İyi viski nasıl içilir?

Blogumuzda, kesinlikle sağlıklı bir yaşam tarzı için oy veriyoruz: sağlıklı beslenme, spor yapma ve alkol ve sigara bırakma. Ancak, dürüstçe, çoğumuzun sık sık olmasa bile, kendimizin içmesine izin verdiğimizi dürüstçe kabul edelim. Ve bunun içinde kritik bir şey yok, asıl mesele kaliteli alkolün içilmesi ve düzgün, doğal olarak, çok büyük miktarlarda değil. Daha sonra, bir içki kullanımından tam olarak o zevki alacaksınız, bunun için bazen biraz içmelisiniz.

Bugün iyi viski nasıl içeceğimiz hakkında konuşacağız. Kola veya meyve suyu içeren popüler bir kokteyl sadece ucuz seçenekler için uygundur. Kaliteli viskinin tadı mümkün olduğunca denenmelidir.


© fotoğraf

Çoğunlukla güçlü alkolün güçlü şekilde soğutulması ya da buna buz ilave edilmesi gelenekseldir. Aslında viski olduğunda yanlış. Bu içeceğin optimum sıcaklığı 18-20 santigrat derecedir. Bu sıcaklıkta, içecek tadı tamamen ortaya çıkarır. Çok düşük bir sıcaklık tadı bozar, doğal yağlar kalınlaştıkça “kapanır”. Bu nedenle viskileri buzdolabında saklayamazsınız ve aynı sebepten dolayı buzlu viskiyi buzla soğutmamalısınız (içecek çok fazla soğuyacak).

Buna ek olarak, buz eriyecek ve tadı çok daha fazla değil, aynı zamanda tadı etkileyen içeceği çok seyreltecektir. Sadece varil kalesinin tapınaklarını ve daha sonra özel olarak hazırlanmış suyu, viski üretiminde kullanılanı sulandırın. İdeal olarak, içeceğin üretildiği bölgeden kaynak suyudır. Hiç de kolay değil. Ama bir şişede viski% 40’lık bir güce sahip, zaten seyreltilmiş kabul edilir, bu da herhangi bir ilave suya ihtiyaç olmadığı anlamına gelir.

Peki oda sıcaklığında (22-25 santigrat derecede) saklanan viski, ideal 18-20 dereceye kadar nasıl soğutulur? Bu amaçlar için gerçek gurmeler özel taşlar kullanır.

Bunlar steatitten (sabuntaşından) yapılır, isimle karıştırılmamalıdır, steatit hiç kokmaz, içecek, yiyecek, su, alkol, deterjanla herhangi bir kimyasal reaksiyona girmez. Steatit kokuları ve lezzetleri emmez. Örneğin, çeşitli insanlar tarafından çeşitli yemekler yapmak için kullanılmıştır. Bu rolde, bu taşın yumuşak ve kolayca işleme tabi tutulması da oynamıştır.

Viski taşları, dikkatli bir şekilde cilalanmış kenarlarla (camı çizmemek için) küp şeklindedir. Taşların kalitesine ve bunların çıkarıldığı yere dikkat edilmesi önemlidir. En yüksek kaliteden bazıları, ABD’de mayınlı ve üretilmiş olanlardır. SPARQ firmasının en kaliteli taş üreticilerinden (el ile yapılan) üreticilerinden viski taşlarının nasıl üretileceği konusunda çok ilginç bir video çektik.

Bu arada, ilginç olarak, eğer içecekler yavaşça içerseniz, taşlar sabit bir sıcaklığın veya kahvenin sıcaklığını muhafaza etmek için içecekleri ısıtmak için de kullanılabilir.

SPARQ mağazasında viski taşları satın alabilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 6 = 3