Kegel-kasları: nerede oldukları ve nasıl geliştirileceği

1948 jinekolog Arnold Kegel yılında cerrahi olmayan pelvik taban kaslarının önemi hakkında konuştu modern tıbbın tarihinde ilk kez, kadınlarda idrar tutamamanın tedavisi için operasyonların verimsizlik altüst. artık sık sık rahim, mesane, rektum ve ince bağırsak desteklemek anılır olarak “Kegel kasları”, -, hafif anatomi önemli bir kısmını koymak için.

Pelvik taban kas tonusu azalır:

  • zaman (bu kaslar, diğerleri gibi, yaşla birlikte zayıflar);
  • hamilelik ve doğum;
  • sezaryen dahil olmak üzere karın cerrahisi;
  • obezite.

Kegel egzersizleri aşağıdaki durumlarda yardımcı olacaktır:

  • gerginlik ile idrar kaçırma (örneğin, öksürme, hapşırma, koşu ve ağırlık kaldırma sırasında);
  • urge inkontinans – mesane boş dürtüsü tuvalete koşmak zaman yok o kadar güçlü olduğunda (nedeniyle mesanenin taşması idrar kaçırma ile karıştırılmamalıdır, daha sonra egzersiz güçsüz);
  • doğumdan sonraki pelvik taban kaslarının zayıflaması, yukarıdaki semptomlara ek olarak, örneğin uterus gibi pelvik organlardan birinin atlanmasına neden olabilir.

SSS

Doğru kaslar nasıl hissedilir?

İdrar yaparken akışı durdurmaya çalışın. Eğer ortaya çıktıysa, tebrikler, Kegel’in kaslarını buldun.

Ve değilse?

Belki de tuvalete çok fazla geri çekilmeyi istiyorsun (eğer olmasa da, oldukça rahatsız edici bir işaret, jinekoloğa kaçar). Alternatif olarak, vajinanın içine temiz bir parmak girmeyi ve sıkmayı deneyin. Her şey yolundaysa, pelvis tabanının yükseltilmesini hissedeceksiniz.

Ve hepsi bu mu?

Böylece değil ilgileniyorsanız Eh, favori ile test sürüşü yürütmek: Cinsel ilişki sırasında, kendi içine penisini sıkmak ve o sıkıca tokalar hissediyor sormak deneyin.

İdrar yaparken egzersizleri yapmam gerekir mi?

Hayır değil. Aksine, kontrendikedir, semptomları şiddetlendirebilir, hatta ağrıya neden olabilir.

Egzersizler için nasıl hazırlanılır?

Mesaneyi boşaltın ve devam edebilirsiniz.

Başka nüanslar var mı?

İşaret parmağını esnetirken, diğerlerinin hafifçe büktüğünü biliyor musun? Böylece, Kegel egzersizleri ile benzer bir şey olur: gluteal kaslarınız ve karın kaslarınız otomatik olarak gerilebilir. Bu anı kontrol etmeye çalış. Pelvik taban kaslarının gerginliği sırasında, gerisi ideal olarak rahatlatılmalıdır: bu nedenle aşırı efor ve spazmlardan kaçının.

Nasıl eğitilir?

Rahat bir pozisyon alın: oturma, uzanma ya da ayakta durma (ancak yürürken değil). Sağ kasları 5 saniye boyunca mümkün olduğu kadar zorlayın, sonra gevşeyin. Kısa bir aradan sonra tekrarlayın. 10 gibi yaklaşımlar yapın. Nefes almayı ihmal etmeyin, aksi takdirde daha hızlı yorulur ve eğitimin faydası azalacaktır.

Ne kadar zaman ve ne sıklıkla egzersiz yapmanız gerekir?

Çalışmalar, 4-6 haftalık düzenli eğitimin ardından günde iki veya daha fazla kez hissedebileceğiniz ilk etkinin olduğunu göstermektedir. 

Soru bir milyondur: orgazm güçlenecek mi?

Bu oldukça mümkündür. Çalışmalar şüphe gölgesi olmadan bunu desteklemek, ne yazık ki, ama Kegel egzersizleri etkinliği konusunda birçok üye anketler değil (kadın orgazm sorunu hiç çalışma) kendi orgazm süresi ve yoğunluğu arttığı iddia ederler. Bu, inanılması kolaydır, çünkü pelvik tabanın kasları, özellikle de heyecan sırasında, kanın akışını hızlandırır. Orgazm kesinlikle incinmez. Ek olarak, erkeğinizi daha dar ve daha kalın bir vajina ile memnun edeceksiniz. Kazan-kazan, dedikleri gibi.

Küçük asistanlar

Kegel-kaslarını geliştirmenin “analog” yoluna ek olarak, egzersizleri daha zor ve etkili hale getirecek olan özel topları ağırlıklandırma ajanlarına dahil edebilirsiniz. Seçim harika, işte bir örnek:

Topların sadece bir sorunu var – geri bildirim eksikliği: Görsel bir sonuç yoksa motivasyonu sürdürmek zordur.

Arnold Kegel, kırklarda, egzersiz sırasında kasların kuvvetini ölçmek için bir kauçuk balon ve tüp gibi büyük bir alet kullanmıştır. Şimdi, konuya olan ilgi nihayet bir yükseliş yaşadığında, birçok modern ve çok güzel analoglar ortaya çıktı.

Lifhacker üzerinde yakında bu cihazlardan birinin bir inceleme olacak. Ne düşünüyorsun, hangisi? Kendine böyle bir şey alır mısın? Söylesene, pelvis taban kaslarını çalıştırdın ve hangi sonuçlara ulaştın?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

77 − 70 =