Yeni kameralar iPhone 6s ve iPhone 6s Plus: özelliklerin gözden geçirilmesi

Apple, geleneksel olarak yeni iPhone’un kameralarını geliştirir, ancak bu yıl Cupertino oyuncuları ileriye doğru büyük bir adım attılar. Her iki kamera da aynı anda geliştirildi: yeni özellikler, artan görüntü çözünürlüğü ve çok sayıda çip var. Bu malzemede, size iPhone 6s ve iPhone 6s Plus yeni kameralar hakkında ayrıntılı olarak bilgi vereceğiz.

Ana kamera

Apple, 4 yıl içinde ilk kez ana kameranın matrisinin çözünürlüğünü artırdı. Şimdi 8 yerine 12 megapiksel. Diyafram değeri aynı seviyede kaldı – f 2.2. Hızlı otomatik odaklama için Odak Piksel teknolojisi de yerinde kalmıştır. Buna ek olarak, yeni kamerada gürültü azaltımı iyileştirildi, bu da zayıf ışık koşullarında çekilen görüntülerin kalitesini olumlu yönde etkilemelidir. Ayrıca, panoramik görüntülerin çözünürlüğü arttı – şimdi 63 megapiksel.

Ana kamera iPhone 6s tarafından çekilen fotoğraf
IPhone 6s ana kamera tarafından çekilen bir fotoğraf.

Apple’ın odaklandığı önemli bir özellik Live Photos. Bu teknoloji, aslında kısa videolar olan “canlı fotoğraflar” yapmanıza olanak tanır. Bunu daha önce ayrıntılı olarak konuştuk.

Video yetenekleri

Video artık saniyede 30 kare hızında 4K çözünürlükte çekilebilir. Aynı zamanda, 4K-video çekerken, eş zamanlı olarak 8 megapiksellik fotoğraflar çekebilirsiniz. iMovie ayrıca bu yüksek çözünürlükteki silindirlerle çalışmayı da öğrenmiştir. Slo-mo video şimdi saniyede 120 kare Full HD çözünürlükte ve saniyede 240 kare 720p’de çekilebilir.

Ekran görüntüsü 2015-09-10 16.10.01

Ön kamera

Ön kamera büyük bir yenileme geçirdi. Şimdi daha önce olduğu gibi 1.2 yerine 5 megapiksel çözünürlükte çekiyor. Bu, cephede çekilen görüntülerin kalitesini ve detayını ciddi şekilde geliştirmelidir. Ve elbette, bu kendi kendine manyaklar için çok önemli bir özellik haline gelecektir.

Ekran görüntüsü 2015-09-10 16.12.44

Facetime-camera, HD-video çekmenize, HDR modunu, hızlı çekim modunu ve poz ayarını desteklemenize olanak tanır. Ama ilginç bir şeyleri vardı – bu bir flaş. Ama bu sıradan bir flaş değil, bu Retina Flash. Ve sadece ismi için değil, sıra dışı.

Aslında, Retina Flash ana ekranın özel bir modudur. Optimum ekran parlaklığını seçmek için ortamı ve aydınlatmayı değerlendirir. Apple’a göre bu, gördüğünüz en güzel selfies’leri yaratacak.

Ekran görüntüsü 2015-09-10 16.11.04


Yukarıdakilerin tümünü özetleyin:

  • Ana kamera 12 megapiksellik bir sensöre ve 4K çekim yeteneğine sahipti.
  • Ön kamera nihayet 1.2 megapikselden daha yüksek bir çözünürlük matrisine sahipti ve kendinden flaş yapmanıza izin veriyor.
  • Yeni iPhone, Full HD’de 4K’da ve slo-mo videolarında video çekebilir.
  • Live Photos, iPhone 6s ve 6s Plus’ta “canlı fotoğraflar” oluşturmaya yarayan, güzel videolar oluşturmanıza ve bunları kilit ekranında ekran koruyucular olarak yüklemenize olanak veren bir teknolojidir.

Genel olarak, iPhone 6’lardaki kameralar her bileşende daha iyi hale geldi. Ancak, iPhone’un önceki nesillerinin kameraları (özellikle ana olanlar) hala çok iyi çekim yapıyor ve iPhone 6’ları satın almak, selfies yapmaktan hoşlananlar için buna değer. Çoğu değişikliği fark edecekler.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + = 11