OS X El Capitan’da Sistem Bütünlüğü Koruması nedir ve nasıl devre dışı bırakılır

Sistem Bütünlüğü Koruması veya SIP, sistemin bütünlüğünü korumaya yönelik OS X El Capitan’ın yeni özelliklerinden biridir. Ne olduğu ve bunun için ne yapılması gerektiği, bu makalede ele alacağız.

SIP nedir?

OS X’te, herhangi bir Unix benzeri işletim sisteminde olduğu gibi, sıradan kullanıcılar sistem dosyalarını değiştirmek için sınırlı haklara sahiptir. Yine de, çoğumuz yönetici hesabını birincil hesap olarak kullanıyoruz ve buna karşılık, root şifresini bilerek “yakacak odunu kırabiliriz”. OS X El Capitan Apple sürümü ile daha da hatta sistem dosyalarını ve ayarlarını değiştiremez tam erişim, (onlar adına ve uygulamalar), kullanıcıların sahip şimdi güvenlik politikası ve sıkılır.

Başka bir deyişle, SIP “kum sandığı” nın bir analogudur. Üçüncü taraf uygulamaları sisteme müdahale edemez, korunan dosyaları diskte ve bellekte değiştiremez. Bu haklar, yalnızca uygun imzaya sahip Apple uygulamaları ve Sofware Update yükleyicileri içindir.

Neden devre dışı bırakılsın?

Bu, sistemin güvenliği üzerinde bekçi olan ve kullanıcıların yararları ile ilgilenen harika bir şeyse, bunu neden kapatmalısınız, soruyorsunuz. Teorik olarak, her şey öyle, ama bir “ama” var.

SIP nedeniyle, üçüncü taraf geliştiricilerin bazı uygulamaları ve yardımcı programları, bazı işlevlerini kaybeder ve hatta hiç çalışmayı durdurur. Bu, Mac App Store’dan gelen uygulamalar ile ilgili değildir, hepsi doğru olacaktır, ancak Apple uygulama mağazasının sınırlamaları nedeniyle bunun dışında dağıtılan programlar hakkında. Örnek olarak makovodov yararları Barmen ve iStat Menüler arasında popüler olarak göstereceğim. Her ikisi de, menü çubuğundaki sistem simgelerini yeniden sıralayamama nedeniyle hatalı çalışıyor.

Bazı geliştiriciler program kodu yeniden yazdım, bu yüzden böyle SSD yedekleme araçları Süper Duper yanı sıra bir üçüncü parti Döşeme için destek içerir uygulama Trim Etkinleştirici’ye olarak, SIP ile OS X El Capitan çalışabilir! ve Karbon Kopya Cloner. Ancak, Sistem Bütünlüğü Koruması nedeniyle hala çalışmayan uygulamalar vardır. Bu problemle karşılaşırsanız, o zaman bir çözüm var – SIP’yi kapatabilirsiniz.

Nasıl devre dışı bırakılır

SIP sadece kurtarma modundan çıkarılabilir (aksi halde sistemden koparsa neden bu korumaya ihtiyacınız var?). Yani, yeniden başlatmalı, “Terminal” e erişmeli ve bir kapatma komutu girmeliyiz. Bu böyle yapılır.

Ekran görüntüsü 2015-10-05 de 08.37.45

  1. Mac’imizi kapatın ve açılışta ⌘R (Command + R) tuşlarına basıyoruz.
    IMG_0027
  2. İndirdikten sonra, kurtarma menüsüne ulaşırız. “Yardımcı Programlar” bölümünü açın ve “Terminal” ‘i başlatın.
    IMG_0040
  3. Küçük bir komut girmeye devam ediyor, ancak elle yazmanız gerekiyor, bu yüzden dikkatli olun:
    csrutil devre dışı
  4. Ayarların yürürlüğe girmesi için Mac’i menü menüsünden yeniden başlatıyoruz.

Hepsi bu kadar. Uygulamalardan herhangi biri sizin için çalışmadıysa, yeniden başlatmanın hemen ardından çalışır. Örneğin, SIP’i devre dışı bıraktıktan sonra Barmen simgeleri Spotlight ve “Bildirim Merkezi” ni gizleyemedim, menü çubuğundan hemen kayboldular.

Mac’in güvenliği konusunda endişelenenler için iyi haberler var. SIP’nin kalıcı olarak kapatılması gerekmez, sadece kapatabilir, çalışmayan uygulamaları yeniden başlatabilir ve korumayı tekrar açabilirsiniz. Bunu yapmak için kurtarma modunu da yükleriz ve “Terminal” komutuna gideriz:

csrutil etkinleştir

iStat Menüler ve Barmen SIP’yi açtıktan sonra benim için iyi çalışıyorlar. Bununla birlikte, diğer uygulamalardaki ayarları değiştirirseniz, kapatma / içerme prosedürünün tekrarlanması gerekecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

55 + = 61