OS X El Capitan’ın en yaygın sorunları ve çözümleri

Eylül’ün son gününde, Apple OS X El Capitan’ın son sürümünü yayınladı. Piyasaya çıkış tarihinde yeni işletim sistemi öncekinden daha kararlıydı, ancak maalesef herhangi bir eksiklikten yoksundu. Bazı kullanıcılar OS X El Capitan’a geçtikten sonra farklı sorunlarla karşılaşır. İşte en yaygın beş sorun ve bunları çözmenin yolları.

1. Yükseltme işleminde hatalar

semptomlar

Mac App Store’dan yükleyici OS X El Capitan’ı yükledikten ve başlattıktan sonra, yükleme işlemini kesen bir hata oluşur.

nedenleri

Çoğu zaman bu, şu anda çalışan uygulamaların ve OS X El Capitan’a destek olmayan işlemlerin hatasından kaynaklanmaktadır. Bir başka sebep ise, Sistem Bütünlüğü Koruması ile yapılan uygulamaların uyumsuzluğu.

Çözüm

Bu durumda, olağan yeniden başlatma veya kapatma / açma yardımcı olacaktır. Çalışan süreçler tamamlanacak ve yükleyici bunu kazanmalıdır. Daha gelişmiş durumlarda, üçüncü taraf eklentileri olmaksızın yalnızca önemli işletim sistemi bileşenlerini çalıştıracak güvenli bir modda önyükleme yapmanız gerekecektir. Bunu yapmak için Mac’i yüklerken Shift tuşunu basılı tutun.

2. Spotlight ile ilgili sorunlar

semptomlar

Spotlight, sistem ve web servisleri ile daha da fazla entegrasyona sahiptir, bu yüzden kurulumdan sonra bazen CPU kullanımında ve kaynak tüketiminde artış olur.

nedenleri

Normal çalışma için, Spotlight tüm verileri endekslemeli ve genellikle hasarlı veritabanları daha önce oluşturulmalıdır.

Çözüm

Tecrübeli makovodov, kurulumdan hemen sonra bir buçuk saat boyunca bilgisayarını yalnız bırakıyor, Spotlight veriyor ve sistem gerekli tüm işlemleri tamamlıyor. Ancak, bu yardımcı olmazsa, daha radikal önlemler almanız ve veritabanını el ile kaldırmanız gerekecektir. Bunu yapmak için, “Terminal” başlatın ve sırayla aşağıdaki komutları girin:

mdutil -Ea
mdutil -ai
mdutil -ai

İlk komut mevcut veritabanını siler, ikinci ve üçüncü bağlantı kesilir ve servisi tekrar başlatır. Bundan sonra, Spotlight yeni bir veritabanı oluşturacak ve indekslemeye başlayacaktır. Süreç zaman alır, bu yüzden beklemek zorundasınız.

3. Microsoft Office uygulamaları 2016’nın çıkışları

semptomlar

Word, Excel, PowerPoint veya Outlook uygulamaları çöküyor veya çöküyor.

nedenleri

Microsoft, hata nedeniyle (veya birkaç) Office 2016 OS X El Capitan üzerinde çalışmadığını doğruladı. Ve temiz bir kurulum veya güncelleme yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın.

Çözüm

Şu anda, Microsoft bu sorun üzerinde çalışıyor, bu nedenle Google Dokümanlar veya Açık Ofis gibi alternatif çözümler kullanmaktan başka bir şey kalmadı.

4. Uygulamalar düzgün çalışmıyor

semptomlar

Bir veya daha fazla uygulamanız OS X Yosemite’de iyi çalıştı, ancak OS X’e yükselttikten sonra El Capitan düzgün çalışmıyor veya hiç çalışmıyor.

nedenleri

Aslında birçok sebep olabilir. En yaygın sorun, işletim sisteminin yazılım uyumsuzluğu, sınırlamaları veya özellikleridir.

Çözüm

İlk adım, geliştiricinin resmi web sitesini ziyaret ederek, OS X El Capitan ile belirli bir uygulamanın uyumluluğunu kontrol etmektir. Bunların çoğu yeni OS X sürümü için uyumlu bir sürümünü hazırlamak için çalışıyoruz, ama bazen özellikle tek bir geliştirici ve küçük şirketler halinde, biraz zaman alabilir. Kural olarak, sadece uygulamanın yeni sürümünü beklemek zorunda.

5. Bir kullanıcı hesabı kurma ile ilgili sorunlar

semptomlar

Kurulum sırasında veya son aşamasında, kullanıcıdan hesabından bir şifre girmesi istenir, ancak şifre doğru girilse dahi sistem kabul etmez.

nedenleri

Bu sorunun doğası tamamen anlaşılabilir değildir, çünkü az sayıda kullanıcıdan rastgele ortaya çıkmaktadır. Her nasılsa, yükleme işlemi kesintiye uğrar ve tamamlanamaz.

Çözüm

Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, kurulumu yeniden başlatmak için başka bir yol yoktur. Mac’i yeniden başlatmanız veya daha iyisi, kapatıp açmanız ve ardından yükleme işlemini yeniden başlatmanız gerekir.


Bu listede en temel problemler toplanır, fakat elbette daha fazla olabilir. Başka sorunlarla karşılaşırsanız ve onların çözümlerini biliyorsanız, yorumlarda yazdığınızdan emin olun!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

53 − 52 =