MacBook’un pil ömrünü nasıl uzatabilir ve ömrünü uzatabilirsiniz

Apple, ürünlerinin içindeki bileşenlerin kalitesine çok duyarlıdır ve bu da piller için geçerlidir. Macbukov’un otonom çalışma süresi, diğer dizüstü bilgisayarlara göre çok daha fazladır, yine de elbette ki sinsi zayıflamaya başlar. Bu anı olabildiğince geç bir hale getirmek için, aküyü yeni bir makbuk satın alarak, ürünün ömrü boyunca mükemmel durumda muhafaza edebileceğiniz birkaç basit ipucu vardır.


Tüm önerileri iki kategoriye ayırırız, ilk olarak pilinizin kısa süreli bir parıldayarak bakmasına yardımcı olur, yani pil ömrünü tek bir şarjla uzatmayı hedefleriz; ikincisi daha uzak görüşlü ve uzun bir süre için batarya ömrünün korunması ile daha ilgili.

Bölüm 1: Pil ömrünü artırın

Güç tasarrufu seçeneklerini kullanma

OS X’deki enerji tasarrufu ayarları aslında asgari düzeyde olsa da çalışıyorlar ve bu da pil ömrünü uzatmanın bir yoludur.

2014-06-27 ekran görüntüsü 14.22.35'te

Sistem ayarlarını açın ve bölüme gidin Enerji tasarrufu. Kaydırıcıları kullanarak, ekranın kapanacağı süreyi ve Mac’inizin uyku moduna geçeceğini belirtirsiniz. Ayrıca burada ağa erişmek ve diskleri yavaşlatmak için bilgisayarın uyku modundan çıkıp çıkmamasını belirtebilirsiniz, ki bu da enerji tasarruflarını da etkiler.

2014-06-27 ekran görüntüsü 8.56.21'de

Ayrıca, otomatik açma / kapama, uyku moduna geçme veya belirtilen zamanda ve belirtilen günlerde yeniden başlatma için zamanlayıcıyı kullanabilirsiniz. Örneğin, ev dışındayken uzaktan bağlanmanız gerekirse, MacBook’u kalıcı olarak saklamamak yararlı olacaktır.

Kablosuz, Bluetooth ve karartmayı devre dışı bırak

Kablosuz arabirimler, arka planda çalışmaya devam eden, bunları kullanmasanız bile, bu işlevlere ve teknolojilere atıfta bulunur, böylece onlara ihtiyaç duymadığınız takdirde bunları güvenle kapatabilirsiniz. Bu şekilde, ağ etkinliği gerektirmeyen görevler için yarım saat saatlik bir özerk zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Deneyimli kullanıcılar Wi-Fi ve Bluetooth’un nasıl kapatıldığını biliyorlar, ancak yeni başlayanlar için size bunun menü çubuğundaki uygun simgeleri tıklatarak yapılabileceğini hatırlatacağım (orada tekrar açabilirsiniz).

Buna ek olarak, batarya üzerinde önemli bir yüke sahip olan ve batarya ömrünü azaltan ekranın parlaklığından bahsetmeye değer. Parlaklığı otomatik olarak ayarlama seçeneğini devre dışı bıraktıysanız, açmanızı öneririz. Eh, fonksiyon tuşları ile manuel ayarlamayı unutma. Bazen, acil durumlarda, parlaklık seviyesini en az asgari seviyeye indirebilir ve 30-40 dakika daha uzun süre uzatabilirsiniz.

Gereksiz çevre birimlerinin devre dışı bırakılması

Açıkçası, MacBook’unuza bağlı olan çevresel aygıtlara güç vermek, pil ömrünü kısaltarak pil üzerinde ek bir yük oluşturur. Tüm USB flash sürücüler, sabit diskler, disk sürücüleri ve diğer tesisler, şu anda onlara ihtiyacınız yoksa kapatılmalıdır. Dahili bir SuperDrive kuruluysa, diski ondan da çıkarmayı unutmayın.

OS X Mavericks’e yükseltin

Geçtiğimiz sonbaharda sunulan OS X 10.9 Maverick’in mevcut versiyonu, enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan özelliklerle tam anlamıyla doludur. Bunları listelemek artık mantıklı değil, çünkü Mavericks’in tüm işlevlerini büyük incelemede anlattık, ancak güncellemeden sonra eski bir kitapçıkların bile otonom çalışma açısından “ikinci bir yaşam” aldıklarına güveniyorum.

Herhangi bir nedenden dolayı herhangi bir nedenle güncellenmediyseniz, özellikle güncelleme tamamen ücretsiz olduğundan ve Mac App Store’dan güvenle indirebildiğinizden, bunu yapmanızı kesinlikle öneririz.

Bölüm 2: Pil ömrünü uzatma

Pil Teşhis ve İzleme

2014-06-27 ekran görüntüsü 14.15.48'de

MacBook’unuzun pilinin durumunu izlemek çok önemlidir, bu yüzden öncelikle bununla ilgilenmeniz gerekir. Bu amaçlar için, pilinizi tam anlamıyla anlatacak ücretsiz Pil Diag gibi herhangi bir profil yardımcı programı: başlangıç ​​ve mevcut kapasite, pil sağlığı, döngü sayısı ve çok daha fazlası. Yükleme işleminden sonra, uygulama simgesi, en kapsamlı bilgileri bulabileceğiniz menü çubuğuna yerleştirilecektir.

Pil Diag’ı kullanarak, bu makaledeki diğer ipuçlarıyla birlikte, MacBook’un pil ömrünü ve pil ömrünü bir şekilde etkileyen çeşitli sorunları tanımlamanıza olanak tanır.

Sıcaklığa maruz kalma

Çalışma sıcaklıkları pil ömrü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Genellikle, MacBook’unuzu nasıl kullandığınıza ve sakladığınıza bağlıdırlar. Elma açıkça benim MacBook Pro için sıcaklık, örneğin gösterir (ve hatta çok için) çalışmasını sağlayan işletim sıcaklıkları, + 35 ° C’ye En iyi sıcaklık maksimalnoe yaklaştığı olduğunu vurgulanmaktadır + 10º C aralığındadır oda, genel olarak + 22º C olan bu öneriler “otomatik olarak” hepimiz gerçek insanlar ve biz çok rahatsız yüksek veya düşük sıcaklıklarda çalışmak üzere nedeniyle saygı görüyor. Orada yastık çevrili onlar “sıcak” haline yatak veya kanepe, üzerinde MacBook’unuzla yalan seviyorum insanlar ve bağlı doğal hava dolaşımı eksikliği Ancak, tamamen bu göz ardı etmeyin. Bu gibi durumlarda sert bir yüzey, özel bir stand veya masa kullanmak gereksiz olmaz.

önleme

Modern lityum pillerin bakım gerektirmediğine inanılmaktadır ve bu nedenle şarj-deşarj döngülerine özellikle dikkat edilmemektedir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar hala makul kurallara uymayı tavsiye etmektedir, yani: bataryanın derin bir deşarj olmasına ve ağdan uzun süreli çalışmasına izin vermeyin. Derin bir deşarj olması, bunun anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum, bunun batarya kapasitesi üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Ancak ağdan periyodik olarak kopukluk ve dahili bataryadan çalışma gerekiyor çünkü macbook ağa kalıcı olarak bağlı olduğundan, batarya% 40-80 içinde yavaş şarj-deşarjdan daha ağır şartlarda çalışıyor.

Bu nedenle, haftada en az bir kez macbookun ağ bağlantısını kesmek ve akü üzerinde çalışmak için% 40-60 oranında boşalması tavsiye edilir. Ve yılda iki kez deşarj döngüsünü% 20’ye (haşhaşın şarj edilmesi istendiğinde) yapmak ve% 100’e kadar şarj etmek gerekir.

Uzun süreli depolama

Makovody nadiren daha bir kaç saatten onların evcil bırakıyoruz, ancak evde bir ısırılan elma ile alüminyumdan diğer bırakarak uzun süre bir yere gitmek zorunda hala zamanlar vardır. Bu durumda, işlemle olduğu gibi, basit kuralları izlemeniz gerekir.

İlk olarak, sıcaklık rejimini unutmayınız. Elma + 45º C ise ve sıcaklığı 22º C, bir pencere pervazına ya da kış aylarında ısıtılmamış odalarda yaz güneşi altında bırakmamalıdır + olabildiğince yakın olması önerilir ila -25º C sıcaklıklarında cihazınızı depolama kapasitesine sahiptir.

İkinci olarak, bataryayı hatırlamanız gerekir, çünkü uzun süreli depolamada en çok acı çeken kişi odur. Macbook’unuzu uzun bir süre (6 aydan fazla) terk etmeden önce, yaklaşık yarısını boşaltın ve böyle bir durumda saklayın,% 100’e kadar tam şarj olması tavsiye edilmez. Ve tabii ki, derin deşarjı ve verilerinizin olası kaybını önlemek için, tamamen kapatmayı unutmayın.


Herhangi bir sorunuz, yorumunuz veya öneriniz var mı? Yorumlara hoş geldiniz – Her zaman konuşmaktan ve yardım etmekten memnuniyet duyuyorum. Bizimle kalın, gelmek için daha fazlası var!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 6 = 2