Mantarlara nasıl bakılır

Mantarlar kampanyasında elbette ana şey sonuç değil, süreç: sıcak hava, şarkı söyleyen kuşlar ve yaz ve sonbahar ormanlarının unutulmaz kokuları. Ama ormandaki bir sepetle etrafta dolaşmayı ve hiçbir şey bırakmayı hiç istemediyseniz, büyük olasılıkla hazırlıkta bir hata yaptı. Bu mevsime bütün lezzetli yemekleri kaçırmamak için tavsiyemize uyun.

Rotayı keşfedin

Mantarlar için nereye gideceğinizi seçin, önceden ihtiyacınız var. Bu, mantarların nerede olabileceğini görmek için özel olarak keşif için ormana geldiğinizde, bir ön arama olarak adlandırılır. Doğru, sezonda temizlemeye geri dönmeye değip değmeyeceğini anlamak için çok iyi, çok deneyimli mantar toplayıcılar olabilir.

Bu nedenle, en iyi ön arama, bir ağız kelimesidir. Okulda doğal tarih dersleri Daha hepimizin mantarların meyve gövdeleri yemek unutmayın ve onlar miselyum (miselyum) yetişen ve yer altı şebekesi birkaç metrekaredir söyledi. Yıldan yıla koleksiyonun aynı başarılı yerlere gönderilmesi mantıklıdır. Eğer böyle bir yeriniz yoksa, mantar için gitmek isteyenlerden tavsiye isteyin.

flickr.com
flickr.com

Bunlar pazarlarda, büyükannelerde, komşularda, yerel forum kullanıcılarının kullanıcılarıdır. Geçen yıl arkadaşlarından kimlerin Instagram mantarına baktığını görün. Bir yerde her şeyin zaten toplanmış olduğunu düşünmeyin, o zaman bir şey almayacaksınız. Mantar hiçbir yerden kaçmaz ve bir hafta içinde mantarın ortaya çıkması, büyümesi ve yaşlanması için zaman vardır. Senin için yeterli.

Erken kalkmak

Yani, yağmurlar geçti, termometre üzerinde hala iyi bir “artı” var, ormana gitme zamanı. Mantar kampanyasında birkaç nedenden dolayı erken kalkmanız gerekiyor.

Birincisi, ormandaki mantarın içinde yürümek ısıdan önce daha iyidir. İkincisi, çiğ ile parlayan mantarlar, çim ve yapraklarda daha iyi görülür. Üçüncüsü, popüler yerlerde ön plana çıkmak daha iyidir, böylece mantarlardan geldiğinizde yalnız bacaklarınız kalmaz.

Pişirme dişli

Ayakkabılar iyi olmalı. Taban, sıkı knotlardan korkmamanız için sıkı olmalıdır. Memeleri, ızgaraları ve havalandırması olan koşu ayakkabıları, yağmur yağıyorsa veya sabah çiylerinin kuruması için zaman olmadığında çok hızlı bir şekilde nem atlayacaktır.

Başlık, orman yoluyla yürürken önemli bir kural olduğu için yanınızda götürülmelidir. Giysilerin geri kalanı hava durumuna ve duruma göre seçilir. Vücudu daha iyi kapatırsanız, böcekler, keskin dallar ve doğadaki diğer lezzetlerle toplantıları ne kadar az beklersiniz.

Mantar kesmek için bir bıçak getirin. Bu arada, miselyuma zarar vermemek için kesilmeleri gerekmez. Basitçe, daha uygun: bir bacağı veya ayağını yanlışlıkla kırmayacaksınız ve bir mantarı bozmayacaksınız.

Bir sopa almak için başka bir bıçak gerekecek. Cidden, ormanın içinden geçmemek için, yani mantarları aramak için, yaprakları her seferinde yere doğru eğilmemek için yaprakları söndürmek için bir çubuk gerekecektir. Eğimli bir antrenman yapmak istemiyorsanız, Gandalf gibi sihirli bir kadro ile yürümeniz gerekir.

Su daha fazla alınmalı ve bunu unutmamalısınız, dehidratasyondan baş ağrısıyla yürüyüş yapmak istemiyorsanız, sıvı akışını vücudun içine sürekli olarak izleyin.

flickr.com
flickr.com

Ve mantar almak için sepeti al. Neden bir sepet, sepet veya diğer el yapımı? Paketleri ya da sırt çantaları kullanırken mutlaka gerçekleşecek olan mantarları kırmamak ve kırmamak için. Kovalar ve plastik kaplar hava erişimini kapatacak ve bu da toplanan mantarların kalitesini etkileyecek. Zaten bir çubuğunuz varsa, o zaman bir sepet olmalı: o zaman toplanan fotoğrafların çarpıcı bir fotoğrafını çekebilirsiniz.

Arama sistemi

İnanılmaz, ama gerçek şu ki: bilimsel olarak sağlam bir yöntemle mantarları arayabilirsiniz. Verileri topladı ve bunları Sovyet dönemlerinde AI Semenov’un sistemine dönüştürdü. Ormana yeni geldiysen nasıl davranmalısın?

Ne tür bir ormana geldiğine bağlı. Eğer özel olarak erkek tarafından dikilmiş ağaçların arasındaysanız, o zaman, hatta tek bir metre alandan geçemezsiniz ve hatta sıralar halinde gezinebildiğinizde, rota “tarak” şemasını takip edecektir.

mantarları arıyor

Daha karmaşık bir varyant, “bir çıkıntıya sahip bir tarak” olarak adlandırılır, ancak zeminde doğru şekilde ağacın yolunu doğrulamak mümkün değildir, bu yüzden sadece prensibi hizmete alın.

mantarları arıyor

Arama yapmanın başka bir yolu da dalga veya zikzaktır. Orman şeffaf ise, yani çok az ağaç var.

mantarları arıyor

Bir temizlemenin bitişiğindeki bir ormanın kenarını denetlerken, her ağacın etrafındaki alanı incelemek için gerilmiş bir yay prensibini kullanın.

mantarları arıyor

Zikzak yöntemini kullanarak taramaya başlayın. Acele etmiyoruz, doğanın tadını çıkarıyoruz, ilk şapkayı aramaya çalışmıyoruz. Daha yavaş, hatta daha yavaş, bir seferde bir adım – böylece geniş bir alan göreceksiniz ve mantarları fark edebileceksiniz.

mantarları arıyor

İlkini buldun mu? Mükemmel. Mantarı bulduğunuz yere herhangi bir işaret (sopa veya sepet) koyun ve etrafındaki bir spiral boyunca hareket etmeye başlayın.

mantarları arıyor

Spiralinizin dönüp dönmeyeceğini veya gevşeyeceğini veya başarılı bir aramanın şansını arttırmak için rotayı iki yönde ilerletmek daha iyi olacaktır.

mantarları arıyor

Yalnız seyahat etmiyorsanız (ve mantarları tek başına sıkmak için), yöntemleri birleştirin. Biri kenarındaki ağaçları incelerken, bir başka kişi aynı rotayı takip eder, ancak zikzaklı bir yol boyunca ve ormana biraz daha uzaklaşır.

mantarları arıyor

işleme

Taze mantarlar uzun sürmeyecek. bir veya iki gün daha fazlası – Boru (mantar türü, beyaz ve podberozoviki) üç gün, plakanın (mantar, horoz, mantar) buzdolabında tutacaktır. Sonra – geri dönüşüm için.

Fakat bu birkaç gün boyunca bile, onları bir arada tutarsanız, bazı mantarları kaybedersiniz. Toplanan her şeyi derhal temizlemek ve hazırlamak mümkün değilse, mantarları küf ve böceklerden korumak için serin ve karanlık bir yerde eşit bir şekilde yerleştirmeye çalışın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

39 + = 42