Test sürüşü: GLONASS / GPS ile navigator’a karşı GPS navigatörü

GLONASS / GPS’li navigatörlerin, geleneksel GPS navigatörlerinin önünde operasyonun doğruluğu ve kararlılığı konusunda birçok avantajı olduğuna inanılmaktadır. Bunun doğru olup olmadığını öğrenmek için, şehir koşullarında GPS ve GLONASS / GPS’li navigatörlerin test sürüşü gerçekleştirildi.

Şehir:

Moskova

Navigator modelleri

SiRF Atlas V yonga setine dayanan Lexand ST-5650 PRO HD (sadece GPS).
MStar yonga üzerinde Lexand SG-555 (GLONASS / GPS).
Her iki gezginde de “Navitel 5” programı yüklü.

Test konusu

“Soğuk başlatma” zamanı (cihaz aktivasyonundan konum belirlemesine kadar) navigasyon stabilitesi, hassasiyeti ve navigatörün pil ömrü.

Test koşulları

Gadget’lar sigara çakmağına bağlı değildir, yan camlara yan yana yerleştirilirler. Program navigasyon, “yola bağlanma” devre dışı – otomatik yakın yol arabasına bir harita üzerinde görüntülenecek ve koordinat doğruluğuna farkı görmek için fırsat bizi mahrum olur “çekti”.

Soğuk başlangıç

Her iki gezginin dahil edilmesi, teorik olarak uydu sinyallerinin alınmasına müdahale edebilecek kadar açık bir otoparkta, evlerden ve ağaçlardan yeterince uzaktı. “Soğuk başlatma” zamanı yaklaşık olarak aynıydı – her iki cihaz için de yaklaşık dört dakika.

Geniş sokakta

Rusakovskaya caddesinde araba kullanırken, GPS navigatörü veya iki sistemli karşılığı ile herhangi bir sorun görülmedi. Sadece GPS ile çalışan bir model olmadığı sürece, araç periyodik olarak tramvay raylarına, sonra kaldırıma doğru “süpürüldü”.

Yüksek katlı bina alanı

Rusakovskaya ve Üçüncü Taşıma Halkası’nın köşesindeki yüksek binaların bulunduğu alanda, her iki cihazda da periyodik hatalar meydana geldi. GLONASS / GPS bazen çimenler üzerinde “durdu”, ancak hataları hızla düzeltildi. GPS navigasyon cihazı bir keresinde otomobilin evin içinden geçip gitmediğini gösterdi.

Yeraltı otoparkı

Bir test yeri olarak yeraltı otoparkı “Auchan-Sokolniki” seçildi. İşte GLONASS / GPS ilk kez net bir üstünlük gösterdi. “Auchan” ile demiryolundan bölgeyi ayıran duvar arasındaki dar bir geçitte, iki sistemli gezgin, sapma olmaksızın konumu belirledi. Aynı koşullarda GPS’li navigatör aracı, hipermarketin çatısında, ardından demiryolu raylarında gösteriyordu.
Çatının altına düştüğünde, GLONASS / GPS sadece park kongresinin sonunda bağlantıyı kesmiş ve GPS navigatörü hemen çalışmayı durdurmuştur. Benzer şekilde, yolda: GPS-navigator, uyduların sinyalini, sadece açık havada olduklarında, iki-sistem modelinden 5-10 saniye geride kaldıklarında yakaladılar.

tüneller

Taganskaya Meydanı’nın altındaki tünele girerken, her iki gezgin de aynı anda uyduları kaybetti. Ancak kemerde bir parıltının olduğu yerde (yaklaşık olarak tünelin ortasında), GLONASS / GPS bir süredir çalışmalarına devam etmiş ve birkaç uydu bulmuştur. Bir GPS ışıklıklı navigatör yok sayıldı ve sadece tünelin çıkışında çalışmaya başladı.
Triumphal Meydanı’nın altındaki tünelde, her iki cihaz da aynı sapmaları gösterdi ve aynı anda sinyali kaybetti.

Yüksek bina alanı

“Moskova Şehri”, navigasyon cihazının GPS’den daha fazla GLONASS uyduyu “görebileceği” test döneminde ziyaret edilen tek yerdi. Metropolitan gökdelenlerin yanında Lexand SG-555, yedi Rus uydu ve beş Amerikalıdan bir sinyal aldı. Lexand ST-5650 PRO HD bir noktada binalardan birinin çatısında bir yerlerde olduğumuzu gösterdi.

Uydu sayısı

GLONASS / GPS-navigatör testi sırasında, her zaman yaklaşık 9-10 GPS uyduları ve sadece 2-3 GLONASS uyduları görüntüledi. Birçok kişi, GLONASS uydularının daha küçük olduğunu veya daha kötü çalıştığını iddia ediyorlar. Aslında, navigasyon yazılımının ayarları, GPS’in varsayılan olarak cihaz için ana navigasyon sistemi olduğu ve Rusya’nın uydu gruplandırmasının ek olacağı şekildedir. Yani, GLONASS, sinyal alımının GPS kanallarından ücretsiz olarak dolmaktadır.

Enerji maliyetleri

İki sistemli gezginlerin daha fazla enerji tükettikleri düşüncesi doğrulanmamıştır. Aynı pil kapasitesiyle (950 mAh), GPS-navigator yeniden şarj edilmeden 1 saat 20 dakika sürdü, GLONASS / GPS navigator 1 saat 35 dakika oldu.

sonuçlar

Testin sonuçları şu şekildedir: kentsel koşullardaki geziler için, çoğu durumda, bir GPS navigasyon yeterlidir. Ancak, bazı durumlarda GLONASS / GPS’li gezginlerin daha doğru ve daha güvenilir bir şekilde çalışması gerçeği – onaylanmış bir gerçek.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 63 = 69