Şartları konusunda herhangi bir kişiyle nasıl pazarlık yapılır?

Bu konuyu düşündüğümde, derhal üniversitedeki öğretmenlerle değerlendirme konusunda görüşme girişimi hatırlıyorum. Mayın tarlasında yürümektesin: bir yanlış ifade, ve zaten hiç şansın yok. Bir an düşündükten ve diğer insanların fikirlerini internette aradıktan sonra, bana yardımcı olan ve diğer insanlarla başarılı bir şekilde görüşmenize yardımcı olan birkaç ipucunu vurguladım.

Birkaç seçenek öner

Kendi kendine ısrar ettiğinde, senin gibi, onun bakış açısını savunan başka birini hatırla. Sadece bir seçenek sunarak onu yenmeye çalışmayın. Bunun yerine, bir kaç teklif. Neden? Ona seçim yapmak için birkaç seçenek sunarak (her biri kârlı olduğunuz), seçim yanılsamasını yaratırsınız ve muhatabınız sizi desteklemekten daha kolay olacaktır.

Aynı zamanda aşırıya kaçmayın. Seçebileceğiniz 10 seçenek sunarak, kendinizi kendiniz öldüreceksiniz. Basit şeyleri severiz ve bir düzine değil, iki veya üç seçeneğe sahipse, bir kişiye seçim yapmak çok daha kolaydır.

Gereksiz blöf

Eğer söylediklerine gerçekten inanıyorsanız, bir kimseyi sizin doğruluğunuza ikna etmeniz daha kolay olacaktır. Dolayısıyla şöyle: blöf yapmayın. Şanslı olabilirsiniz ve muhatap aldatmacayı fark etmeyecektir, fakat her şey yolunda giderse ve mahkum edildiyse, geri dönüş yolu yoktur.

Eğer kendi kendinize inanıyorsanız, diğer insanları ikna etmek daha kolay olacaktır.

Yalnız kazanamazsın

Durumun sonucu her iki taraf için de avantajlı olmalıdır. Kendinizi başka bir kişinin yerine hayal edin ve ne düşündüğünüzü kabul edersiniz? Değilse, o zaman ondan aynısını beklemeyeceksin. Her iki tarafı da tatmin edecek bir kazanca ihtiyacın var, başkasına değil.

Öneremediğim bir diğer ipucu, sonucun sadece size değil de faydalı olmasını sağlamaktır. Daha kolaysa – bir kişiyi aldatmak. Bunun için hazır mısın? O zaman kolunda bir tane daha koz kart var.

Duyguları unut

Müzakerelerdeki duygular dahil olmak üzere insanlar önceden yenilgiye mahkumdur. Her ne kadar durum birkaç yönden görülebilir. Gözlerindeki hayranlık ve ateşle ilgili konuşursan, o zaman işe yarayabilir.

Konuşmacıya bağırırsanız, onun yerine gülün ya da ona hakaret etmeye çalışın, örtülü de olsa, – zaten kaybettiniz.

İhtiyacınız olandan biraz daha fazlasını isteyin

Bu oldukça basit bir hiledir ve muhtemelen bunu biliyorsunuzdur. Ürünü 100 dolara satmak isterseniz 110 USD isteyin. Alıcı fiyatı düşürmek istediğinde, onu sadece ihtiyacınız olan numaraya yönlendirir.

Hayatınızda, şartlarınızda başka bir kişiyle görüşmeyi başardığınız zamanların olduğundan eminim. Bize yöntemlerinden bahset!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

68 + = 78