tüm inceliklerini ve fotoğrafları nasıl etkilediğini anladık.

Fotoğrafları bulutta yüklemek için başka kısıtlama yok

Önceden, iCloud sadece 1,000 fotoğraf kaydetti. Yenilerin indirilmesi otomatik olarak gerçekleşti ve ilk bin fotoğraf ilk değiştirildi. Artık Apple web sitesindeki bilgilere göre, yüklenen fotoğrafların sayısı yalnızca iCloud Drive’ınızdaki alan miktarı ile sınırlıdır.

İCloud’da ek alan satın almanın ana nedeni budur. Ayda 20 dolardan fazla 20 gigabayt satın alarak, tüm fotoğraflarınızı bulutta depolayabileceksiniz.

Cihazdaki fotoğrafların kapladığı alanı optimize etme fırsatı vardı

İCloud kütüphanesini açtıktan sonra “iPhone depolamayı optimize et” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu özellik, fotoğrafların orijinallerini buluta kopyalayıp, gadget’a sıkıştırılmış kopyalar bırakmanıza olanak tanır. Aralarındaki farklar iPhone’un küçük ekranda fark etmeyeceğiniz ve fazladan boşluk görünecektir. Büyük bir kütüphaneye sahipseniz, çok fazla boş alan olabilir.

IMG_2483-310x550

Videolar da buluta yüklenir

Ama bildiğiniz gibi, daha fazla alana ihtiyaç duyarlar. Çok fazla videonuz varsa, 20 gigabaytlık minimum tarife planı yeterli olmayabilir. Ücretsiz 5 gigabayt hakkında konuşmak bile değmez. Ama bu, kaybetmek istemediğim bir sürü videoya sahip olanlar için harika bir haber.

Fotoğraflarınızı tarayıcıda görüntüleyebilirsiniz

İCloud.com adresine gidin, “Fotoğraflar” sekmesinde, önceden senkronize edilmiş tüm fotoğraflarınızı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, diğer cihazlardan, örneğin bir bilgisayardan fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Orijinaller her zaman güvende

Bir fotoğrafı düzenlemek istiyorsanız, orijinal hakkında endişe edemezsiniz – her zaman bulutta depolanır. Ayrıca, fotoğrafa yapılan tüm değişiklikler senkronize edilecek ve tüm cihazlarda mevcut olacaktır.

Silinen fotoğraflar için 30 gün

Silinen fotoğraflar silinmez, punto için özür dilerim. Silinen tüm fotoğraflar, 30 gün daha kullanılabilir oldukları “Son Silinenler” klasörüne taşınır. Bu süre zarfında iade edilebilir. Fotoğrafı bir kez ve tamamen silmek isterseniz, bu albümü tekrar silmeniz gerekir.

“İCloud Media Library” işlevini kapattığınızda aynı 30 gün size verilir. Tüm fotoğraflar 30 gün içinde yüklenecek ve daha sonra Apple sunuculardan kaldırılacak.

Sonuç

Bunlar bulduğumuz tüm değişiklikler. Genel olarak, iCloud kütüphanesi bir çok artı ve neredeyse hiç eksikliktir. Yakalama yoktur, ancak işlevi tam olarak kullanabilmek için iCloud Drive’da ek alan satın almanız gerekir.

Tarifeler ayda 20 gigabayt için 0,99 dolardan başlıyor ve bu çoğu insan için yeterli olmalı. Eğer hevesli bir fotoğrafçıysanız ve medya kütüphanenizde binlerce fotoğraf veya çok sayıda video varsa, Apple’a biraz daha fazla para vermelisiniz. Ama bu para güvenlik ve güvenilirlik için.

Şu anda iCloud kütüphanesini kullanıyor musunuz ve iCloud Drive’da ek alan mı satın alacaksınız?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 4 =